Erhan KIZILYAR

Silivri Belediye Meclisi’nde AK Parti ve CHP Grubu Nazım Hikmet, Ahmet Arif’i anarken, MHP Grubu oralı olmadı.  Gruplar arasında Kadınlar Plajı konusunda da tartışmalar oldu. CHP Kadınların özgürlükleri sınırlandırılamaz’ görüşünü savunurken, MHP konunun kadınların özgürlüğü olmadığını plajın neden öncelikle kapatıldığını sordu. Ak Parti grubu ise ‘Kuşun da Serçe’nin de hakkı korunmalı’ görüşünü savundu.

*

Silivri Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olagan toplantısının ilki Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu başkanlığında başladı. Balcıoğlu, Nazım Hikmet ve Ahmet Arif’i andıktan sonra meclis grup sözcülerine söz verdi.  

CHP Grub Sözcüsü; Önder Çolak; Ahmet Arif, Nazım Hikmet’i saygıyla andı. Babalar Günü’nü, Kurban Bayramı’nı kutladı. Kent Konseyi Başkanı Nursel Erel ve Yönetimini kutladı.

MHP Grup Sözcüsü Sultan Aşkın ise özetle şunları söyledi. Galatasaray’ın şampiyonluğunu, Silivri Kent Konseyi Başkanı Nursel Erel ve ekibini tebrik ediyorum. . Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluş yıldönümünü kutlluyorum.   Ülkücü şehitleri ve  kazada hayatını kaybeden Silivrili Milli Futbolcu Müjdat Gürsu’yu saygıyla anıyorum.

AK Partili Yazıcı Nazım şiiriyle başladı

Ak Parti Grup Sözcüsü Celalettin Yazıcı ise konuşmasına Nazım Hikmet’in şiirini okuyarak başladı ve  konuyla ilgili şunları söyledi.: Sanki bütün güzel sözleri onlar söylemiş gibi. Şairlere bir şey kalmamız gibi. Nazım Hikmet ve Ahmet Arif . Büyük şairlerimizin ölüm yıldönümü.. Ve Orhan Kemal. O’nunda mekanı cenet olsun.

**

Kadınlar Plajı tartışması

Silivri Belediye Meclisi haziran oturumunda önemli konulardan birini Kadınlar Plajı oluşturdu. MHP Grup Sözcüsü Sultan Aşkın, geçtiğimiz dönem MHP’li Başkan Volkan Yılmaz döneminde Selimpaşa’da açılan Kadınlar Plajının, Kıyı Sahil Şeridi Kanunu’nun gerekçe gösterilerek kapatıldığını belirterek , ‘Bu kanun tüm  sahil şeridinde diğer işgallerede uygulanacak mı?” diye sordu.

Yazıcı: Kuşun da serçe’nin de hakkı korunmalı

Ak Parti Grup Sözcüsü ise Celalettin Yazıcı ise;  plajlarda büfe diye ruhsat alanların, geniş alanları işgal ettiğini, kumsallara sezlonglar koyduğunu hatırlatarak, bunlar sınırlanmasını istedi.  Yazıcı ayrıca, ‘Silivri’nin master planlarını çıkarmamız gerekiyor. Nereye gideceğimizi, yolumuzu, yöntemimizi belirlememiz gerekiyor.  Bu olmaz ise Barış Manco’nun dediği gibi Ali Yazar Veli Bozar şarkısını dinler dururuz. Ugur Mumcu’nun güzel bir yorumu var. İnsanlar kendilerini ilgilendiren konularda kendi kararlarını verebilmeliler. Demokrasi azınlıkların haklarının korunduğu sistemlerdir. Kuş da olsa, serçe de olsa haklarının korunması lazım.

Yüceer ve Balcıoğlu'na dolandırıcı şoku! Yüceer ve Balcıoğlu'na dolandırıcı şoku!

CHP’li Hüseyin Kıroğlu ise yaptığı konuşmada, Kadınlar Plajının tamamen yasalara aykırı olduğunu belirtirken, bir hukukçu olan MHP’li Sultan Aşkın’ın hukuksuz durumu savunmasına şaşırdığını ifade etti.

MHP’li Sultan Aşkın ise Kıroğlu’na, ‘Tüm yasa dışılıklara uygulansa eleştirilerinin olmayacağını, ancak bir çok yasadışılık varken Kadınlar Plajının öne neden alındığını merak ettiklerini’ ifade etti.

Balcıoğlu:Kadınların özgürlüğü sınırlandırılamaz

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Bora  Balcıoğlu şunları söyledi.: Kadınlar Plajı tamamen yasa dışı. Kimsenin ne giyimiyle, değer yargılarıyla işimiz yok. Burası özgür bir ülke. Talepleri inceledik. Uygulamanın yasal çerçevede olup olmadığı incelenerek gereken yapıldı.  Siz alın ben denizi bile kapatacağım. Kadınları ayrıştırma yanında değilim. Kadın arkamızda değil, yanımızda olacak diyorum. Bir adım önümüzedr olacak.  Kadınlar her alanda  özgürleşmeli. İran’a, Arabistan’a Afganistan gidin. Kadınlar ayrıştırılmış. Atatürk ne dedi. Türkiye çağdaş medeniyetler yolunda ilerlemeli. KadınlarI dar alanda tutmayacağız. Benim annem de hacı. Umre’ye gitti. Hiç bir kadınımıza söz söylettirmem. Kadınların özgürlügünü sınırlandırmak isteyenlerle mücadele edeceğiz.

Sahil ile ilgili düzenlemelere başladık. Yaşam şekli yerel. Bu Silivri’de, Çatalca, Büyükçekmece’den yoğun temrik şikayetleri oluyor. Gözden kaçan işlerde olabilir. Ot biçimi. Biraz sürece ihtiyacımız var. Beraber yöneteceğiz, beraber uygulacağız. Beraber karar alacağız. Yapıcı eleştirilerinizi alıyoruz.

Sultan Aşkın: Konuya ideolojik yaklaşıyorsunuz

Başkan Balcıoğlu’nun açıklamaları üzerine söz alan MHP’li Sultan Aşkın ise şunları ifade etti: “ Kadınları özgürleştiremeyeceğiz, ayrıştırmayacağız.” diyorsunuz. Bu sözleriniz ideleojik yaklaşımı gösteriyor. Konu; ayrıştırma, kadınları özgürleştirme konusu değil. O plajı kullanan kadınların inançları gereği ortak bir plaja girmeme niyeti. Bütün plajlarda işgalle ilgili şikayetler var. Neden diğerleri duruyorda orada hemen başladınız? Neden kadınlar plajı konusunda hassayisetle davranıldı bunu merak ediyoruz.

Editör: Haber Merkezi