banner128

KILIÇDAROĞLU: BEN BU HALKIN FERASETİNE GÜVENİYORUM

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın Sarıyer Huzur Mahallesi’ndeki yeni binası, partinin 98’nci kuruluş yıl dönümünde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hizmete açıldı. Kılıçdaroğlu açılış konuşmasında, "Sadece çalışacağız, anlatacağız. Kavga etmeyeceğiz. Bizi kavga alanına çekmek isteyebilirler. Bütün arkadaşlarıma sesleniyorum; sakin olacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkeye demokrasi getireceğiz" dedi.

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın Sarıyer Huzur Mahallesi’ndeki yeni binası, partinin 98’nci kuruluş yıl dönümünde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hizmete açıldı. Açılış törenine Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Genel Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Bülent Kuşoğlu ve Fethi Açıkel, CHP Grup Başkanveli Engin Altay, milletvekilleri,  belediye başkanları, ilçe başkanları, belediye başkan yardımcıları  ile çok sayıda partili ve vatandaş katıldı.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin geçmişte zaman zaman kapatıldığını anımsatarak, “Mal varlıklarına el konuldu, arşivlerine el konuldu, ama yaşıyoruz. Dünyada en köklü siyasi partilerden 4 veya 5 partiden birisi CHP'dir. Demokrasiyi getiren, demokrasiyi savunan herkesin kimliğine, inancına ve yaşam tarzına saygıyı gösteren, laikliğin ne kadar değerli bir kavram olmanın ötesinde bir yaşamı güvence altına alan bir kavram olduğunu biz artık bugün toplumun her kesimine anlatmaya çalışıyoruz ve toplum da artık bunları kavrıyor. Dolayısıyla önümüz açık, önümüzde hiçbir engel yok. Sadece çalışacağız, anlatacağız. Kavga etmeyeceğiz. Bizi kavga alanına çekmek isteyebilirler. Bütün arkadaşlarıma sesleniyorum; sakin olacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkeye demokrasi getireceğiz” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, törende yaptığı konuşmada CHP olarak her sosyal kimliğin sorunlarını masaya yatırdıklarını belirterek "Türkiye'deki bütün yurttaşlarıma hangi partiden olursa olsun her vatandaşın başımın üstünde yeri var. Bu binada sorunları çözmeye kitlenecek arkadaşlarımız" dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

'BİRİLERİ RANTA TALİP OLABİLİR, BİZ ÜLKENİN BÜTÜN SORUNLARINA TALİBİZ'

Bir binaya sahip olmak elbette önemli. Ama bir binaya sahip olmanın çok ötesinde, yaşadığı ülkeye sahip olmak çok daha değerlidir. Biz yaşadığımız ülkeye de sahip çıkacağız. O ülkenin var olan bütün sorunlarına talibiz. Birileri ülkenin rantına sahip çıkabilir, ülkenin rantına talip olabilir, ama biz yaşadığımız coğrafyadaki bütün komşularımızla huzur içinde yaşamak ve var olan sorunları çözmeye talibiz. Biz halkın partisiyiz ve 98 yıldır demokrasiyi bu ülkeye getirmek için çaba harcayan bir partiyiz.

'BİZİM BİREYSEL TALEBİMİZ ASLA VE ASLA OLAMAZ'

Mal varlıklarımıza el konuldu yılmadık, genel başkanlarımız hapse atıldı yılmadık, arşivlerimize el konuldu yılmadık, linç kampanyaları yapıldı yılmadık. Çünkü biz halk için, ülkemiz için çaba harcıyoruz. Bizim bireysel bir talebimiz asla ve asla olmaz. Bizim taleplerimiz bizim beklentilerimiz toplumun huzur içinde yaşamasıdır. Bizim üstlendiğimiz görev tarihsel bir görevdir. Bu görevi üstlenen kişiler sıradan insanlar değildir.

'CHP'Lİ OLMAK DEMEK KİMSENİN KİMLİĞİYLE İLGİLENMEMEK DEMEKTİR'

CHP'li olmak sıradan bir partili olmanın çok ötesindedir. CHP'li olmak ülkenin bağımsızlığından yana olmaktır. CHP'li olmak demek adaletten yana olmak demektir. CHP'li olmak demek sosyal devletten yana olmak demektir. CHP'li olmak demek çağdaş eğitimden yana olmak demektir. CHP'li olmak demek devlet yapılanmasında liyakatten yana olmak demektir. CHP'li olmak demek hiç kimsenin kimliğiyle, inancıyla yaşam tarzı ile ilgilenmemek demektir. Onları siyasete malzeme etmemek demektir.

'HAYATIN HER ALANINDAKİ GELİŞMELERİ GÖRECEKSİNİZ'

Biz tarihin bize yüklediği bir sorumluluğun altındayız. 2023'te 100 yılımızı tamamlayacağız. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları Cumhuriyet’i kurduğunda bütün mazlum ülkelerin Cumhuriyet'e geçtiğini görüyorsunuz. Yani bizim devrimimiz sıradan bir devrim değil. Mazlum ülkelerin önünü açan da bir devrim. Şimdi Cumhuriyet'in ikinci yüz yılına gireceğiz ve biz bu güzel Cumhuriyet'i ikinci yüzyılında demokrasi ile taçlandırmak kararlığındayız. Bunu beraber yapacağız birlikte yapacağız. Demokrasiyi gerçek anlamda ülkemize getirdiğimizde siyasal anlayışı da ekonomideki büyümeyi de eğitiminde de hayatın her alanında büyük gelişmeleri göreceksiniz. Biz bunu yapacağız ve yaşatacağız. Bu konuda kararlıyız. Biz ülkenin sorunlarına talibiz. Çok ağır sorunlarımız var. Son kurultayımızda 5 temel sorundan söz ettim ve bu sorunların çözülmesi lazım. Bunları çözmek için de güçlü bir iradeye ve halkın desteğine ihtiyacımız var.

'BİNA GÜZEL AMA İÇERİDE FAZLA OTURMAYIN'

Binalar güzel olabilir. Ben bazen yeni bina alındığında yol arkadaşlarıma şunu söylerim; ‘bina güzel, ama sakın içeride fazla oturmayın. Bizim görevimiz dışarıda’. Bakın biz bugüne kadar siyasetçilerin rahatlıkla yapamadıkları bir şey yapmaya çalışıyoruz; her sosyal kimliğin sorunlarını masaya yatırıyoruz. Taşeron işçiler bir sosyal kimliktir, onu gündeme getiren ve onlara kadro verilmesini sağlayan parti biziz. Emekliler bir sosyal kimliktir onlara iki ikramiye verilmesini savunan ve sonunda çıkmasını sağlayan yine biziz. Apartman görevlileri hepimizin gördüğü ama kimsenin görmediği fark etmediği o insanlara da sahip çıkmak bizim görevimizdir. Kim mağduriyet yaşıyorsa gelip rahatlıkla bizim kapımızı çalacaktır ve biz onu kucaklayacağız ve biz onun sorunlarını çözeceğiz.

HER KURUŞUN HESABINI MİLLETE VEREN BİR PARTİYİZ'

Bu vesileyle bütün yurttaşlarıma seslenmek isterim: Türkiye'deki bütün yurttaşlarıma hangi partiden olursa olsun her vatandaşın başımın üstünde yeri var. Bu binada sorunları çözmeye kitlenecek arkadaşlarımız. İstanbul gibi bir kentin sorunlarını çözeceğiz. Bir önemli karar verdik. İstanbul’a halkçı bir belediye başkanı seçtik. Onların uzun yıllardır yapamadıklarını bizim belediye başkanlarımız yapıyor. Bir şey daha çok önemli yine bütün vatandaşlarıma seslenerek ifade etmek istiyorum; harcadığımız her kuruşun hesabını millete veren bir siyasi partiyiz, harcadığımız her kuruşun hesabını… Dolayısıyla biz yeni bir siyaset anlayışını hayata geçireceğiz.

Güzel bir siyaset anlayışı, ahlaklı bir siyaset anlayışı, kavgadan uzak bir siyaset anlayışını hayata geçireceğiz. 98 yıldır yıkılmadık sonsuza kadar Türkiye ile beraber yolunuza devam edeceğiz. Biz bir çınarız, bu çınarı kimsenin yerinden söküp atmaya gücü yetmez. Çünkü biz haklıyız çünkü biz adaletten yanayız biz insandan yanayız biz haklı olduğumuz sürece hayatımızı geleceğe yönelik sürdüreceğiz. Çünkü Mustafa Kemal güzel bir şey söylemiş güzel bir hedef göstermiş. Çağdaş uygarlığı. Çağdaş uygarlığı aşacağız. Bu hedef bizi ölümsüz kılan CHP’yi

ölümsüz kılan temel hedeftir. Bu hedefe kitlendiğiniz andan itibaren çözemeyeceğiniz hiçbir sorun yoktur.

'ÖNÜMÜZ AÇIK, HİÇBİR ENGEL YOK'

Partimiz zaman zaman kapatıldı, mal varlıklarına el konuldu, arşivlerine el konuldu, ama yaşıyoruz. Siyasi partilerin tarihlerine baktığınız zaman dünyada en köklü siyasi partilerden 4 veya 5 partiden birisi CHP'dir. Demokrasiyi getiren, demokrasiyi savunan herkesin kimliğine inancına ve yaşam tarzına saygıyı gösteren, laikliğin ne kadar değerli bir kavram olmanın ötesinde bir yaşamı güvence altına alan bir kavram olduğunu biz artık bugün toplumun her kesimine anlatmaya çalışıyoruz ve toplum da artık bunları kavrıyor. Dolayısıyla önümüz açık, önümüzde hiçbir engel yok. Sadece çalışacağız, sadece anlatacağız. Kavga etmeyeceğiz. Bizi kavga alanına çekmek isteyebilirler.

Bütün arkadaşlarıma sesleniyorum; sakin olacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkeye demokrasi getireceğiz. Ne yaptılar İstanbul seçimlerinde? Yüksek Seçim Kurulu'nu kullandılar. Başka organları kullandılar. Ağzımdan çıkan cümle şuydu: 'Ben bu halkın ferasetine güveniyorum. Seçim mi bir daha gidelim.' Farkı gördüler. Bu fark aslında toplumun sağduyusunu gösteriyor, toplumun adalet duygusunu gösteriyor. Bu adalet duygusunu büyüteceğiz hep beraber.
***

İmamoğlu: Mekanların işlevselliği iktidara yürüyüşün de göstergesidir

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın yeni binasının açılışında konuştu.

İmamoğlu, "İl başkanımız ile beraber burada sizlerle bir arada il başkanlığımızın hizmetine başlangıç yapmak adına buluşmamızdan büyük keyif, gurur, onur duyuyorum. Zira büyük başarıları göğüslemek üzere olan bir örgüt, hep birlikte yol yürüyoruz Genel Başkanımızın önderliğinde. Bu yol yürüyüşün elbette uygun koşullara sahip mekanlara da ihtiyacı vardır.

Mekanların işlevselliği, oradaki moral, profesyonellik, içerik zenginliği iktidara yürüyüşün de göstergesidir, ışığıdır. Bu bakış açısıyla ve kabiliyetli insanların bir araya gelişiyle ve nitelikli bir çalışmayla herkesin katılımı, el vermesi, güç katmasıyla vücuda gelmiş bu yapıtı, partimizin 98’inci yıl dönümünde hep birlikte açmak büyük bir gururdur" diye konuştu.

"MİLLETİMİZİN LAYIK OLDUĞU BİR YÖNETİM ANLAYIŞINI HEDİYE EDECEĞİMİZİN IŞIĞIDIR BUGÜNKÜ BULUŞMA"

İmamoğlu, il binasının hayırlı olması temennisinde bulunurken, şunları söyledi:

"Bu manada umut ediyorum ki hep birlikte 16 milyon İstanbulluya hediye ettiğimiz yeni yönetim anlayışının bir başkasını önümüzdeki dönemde yine hep birlikte, İstanbul’da başta büyük bir emek ortaya koyarak milletimizin layık olduğu bir dönemi, yönetim anlayışını hediye edeceğimizin de ışığıdır bugünkü buluşma.

Bu bağlamda yeni binamız hayırlı olsun. Güzel çalışmalara, başarılara moral kaynağı olsun İstanbul’umuzda. Tekrar saygıdeğer Genel Başkanımıza, il başkanımıza ve emeği geçen bütün partili dostlarımıza teşekkür ediyoruz.”

***

Kaftancıoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na: Fikri size ilk açtığımda gözünüzdeki ışık olmasıydı bunların hiçbiri olmazdı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın yeni binasının açılış töreninde konuştu.

Kaftancıoğlu’nun törendeki konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

''İSTANBUL'DAN TÜRKİYE'YE TEK YÖN İKTİDAR''

“‘İstanbul artık bize dar, İstanbul’dan Türkiye’ye tek yön iktidar' diyerek çıktığımız yolda ‘Hayallerimize ve umutlarımıza artık yerimiz de dar’ diyerek başlattığımız ‘Bir tuğla da sen koy’ kampanyamızla birlikte bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz evimize hoş geldiniz. Uzunca bir süredir hayalini kurduğumuz İstanbul örgütüne yaraşır yeni nesil il binamızı partimize kazandırmanın mutluluğu ve heyecanı içerisindeyim.

Genel Başkanım, birazdan hakkında kısa bilgilendirme yapacağım yen il binamız, bizlerin daha geniş, daha konforlu ortamlarda rahatça oturmasına değil tam tersine sahada daha güçlü, sokakta daha planlı bir şekilde İstanbul halkıyla, kadınlarla ve gençlerle daha güçlü iletişim kurmamıza vesile olacaktır.

''İSTANBUL'DA BÖYLESİ ÇALIŞMA MEKANLARINA ÇOK İHTİYAÇ VARDI''

Yeni il binamızın, İstanbul’umuzun üç seçim bölgesinin merkezinde olması tercih edildi. Kuşbakışı en doğudaki ilçemiz Tuzla’ya 45, en batıdaki ilçemiz Silivri’ye 55 kilometre mesafede. Binamıza 39 ilçemizden de toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşılabiliyor. Yeni binamızda halkın iktidarını kurmak, geleceğimizi planlamak üzere partililerimizin, yöneticilerimizin, milletvekillerimizin, akademisyenlerin, kadınların, gençlerin 7/24 çalışabilecekleri, üretebilecekleri mekanlar tasarlandı. İstanbul’da böylesi çalışma mekanlarına hakikaten çok ihtiyaç vardı.

''İSTANBULLULARIN HİZMETİNDE OLACAK''

Yeni nesil il binamızda daimi sergi salonumuz, dijital kütüphanemiz tüm İstanbulluların ve örgütümüzün hizmetinde olacak. İhtiyaç duyan herkese, özellikle de gençlere açacağımız çekim stüdyomuz ve açık ofisimiz de tüm İstanbulluların hizmetine açık olacak. Çocuklarımızı da unutmadık elbette. Kendilerinin tasarladığı, çocuklarımızın sıkılmadan zaman geçirecekleri odaları da hazır.

Fuaye alanında tasarlanan Bellek Çınarı projemizle de partimizin geçmişi ve geleceği arasında güçlü bir bağ kurmayı hedefledik. Kaybettiğimiz bütün il başkanlarımızı, yöneticilerimizi, yol arkadaşlarımızı, özellikle pandemi döneminde kaybettiğimiz il yöneticimizi ve bütün parti yöneticilerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

''ATATÜRK'ÜN DEVRİMLERİ VE FELSEFESİ''

Binamızın hemen girişine partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin devrimlerini, felsefesini, derinliğini ve sonsuzluğunu yansıtacağımız modern bir sanat tasarımı yapılmakta ve çalışmamız devam etmektedir.

''TUĞLA KOYAN HERKESE TEŞEKKÜRLER''

İlk günden itibaren gücü ölçüsünde binamıza tuğla koyan üyesinden yöneticisine, belediye başkanlarımızdan milletvekillerimize, partimizin burada bulunan bulunmayan bütün yol arkadaşlarımıza ve bu meşakkatli süreçte yanımızda hissettiğimiz elbette genel saymanımız başta olmak üzere bütün genel merkez yöneticilerimize çok teşekkür ederim.

''GÖZÜNÜZDEKİ IŞIK OLMASAYDI BUNLARIN HİÇBİRİ OLMAZDI''

Bu teşekkür de size Genel Başkanım. İl binası fikrini ilk size açtığımda yolumuzu aydınlatan ve bana hissettirdiğiniz gözünüzdeki ışık olmasıydı eğer bunların hiçbiri olmazdı. Çok ama çok teşekkür ediyorum. Partimizin 98’inci yaşı kutlu olsun diyor, hepinize saygılar sunuyorum.” (cumhuriyet-durum)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.