banner128

Değerli dostlarım Seçimlerimizi biz yaptıktan sonra bizden çıkar, irademiz dahlinde/haricinde şekillenir, yaşama yayılır ve yaşamımızda can bulur. Rahatlıkla diyebiliriz ki SEÇME SANATI Adını akılda tutmayı, akla yerleştirmeyi unutsak da yaşamımızı şekillendiren önemli bir unsurdur.

Kısaca ve en seçme başlıklarla özetlemeye çalışarak seçme ve seçilme de, dikkatlerinizin, tercihlerinizin ve şekillendirdiğiniz yaşamınızın işleyişindeki rolüne SEÇME SANATI ile değinmek isterim.

*

  1. Gönülle seçme sanatı: Aşkla gelen/ler (Sanat, aile, sevgili, mistik ve ilahi,…) dir ve aşktır.
  2. Yürekle seçme sanatı: Dostluk, dostluklar, vicdan ve ahlaki hususlardır.
  3. Sevgi ile seçme sanatı: Arkadaş, doğa, hayvan ve arkadaşlıklardır.
  4. Zevk ile seçme sanatı: Maddi, manevi, üretim ve tüketime dönük unsurlardır.
  5. Hoşgörü ile seçme sanatı: Toplumsal, bireysel hal ve durumlardır.
  6. El ile seçme sanatı:  Tüketime dönük şeyler ( sebze, meyve, giyim vb…)
  7. Göz ile seçme sanatı:  Estetik ve algıya dönük şeyler, haller…
  8. Akıl ile seçme sanatı: İlim, bilim, fen, kültür, edebiyat, spor, iletişim, bilişimdir.
  9. Zekâ ile seçme sanatı:  Sebep sonuç ilişkileri ve bilimde, sanatta yaratıcılıktır.

10) İrade ile seçme sanatı: Mesleki, politik (bireyin kişisel ve toplumsal düşünce, davranış, eylem halleri) ve siyasi unsurlar.

11) Sanat ile seçme sanatı; Yetenek, zekâ, estetik ruh, içsel bakış, özgür irade, hayal gücü ve yaratıcılıkla çalışan ruh ve beynin Görsel ve işitsel sanatta tavrını, tarzını ortaya koyduğu da dışavurumdur.

*

Değerli dostlarım duvara asacağımız resme, albüme ekleyeceğimiz fotoğraflara, hatıralara yükleyeceğimiz anlara, anılara, kısaca yaşamımızda bireysel yaşam alanımızı belirleyen seçimlerde baskın olan ilk yedi maddenin kapsamında yer alan seçimlerimizin içeriğini sizlerin genişleterek zenginleştireceğinizi biliyorum.

Hatta en romantik ya da duygusal hal ile eşinizi, sevgilinizi, evinizi, semtinizi, tezgâhtaki sebzenizi, meyvenizi, üzerinizdeki giysilerinizi, üzerinde uyuduğunuz nevresimlerinizi seçmekteki marifetleri/nizi/mizi düşünerek tebessümle sohbetimize devam ettiğiniz hayali ile gülümsüyor ve yüreğinizi hissederek, renklerinizle, renkliliklerinizle çoğalarak bugünkü yazılı sohbetimizin sonlarına yaklaşıyorum.

Bireysel seçimlerimizin kişisel yaşamımızı şekillendirdiğinin yanı sıra; Toplumsal bütünlüğü, toprak bütünlüğünü, bayrağın dalgalanışını, aydınlığın varoluşunu, Laikliğin uhdesinde geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe aktarılıp şekillendirilmesini olduğu gibi, yaşamımıza yön veren ekonomik varlığımızı da göz önünde tutmalıyız.

Ayrıca milli irade ile yaşamsal yöntem, yönetim, politika, siyaset ile yasama, yürütme, yargının ülkelerin ve üzerinde yaşayan halkının şekillenmesinde önemli etkenlerden son üç (8-Akılla seçilenler, 9-Zekâyla seçilenler, 10- İradeyle seçilenler) madde kapsamında olan seçimlerimizden olduğunu da ısrarla hatırda tutmalıyız.

Yukarıda özetle değindiğim ilk yedi hususa istinaden gönlümüzle seçtiklerimizde yanılıp, aldanabiliriz ama son üç maddeye istinaden aklımızla, irademizle seçtiklerimizde aldanma, aldatılma oranımız daha düşüktür. Biri kişisel geleceğimizi, diğeri toplumsal geleceğimizi belirler.

Seçimini şu an burada yazılı sohbetimde yürek ilmiyle, gönül gözüyle ve yazı diliyle yaparak renklerimi çoğaltan değerli dostlarım; yapacağımız yemeğe karar verip, malzemelerini tedarik edişten tabağa gelişiyle, kaşığımızdan midemize uzanan bir yolculuktur seçimimiz.  ‘Ne doğrarsan aşına o çıkar kaşığına’ sözüne atıfta bulunmadan geçemeyeceğim bu seçimlerimizde, ruhumuzun özgürlüğünü SEÇME SANATI İle baki kılacağımız, nice güzellikler diliyorum.

*

Değerli dostlarım sohbetimizi sonlandırırken, 09 OCAK 2022 Pazar günü İstiklal Cad. Sadri Alışık Sok. NO:24 Kat.1 Daire.1 Beyoğlu/İSTANBUL Adresinde,15:00 ile 19:00 Saatleri arasında Taksim JANYA CAFE’de, Söyleşi konuğu olarak davetliyim. Sunuculuğunu şair Selçuk Sen ile şair Faruk Civelek’in üstlendiği ‘‘Şiirli SE/FA’’ Etkinliğinde siz değerli dostlarımı yanımda görmekten mutluluk duyar duyuru/davetimi paylaşmak isterim.

*

‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan alıntı şiirimi, yağlıboya resmimin görselini ve Youtube’da yayımladığım (Muhayyer Makamında https://www.youtube.com/watch?v=m1wxUpkrqAk ) bir şarkımı yüce gönüllerinize bırakıyor, yeni yılınızı kutluyor, sevgimle, saygımla selamlıyorum güzel ve seçkin kalplerinizi.

*

KUL BİLMEZ DE ALLAH BİLİR

*

Nerde başlar nerde biter

Kim bilir ki sen bilesin

Nedir ilki nedir sonu

Kul bilmez de Allah bilir

*

Komşun açken sen tok musun?

Zulüm varken sen yok musun?

Herkes az da sen çok musun?

Kul bilmez de Allah bilir

*

İman kimde soru sorma

Aklın yetmez boşa yorma

Haram yiyip secde durma

Kul bilmez de Allah bilir

*

Gece gündüz dua etsen

Kul hakkıyla hakka ersen

Dünya malı benim dersen

Kul bilmez de Allah bilir

*

Huri peri cennet midir?

İman kimde insan kimdir?

Haram para nimet midir?

Kul bilmez de Allah bilir

*

Yargılama bunu onu

Beş metre bez enikonu

Musallada biten sonu

Kul bilmez de Allah bilir.

*

İlim irfan insan için

Sevap varken günah niçin

Pişman olsan için için

Kul bilmez de Allah bilir

*

Perihan KOCA

www.perihankoca.com
perihankoca9@gmail.com

perihan_koca@hotmail.com

Facebook & Twitter & Instagram

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.