banner460
banner128

Vatanseverliğin yaşayan abideleri:Gaziler

Gaziler Günü nedeniyle; Silivri, Büyükçekmece ve Beylikdüzü ilçelerinde programlar düzenlendi; şehitler rahmet, gazilere şükran duyguları ifade edildi.

***

Yılmaz: Vatan ve Bayrak aşkı için kahramanca mücadele ettiler

19 Eylül Gaziler Günü Silivri'de resmî tören, salon programı ve mevlid-i şerif programı eşliğinde kutlandı. Önder Yılmaz Sahnesindeki programda konuşan Başkan Yılmaz; "Gazilerimiz yüreklerindeki vatan ve bayrak aşkı ile ülkemizin ve milletimizin bağımsızlığı için kahramanca mücadele etmişlerdir." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazilik” ve Mareşal Rütbesi” verilişinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü, Silivri’de düzenlenen programlar eşliğinde kutlandı. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen resmî tören ile başlayan kutlamalar, Önder Yılmaz Sahnesinde düzenlenen salon programı ve Piri Mehmet Paşa Camiinde düzenlenen mevlid-i şerif programı ile devam etti. Silivri Sahilinde bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen resmî törene; Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Türkiye Muharip Gaziler Derneğimiz Başkanı Adnan Gürcan, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, gaziler, gazi yakınları ve şehit yakınları katıldı. Tören kapsamında sırasıyla Silivri Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Silivri Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği Silivri Şubesi Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Şehit ve Gazi ailelerine program

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve ilçe protokolü, şehit yakınları, gaziler ve gazi aileleriyle Önder Yılmaz Sahnesinde düzenlenen salon programında bir araya geldi. Yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan program; Kur’an-ı Kerim tilaveti, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, sinevizyon gösterimi, şiir, oratoryo sunumu ve türkü dinletisi ile devam etti.

Huzurumuzu şehit ve gazilere borçluyuz

Önder Yılmaz Sahnesinde düzenlenen salon programında konuşan Başkan Yılmaz, “Sakarya Meydan Muharebesi’nde kazanılan unutulmaz zaferin ardından, 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından Başkomutanımız, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir. Bu tarihten itibaren her yılın 19 Eylül’ü Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışını benimseyen asil Türk milleti ve kahraman askerleri, millî ve manevi değerlerimiz uğruna canlarını seve seve feda etmekten çekinmemiştir. Bu yüzdendir ki gazilerimiz; yüreklerindeki vatan ve bayrak aşkı ile ülkemizin ve milletimizin bağımsızlığı için kahramanca mücadele etmişlerdir. Her bir karış toprağı aziz şehitlerimizin kanıyla sulanmış vatanımızda bugün barış ve huzur içerisinde yaşayabiliyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve siz değerli gazilerimize borçluyuz. Cenab-ı Allah şehitlerimizden ve gazilerimizden razı olsun. Bu topraklar bize miras değil, şehit ve gazilerimizin emanetidir. Bu salonda genç kardeşlerimi de görüyorum. Bizler Gazi'nin Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet ettiği Türk gençliğini de aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu kutsal emaneti bugün bizler, yarın siz genç kardeşlerim ne pahasına olursa olsun ilelebet koruyacağız, koruyacaksınız. Başta Türkiye Muharip Gaziler Derneğimiz Başkanı Sayın Adnan Gürcan ve onun şahsında bütün kahraman gazilerime bir kez daha huzurlarınızda şükranlarımı iletiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, yine Kuvâ-yi Milliye'nin Kahramanlarına, kurucu kahramanlarımıza, şehitlerimize ve ebediyete irtihal eden gazilerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Bütün gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü'nü kutluyor, hepsine bundan sonraki hayatlarında sağlık, sıhhatle afiyet dolu günler diliyorum.” dedi.

Toğan: Bu coğrafyada varlığımız ebediyete kadar sürecek

Başkan Volkan Yılmaz’ın ardından konuşan Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, “Bin yıldır bu coğrafyayı yurt tutan aziz milletimiz, bu coğrafyayı yurt tutmanın bedelini kanıyla, gözyaşıyla, emeğiyle, fedakârlıklarıyla ödemiştir; ödemeye de devam etmektedir. Bu değerlere sahip çıkmak, bu millete sahip çıkmak, bu milletin, bu devletin geleceğine sahip çıkmak bir anlamda gazilerimize, şehitlerimize verdiğimiz değerle ölçülür. Zira bu coğrafyada yaşamanın, bu coğrafyada ay yıldızlı al bayrağı özgür şekilde dalgalandırmanın büyük bedelleri olmuştur. Bunu biz şehitlerle, gazilerle, kan ve gözyaşı ile ödedik ve ödemeye de devam ediyoruz. Bu anlamda gazilerimize şehitlerimize ne yapsak onlara minnettarlığımızı ne şekilde ifade etsek azdır. Hepsinden Allah razı olsun, hepsine huzurlarınızda şükranlarımızı, minnetlerimizi arz ediyoruz. Bu duygularla; şehitlerimize Allah rahmet eylesin diyorum. Şehit yakınlarımıza ve hayatta olan gazilerimize sağlıklı, uzun ve esenlik dolu bir ömür diliyorum. Bu millet yek vücutlu olarak gazisi ile şehidi ile tüm unsurları ile bu aziz coğrafyada ebediyete kadar varlığını sürdürecek. Gazilerin günü kutlu olsun!” ifadelerini kullandı.

***

Akgün: Vatanseverliğin yaşayan abideleri

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazilik" unvanı ve "Mareşal" rütbesi verilişinin 102'inci yıl dönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü Büyükçekmece’de kutlandı.

Büyükçekmece Kaymakamlık Meydanı Atatürk Anıtı’nda gerçekleşen törene katılan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, bu anlamlı günde gazilerimizi yalnız bırakılmadı.

Törene ilgi yoğun oldu

Büyükçekmece Kaymakamı Ali İkram Tuna, Garnizon Komutanı Albay Ümit Genez, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Büyükçekmece Şube Başkanı Selçuk Eker tarafından Atatürk anıtına çelenk koyulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Büyükçekmece Şube Başkanı Gazi Selçuk Eker’in günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmanın ardından tören son buldu. Büyükçekmece halkı törene yoğun ilgi gösterdi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Türk milletinin şehitlerimiz ve gazilerimize çok şey borçlu olduğunu belirterek şunları söyledi; “Aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına cepheden cepheye koşan ve bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan birer abideleridir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzuru için canından can, kanından kan veren tüm Kahraman Gazilerimizi saygı minnet ve şükranla anıyoruz”

***

Çalık:Bu ülkeyi vatan kılanlara çok şey borçluyuz

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Gaziler Günü dolaysıyla gazi ve şehit aileleri ile bir araya geldi. Yakuplu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen programda Türkiye’nin her karışında mücadelelerinin ve zaferlerinin izleri bulunan gaziler saygı, minnet ve şükranla anıldı. Programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Başkan Çalık, “Bu toprakların huzuru ve refahı için canını hiç tereddütsüz ortaya koyan kıymetli gazilerimizin Gaziler Günü’nü minnetle kutluyorum. Gazilerimize ve bu ülkeyi bizim için vatan kılanlara çok şey borçluyuz” ifadelerini kullandı.

19 Eylül Gaziler Günü’nde Beylikdüzü Yaşam Vadisi Çanakkale Zafer Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Beylikdüzü Kaymakamı Mehmet Okur, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Avcılar Temsilciliği Başkanı Nurettin Ağaoğlu ve gazilerin katılımıyla gerçekleşen törenin ardından Başkan Çalık, gaziler ve şehit aileleri ile yemekte bir araya geldi.

Yakuplu Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen programda konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Bu toprakların huzuru ve refahı için canını hiç tereddütsüz ortaya koyan kahraman gazilerimiz ve kıymetli şehit aileleri ile bir araya geldik. Gazilerimize ve bu ülkeyi bizim için vatan kılanlara çok şey borçluyuz. Çok büyük zorlukların içerisinden geçerek bu vatan için mücadele eden ve ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi de rahmetle anmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerinden asla vazgeçmeyen yönetim anlayışıyla bu kenti yönetmeye devam edeceğiz. Bizi biz yapan değerleri asla unutmayacağız. Vatanımızı korumaya, değerlerimizi yaşatmaya devam edecek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan asla şaşmayacağız. Bu vesileyle tüm kahraman gazilerimizin Gaziler Günü’nü minnetle kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu: Bayrağımızın özgürce dalgalanması şehit ve gazilerimizin eseridir

Türkiye Muharip Gaziler Derneği İstanbul Avcılar Şubesi Dernek Başkanı Nurettin Ağaoğlu ise “19 Eylül Gaziler günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM tarafından Gazi ünvanlıyla taçlandırıldığı bir gündür. Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatan dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz eseridir. İnanıyoruz ki vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Bu vesileyle tüm gazilerimizin Gaziler Günü kutlu olsun. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık böyle güzel bir günde bizleri bir araya getirdiği için kendisine çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.