banner128

Türkiye hiç bu kadar bunalmamıştı

Kars’ta çarşı Pazar gezen Kılıçdaroğlu, “Herkes burnundan soluyor. Geçim sıkıntısından, nasıl geçineceğiz demekten... Çocuğum işsiz... Tam bir sorumlar yumağı. Türkiye olarak farklı bir tablo içindeyiz. Hiç bu kadar bunalmamıştık.”dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars'ta esnaf ziyareti yaptı, çay ocağında halkla çay içti daha sonra,  Muhtarlar, STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri ile bir araya geldi.

Anadolu boşalıyor

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle oldu:

Memleketin her geçen gün kötüye gittiğini, her evde sorunların arttığını biliyoruz. Sorunları beraber çözeceğiz. Kars'ta milletvekilimiz yok. Bunun kabahati bizde. Kendi kabahatimizi de anlatmak istiyorum. Vatandaşın sofrasına oturmadığınız zaman niye size oy versin?

Türkiye'nin sorunlarını birlikte, beraber çözeceğiz. Bunu yaptığınız zaman Türkiye daha yaşanılabilir bir ülke olacak. Herkesin işi, aşı olacak. Bereketli olacak.

Kars'ın ciddi nüfus kaybı var. Kars'ın geleceği açısından ciddi bir risk. Gençlerin burada karnını doyurması lazım. Bütün bir coğrafyayı barış havzasına döndürmek lazım. Anadolu'nun da içi boşalıyor.

Sosyal devlet gelişmekte olan bölgelere de yatırım yapan devlet demektir. Buradakile fabrikaların kısmı kapatıldı. Ağrı'da da Ardahan'da a aynı durum var. Diğer yerlere de bakın hepsinde de aynı sorun yaşanıyor. Hepsi kapağı nasıl İstanbul'a atarız diye bakıyor. Neden buralara yatırım yapılmıyor? Devlet buranın neresinde ve neler yapmalı diye bakmalı.

“Hiç bu kadar bunalmamıştık”

Az önce çarşıda gezi yaptık. Herkes burnundan soluyor. Geçim sıkıntısından, nasıl geçineceğiz demekten... Çocuğum işsiz... Tam bir sorumlar yumağı. Türkiye olarak farklı bir tablo içindeyiz. Hiç bu kadar bunalmamıştık. Tarımı, hayvancılığı bıraktık. Kim bizi besleyecek. Avrupa'nın emperyal ülkeleri.

En temel sorun işsizlik

İşsizlik temel bir sorun. Kars'ta bunu görüyorsunuz. Evlatlarınız önünüzde duruyor sürekli olarak. Türkiye'de 10 milyonun üzerinde işsiz var. İş bekliyorlar. Kimden bekliyorlar? Babalarından, annelerinden değil. Bu çocuk neyle geçinecek? Hangi koşullarda evlendirecek?

Bugün Merkez Bankası'nın bürokratları faiz kararını verecek. Bütün namuslu bürokratlara sesleniyorum. Ekonominin gereği neyse onu yapın, birilerinden talimat almayın. Birilerinin isteği ile karar vermeyin. Eğitiminizle, bilginizle karar verin. Her birimizin içi kan ağlıyor.

Dünya nereye biz nereye?

Dünya nereye gidiyoruz biz nereye gidiyoruz? Devlet Planlama Teşkilatı kapatıldı. Kaç kişinin haberi var acaba?

Dünyada tarım ve hayvancılığa destek vermeyen hiçbir sektör yoktur. Her bir ürün için bölgesel bazda maliye çıkarılması lazım. Bir dönümün maliyetini çıkartacaksınız. Üstüne makul karı ekleyeceksin. Sen bunun üstünde satamıyorsan tamamını ben alacağım diyeceksin, zarar ettirmeyeceksin.

Kanun uygulansaydı çifçiye 211 milyar lira daha fazla para ödenecekti. Biz bunu yapacağız. Yapacaksınız, bütçeye koyacaksınız, Ziraat Odaları da görecek. Herkes takipçisi olacak. Söz verince yerine getireceksiniz. Şu anda var olan hükümet kanunu uygulamıyor. Arayan soran yok .Beraber arayıp beraber arayıp soracağız.

İktidara gelince çiftçinin traktörünü, hayvanını haczettirmeyeceğiz. Nasıl geçinecek, nasıl üretecek?

Her kayıp milli gelir kaybı demektir. Valiyi kaymakamı nasıl görevlendiriyorsanız ziraat mühendisini veterineri de görevlendireceksiniz.

İşte iktidarın ilk haftasında yapılacaklar

İktidar olacağız. İlk bir haftada çiftçinin aldığı kredinin faizini sileceğiz. Ana parayı takside bağlayacağız. Devlet tefecilik yapar mı? Çiftçileri perişan etmemiz lazım.

İlk 1 hafta esnafın kooperatiflerden aldığı kredilerin faizini de sileceğiz. Esnafın stopajı var, kirası var. Bu yükü kaldıracağız.

Şehit aileleri için toplanan paraya çöktüler. Onları ilk bir hafta içinde iade edeceğiz.

İktidar gelince 1 hafta içinde şanlı bayrağımızı Süleyman Şah Türbesi'ne götüreceğim. Orada dalgalanacak.

En geç 2 yıl içinde mültecileri kendi ülkelerine göndereceğim. Mültecilere nasıl göndereceğimi anlattım. Onlar da bu şartlar olsun kendi toprağımıza gideriz dediler. Irkçılık yapmayacağız. Huzur içinde kendi ülkelerine gitmeleri lazım.

6 ay içinde bu memleketin nasıl kalkındığını, vatandaşların hangi kimlikten olursa olsun asıl kucaklaştığını göreceksiniz.(gercekgündem-durum)

Anahtar Kelimeler:
Kemal Kılıçdaroğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.