Büyükçekmece Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı birinci olagan toplantısında konuşan Belediye Başkanı Dr.Hasan Akgün,  bir zamanların gözde beldesi Kumburgaz’ın eski günlerine dönmesi için çalışmaların hız kazandığını açıkladı.

Erhan KIZILYAR 

Başkan Akgün  konuyla ilgili olarak şunları söyledi. ; “Sorunumuz D100 ile deniz arasındaki o uzun 12 kilometrelik alanda korkunç bir sıkıntımız var. Yaz ayı başladı. Deprem olduğu takdirde binlerce insanımızı kaybedeceğiz. Bu nedenle rahmetli Kadir Topbaş zamanında yapmış olduğumuz o zaman İmar Komisyon Başkanı Sefer Kocabaş’tı. Ekrem Başkan oraya çok ilgi gösteriyor tekrar İstanbul’un uzun plajı olsun istiyor. Biraz daha teknik, teknolojik, şehir estetiğine uygun geliştirmeye çalışıyoruz. Görüşler ortaya konuluyor, biraz zaman alacak. Mutlaka 5, 6 ayda bitirip yolumuza koyulmamız lazım. Elinle itsen yıkılacak bazı bloklar. Kumun üzerinde içindeki beton da kum bedava nasıl ayakta duruyorlar şaşmamak mümkün değil. Celaliye Plajı’nın sağı solu 9 kat. Bunlar 1965’li yıllardan belediye idaresi gelesiye kadar büyük bir sorun. En eskiler İl Özel İdaresi tarafından, köy muhtarlığı tarafından yaptırtılıyor. Ondan sonra belediyeler zamanında yine plan bütünlüğü yok. Bir plan bütünlüğü sağlanarak Kumburgaz Sahili’nin 60 sene önce Türkiye’nin en çok isminin bilindiği bir belde olmasına rağmen o güzelliği korunamayarak Marmara Denizi’nin en güzel kumu Kumburgaz kumudur. Elimizdeki değeri maalesef koruyamamışız ve bugün de diyoruz ki “Deprem olursa on binlerce insanımızı kaybedeceğiz’’ diyoruz.”

Tepecik’in tamamının imar planı bitiyor

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, bugüne kadar imar planları çıkartılmayan mahalleler için çalışmalara hız kazandırdıklarını belirterek; “Şimdi Tepecik’in tamamının imar planı çalışmasını bitiriyoruz. Sadece merkez değil. Çatalca yolundan Türkoba sınırından bildiğiniz imar planı bekleyen büyük bir alan. Güzel şeyler oluyor” diye konuştu.

Akgün; “Tepecik’te imar planı olmayan alanın 10’da 1’lik planı Büyükşehir Meclisi’nden geçirmişlerdi. O gün dediğimin aynısını söylüyorum. Büyükşehir’deki imar komisyonu o geçen kısmı da imza edip, askıya çıkmasını sağlamadığı için yok sayıldı. Şimdi Tepecik’in tamamının imar planı çalışmasını bitiriyoruz. Sadece merkez değil. Çatalca yolundan Türkoba sınırından bildiğiniz imar planı bekleyen büyük bir alan. Güzel şeyler oluyor. Türkoba itirazlı olan yer var. Birkaç bölümünde geçmişten gelen mahkeme kararlarıyla, İSKİ’nin kararlarıyla, bizlerin kararlarıyla bir karışıklık var, onu ayıklıyoruz. Bazı çalışmaları burada yapıyoruz. Bazı çalışmaları Büyükşehir’de yapıyoruz” dedi.

Akgün 30 yıllık orucu bozdu! Akgün 30 yıllık orucu bozdu!