banner128

Değerli Dostlarım, hepimizin yüreğinde az, çok, eşit, yoğun, sınırlı, belirli, belirsiz, mistik, ilahi, maddi, manevi… Vb gibi tanımlarla sıralayabileceğimiz sevgisi ve sevmeye ilgisi vardır. Evrimleşerek günümüze kadar gelen ve tek değişmeyen şey sevgi iken, şekil değiştirerek yeni bir sevgi türü oluştuğu kanısındayım.

Öncelikle sevmeyi seviyorum ve siz değerli dostlarımın da sevmeyi sevdiğinize inanıyorum.

Aşağıda uzunca tanımına yer vereceğim Sevgi Türüne bir yenisini ekliyorum yüce gönüllerinizin ve yüreğinizdeki sevgilerinizin izniyle.

Yaşadığımız günümüzde her birimizin adını koymada zorlandığı, mutlulukla olduğu kadar hüsranla yaşadığı, şaşkınlıka sorguladığı, hatta farkına bile varmadan maruz kaldığı (Adını Harcayan Sevgi olarak gördüğüm ve koyduğum) bir sevgi türünden bahsetmek isterim.

4) HARCAYAN SEVGİ; İlimde, Ailede, Sanatta, Bilimde, Dostlukta, Doğada, Siyasette, İş dünyasında, yani yüreğinizin eriştiği her şeyde gönlümüzle dokunduğumuz sevgimizi yaşarken isteyerek, istemeden, bilerek, bilmeden harcarız sevdiklerimizi.

Bu tür sevgilerde her gün bir yaprak koparır gibi sevdiklerimizden alırız. Özünde Sevgiyle uzanan bu elimiz yaprakları koparırken niyeti sevgi olsa da tüketir hızla sevdiklerimizin yeşermişliğini, yüreğini.

           Günümüze baktığımızda genel mutsuzluğun, güvensizliğin arkasında yatan nedenlerden biri olan bu hastalıklı sevgi türünün siyasetten ekonomiye, genelden özele doğru yaygınlaşarak farkına varmadan kanıksandığını görüyorum.

Değerli dostlarım Sevgimizin türünü gözden geçirerek, sevdiklerimizi harcayarak tüketen sevgiyle değil, biriktirerek, çoğaltarak yüreğimizle sarılacağımız, ruhumuzla dokunacağımız, gönlümüzle ağırlayacağımız güzellikte yaygın sevgiler diliyorum.

Bir sonraki sohbetimizde buluşmak, kavuşmak üzere, sözleri bana, Müziği Dr.Hasan Cihat ÖRTER Üstada ait ( https://www.youtube.com/watch?v=FGH6bN6HsCQ ) şarkımızı, bir şiirim ve yağlıboya resmimin görseliyle veda ederken, yüreğinizdeki sevgiyi biriktiren güzelliklerle ve güzelliklerde çoğalın, sanatla kalın.

Perihan KOCA

*

Not: Lev Nikolayeviç TOLSTOY'un ‘’Gençlik Yılları’’ Adlı kitabında yer alan Üç Sevgi Türü:

1) GÜZEL SEVGİ; Güzelliğe duyulan sevgidir, bu duygunun kendisi ya da dile getiriliş biçimidir. Böylesi sevenler için, sevdikleri kimse ancak, algılanışından ya da dile getirilişinden haz duydukları bu sevgiyi uyandırabildikleri oranda sevilmeye değerdir... Bunlar sevgilerini sık sık değiştirirler, çünkü başlıca amaçları bu hoş duyguyu kesintisiz duyabilmektir.

2) ÖZVERİLİ SEVGİ; Sevilen için iyi mi kötümü olduğuna bakmaksızın, kendini onun uğruna feda etmeye duyulan sevgidir. '' Onu nasıl sevdiğimi tüm dünyaya kanıtlamak için katlanamayacağım şey yoktur.'' Böyle seven insanlar, hiçbir zaman sevildiklerine inanmalar... Ve her zaman sevgileriyle övünürler, titiz, kıskanç ve kuşkucudurlar. Hatta onları kurtarmak için tehlikeli bir duruma düşsünler, onları avutmak için mutsuz olsunlar, onlara doğru yolu gösterme fırsatı ellerine geçer diye kötü yola düşsünler isterler.

3) ETKİN SEVGİ; Sevilen kişinin bütün gereksinimlerini, dileklerini, kaprislerini hatta utanç verici isteklerini yerine getirmeye yönelik bir sevgidir. Böyle seven insanlar yaşamları boyunca severler ve sevdikçe sevdiklerini daha iyi tanırlar, tanıdıkça onları sevmeleri, yani dileklerini yerine getirmeleri kolaylaşır... Sevgilerinde karşılık ararlar, yani sevilmeyi isterler, dahası bu konuda kendilerini aldatırlar ve sevildiklerine inanırlar, seviliyorlarsa eğer mutlu olurlar, ama sevilmeseler de sevmeyi sürdürürler, sevdiklerinin yalnızca mutlu olmasını dilemekle kalmazlar, ellerindeki maddi manevi, büyük küçük her türlü olanağını seferber ederek, sevdiklerinin mutlu olması için çabalarlar.''

*

            SEN SANA SÖYLE

*

DİNLE KALBİNİ BUL EN DERİNİNDE

NELER SÖYLÜYOR BAK SANA İÇERDE

DÜĞÜMLENMİŞ SÖZLER SESSİZLİĞİNDE

DUY GÖNÜL DİLİYLE SEN SANA SÖYLE

*

AYNAYA BAKTIĞIN YÜZÜNDE KİM VAR

ARDINA SAKLANAN CİSMİN BİR DUVAR

RUHUNU DOLDURMUŞ HEP BOŞ ODALAR

GÖR GÖNÜL GÖZÜYLE SEN SANA SÖYLE

*

ARAMA UZAKTA NEDENDİR DİYE

YALNIZLIK KONUŞUR BİLSEN Kİ NİYE

VEFASIZ DOST OLMUŞ SİNMİŞ SİNEYE

SOR GÖNÜL SÖZÜYLE SEN SANA SÖYLE

*

BEKLERSİN KAPINI BİRİSİ AÇSIN

SUSMASIN TELEFON SADECE ÇALSIN

GELENİ KÜSTÜRÜP GEÇMİŞ ARARSIN

SAR GÖNÜL ELİYLE SEN SANA SÖYLE

*

PERİHAN KOCA

*

www.perihankoca.com

www.sanatinrenkleri.com

perihankoca9@gmail.com

perihan_koca@hotmail.com

Twitter & Facebook & Instagram

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.