banner460
banner128

Çocuklar yoksulluğa teslim edilmesin

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker derinleşen yoksulluğun çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine olası etkilerinin araştırılması gerektiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker, ekonomik krizle birlikte derinleşen yoksulluğun çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine olası etkilerinin araştırılması gerektiğini belirterek Meclis Başkanlığına bir araştırma önergesi sundu.

OKULLARDA ÜCRETSİZ 1 ÖĞÜN YEMEK

CHP’li Şeker, “Asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı bir ekonomik kriz, halkın içine itildiği yoksulluğu günden güne derinleştiriyor. Yetersiz beslenme sıklığı ile yoksulluk arasındaki sıkı ilişki göz önüne alındığında, gürbüz nesillerin varlığı için çocuk yoksulluğunun olumsuz etkilerini ortadan kaldıracak tedbirleri bir an evvel hayata geçirmeliyiz. Okullarda ücretsiz 1 öğün yemek verilmesi; evinde dengeli ve sağlıklı kahvaltı ya da akşam yemeğine erişme imkanı olmayan çocukların ve gençlerin tespit edilerek sosyal devlet ilkesi gereği desteklenmesi; hanelere çocuklara yönelik beslenme desteği sunulması gibi çalışmalar hayata geçirilmeli. Bu hizmetler Anayasa ile güvence altına alınan sosyal devlet olmanın da temel bir gereğidir” çağrısında bulundu.

ÇOCUK BU YOKSULLUĞUN BÜTÜN OLUMSUZ ETKİLERİNE MARUZ KALMAKTADIR

Yoksulluğun en derinden etkilediği kesimin, gelişme çağındaki çocuklar, gençler, hamileler ve lohusalar olduğunu söyleyen CHP’li Şeker, “Yoksulluk çocukların hem bedenlerini hem de zihinlerini olumsuz etkiler; gelişim çağındaki çocukların yaşadığı besin eksikliği sorunu kalıcı etkiler bırakır. Bu nedenle yoksulluğun önlenmesine çocukluk çağında başlanmalı; yoksulluğun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için sosyal devletin gereği olarak atılması gereken adımlar ivedilikle atılmalıdır. Yoksulluğun çocuklar üzerindeki en bilinen ve en sık görülen etkisi beslenme yetersizliğidir. Çocuğun yoksulluğu, çocuğun doğumundan itibaren hatta annenin doğum öncesi yetersiz beslenmesinden dolayı düşük kilolu doğması ile başlamaktadır. Aile yoksul ise çocuk bu yoksulluğun bütün olumsuz etkilerine maruz kalmaktadır.” dedi.

YUMURTA 3 LİRAYI, PEYNİR ET FİYATINI GEÇTİ

CHP’li Şeker, “Son dönemde, gelir dağılımındaki eşitsizlik, giderek artan işsizlik, artan ve derinleşen yoksulluk hanelerdeki yoksulluğu artırmış, bu da büyüme çağındaki nüfusun beslenmesini olumsuz etkiler oldu. Ucuz protein kaynağı olan yumurta 3 lirayı, peynir ise et fiyatlarını geçti. Öğretmenler çocukların boş ya da kuru ekmek zeytin taşıyan beslenme çantalarıyla geldiklerini, birçok öğrencinin kahvaltı dahil sağlıklı bir beslenme yapmadan günü tamamlamak zorunda kaldığını, derslerde açlıktan bayılan ya da ağlayan çocukların sayısının arttığını dile getiriyor. Dengeli ve sağlıklı beslenmeden uzak bir neslin varlığı, gelecek kuşakların da fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklarının bozulması tehlikesi içeriyor. Belediyelerin beslenme eksikliklerinin giderilmesine dair destekler de engellenerek bu sorunun üstü örtülmeye çalışılıyor” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

“Açlık sınırı 7 bin 552 TL'ye, yoksulluk sınırı 26 bin 123 TL oldu, asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Kasım ayında en fazla zam süt ve süt ürünlerine gelirken 4 kişilik bir ailenin sadece süt, peynir ve yoğurt harcaması 2 bin 400 Lirayı buldu. Çocuklarımızı, gençlerimizi bu yoksulluk girdabının yarattığı beslenme eksikliğinden kurtarmak için okullarda ücretsiz 1 öğün yemek verilmesi; evinde dengeli ve sağlıklı kahvaltı ya da akşam yemeğine erişme imkanı olmayan çocukların ve gençlerin tespit edilerek sosyal devlet ilkesi gereği desteklenmesi; hanelere çocuklara yönelik beslenme desteği sunulması gibi çalışmaları bir an evvel hayata geçirmeliyiz” diyen CHP’li Şeker, Van der Gaag, Heckman gibi önemli iktisatçılara göre de erken çocukluk döneminde sunulan bu ve benzeri desteklerin etkilerinin ülkelerin geleceğine uzun süreli ve olumlu katkı sunacağını hatırlattı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.