banner128

ADFE’den eğitim sistemine ağır eleştiri

ADFE’den eğitim sistemine ağır eleştiri

ADFE (Alevi Dernekleri Federasyonu) eğitim-öğretim yılı başlarken  yaptığı yazılı bir açıklamayla eğitim sistemine ağır eleştiriler yöneltti.  ‘Çocuklarımızın geleceğini size armağan etmeyeceğiz!’ başlıklı açıklamada, sistem çeşitli yönlerden eleştirilerek, eğitimde reform yapılıyormuş havası yaratılmasına rağmen bilimsel hedeflerden uzaklaşıldığına dikkat çekildi ve bu sistemle, ‘Sorgulamayan biat etmiş bir gençliğin yetiştirilmesinin hedeflendiği’belirtildi.

ADFE’den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle.

“Ülkemizde ideolojik ve politik teoriler ve uygulamalarla içi boşaltılan bir eğitim sistemi var.

Yaygın eğitim seviyesinin sürekli iyileştirilmesi ve eğitim sisteminin sürekli teoriye göre değiştirilmesiyle ( arka planda hedeflenen dini uygulamalar) sanki eğitimde reform yapılıyormuş havası yaratılmakta, eğitimin temel amacının  “Erdem ”ve “Zeka” olduğu bilinçli bir şekilde yok edilmektedir.

Bizler, birkaç soruyla eğitim sistemini sorguladığımızda gerçeği net görebiliyoruz.

-              Çocuklarımıza okulda ne öğretiliyor?

-              Öğrendiklerinin gerçek yaşamda yeri var mı?

-              Alınan eğitimin, bilim, akıl ve sürdürdüğümüz hayat ile bir bağlantısı var mı?

-              Çocuklarımız uygulama farkındalıklarını artırabiliyorlar mı?

-              Aldığı teorik dersleri pratiğe dahil etme becerisine sahip olabiliyorlar mı?

-              Öğretilen bilgiler eğitim teknolojileri açısından öğrenme başarısını etkin kılıyor mu?

-              Öğretmenlere verilen kalıplaşmış soyut müfredat bilgileri neye yöneliktir?

İşte bu bir kaç soruyu kendimize sorduğumuzda, yanıtlarını bulamıyorsak ya da cevaplayamıyorsak, çocuklarımızın gelecekte anlamlı bir hayat sürdürebileceklerine dair net bir yaşam tablosu kafamızda oluşamıyor.

Sevgili canlar;

Tüm dünyada, başta bilgi teknolojileri, çağdaş ve modern bilim sürekli gelişirken, ülkemizde, içeriği her yıl gericilik zihniyeti ile zenginleştirilmiş, dindarlığın daha verimli olması ve çocuklarımızın  gericiliğe uyumu için teşvik müfredatları yapılmaktadır.

Tepeden inme eğitim sistemi içinde, aslında cemaatlerin finanse edilmesi amaçlanmaktadır.

Çünkü açılan okulların adı İmam-Hatip Lisesi, hepsi toplumun din ihtiyacını karşılıyormuş anlamı altında açılıyor ya da aileler çocuklarını İmam-Hatip liselerine göndermek için can atıyor gibi bir algıyla halka kabul ettiriliyor. Yani   gericilik eğitimini, İmam Hatip Okulları yoluyla liselere yerleştiren AKP, önce okulları tek tipleştirmiş sonrasında, sorgulamayan, düşünemeyen biat eden bir gençlik hedeflemiştir.

Ve ne yazık ki geldiğimiz nokta itibariyle muhafazakâr eğitim, dayatılan ortaçağ uygulamaları çocuklarımızın geleceğini karartmıştır.

Sevgili canlar ; bu eğitim sistemi içindeki İmam-Hatip okulları  mesleki, ya da yüksek eğitimin eş değeri değildir. Bugün yaşadığımız sorunlar ve karmaşa  bilimin  gericilik eğitimi  ile karıştırılmasıdır.

Artık toplumun inançlarını kullanıp, bunu bahane ederek kendisi için ayrıcalık talep eden bu zihniyete dur demek gerekir.

Bu eğitim sistemi baştan aşağıya yanlıştır. İmam Hatip Lisesi okuyan, bu zihniyetle meslek sahibi olan çocuklarımızın gelecekte ayrımcılık yapması doğaldır çünkü bu sistem, özgür kadına, özgür erkeğe ve özgür topluma karşı gericilik eğitimini referans almaktadır ve  toplumu sınıf mücadelesinden koparmak isteyen, burjuva ideolojisi  buna ses çıkartmamaktadır. Toplumu bölmek, birbirbirine düşman etmek için  her zaman bir tarafı galeyana getirerek köle haline getirilen her toplum bireyi, bu suskunluğun sonucudur.

Sömürücü, soyguncu, hortumcu olan burjuvanın demokrasisi bugüne kadar sadece sistemi korudu.

Bizler; inancımız gereği bireysel inanç özgürlüğü kişisel bir tercihtir diyoruz, devlet dinden elini çekmeli, eğitim sisteminde  laiklik hakim kılınmalı ve demokrasinin daha iyi anlaşılması için, devlet; hak, hukuk ve adaletle toplumu yönetmelidir.

Ve çocuklarımızın geleceği hükümetlerin siyasi ve politik geleceklerinin teminatı değildir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.