Erhan KIZILYAR

Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, bölgedeki basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya gelerek göreve başladığından bu yana yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.   Başkan Özer, bir soru üzerine ‘Belediye’deki nerdeyse tüm işlerin taşerona ihale edilmiş’ olduğunu açıklayarak, ‘Belki de bu yemeği bile taşeron organize etmiştir.  Buna bakacağız. Belediyenin yapacağını belediye yapacak, yapamayacağını da taşerona vereceğiz. Belediye’nin 3.5 milyar borcu var. Bu borcun 1.5 milyarı müteahhit borcu. Bazı hesaplarımızda hacizler var.”diye konuştu.

Başkan Özer ayrıca bir soru üzerine de ‘Eğer bir kişi kişisel olarak yanlış yapıyorsa bu partiyi bağlamaz. O partinin mensubu da olsa yanlış yanlıştır. O yanlışın teşhiri gerekiyorsa ben yaparım.’dedi.

 “Yakınan bir belediye başkanı olmak istemiyorum.” diyen başkan Özer, “Bize ne bırakıldığını da halkın görmesini istiyorum. Burası halkın belediyesi. Geldikten sonra belediyenin röntgenini çekmeye çalıştım. Belediyeye hiç gelmeyip de maaş alanlar var. Çalışmadan kimse bu belediyeden maaş almayacak. Aldığı paranın hakkını vermeyenlerle de yol vermeyeceğim. Çalışan insanı da başıma taç edeceğim” diye konuştu.

Özer: “Barış ve kardeşlik şehri projem ve sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz. Bir an önce halk lokantasını devreye sokacağız. Yarım kalmış projelerimiz var onları yapacağız. İBB başkanımız Ekrem Bey’de buraya önem veriyor. Birlikte Esenyurt için çalışacağız.”dedi.

Özer Basın emekçileriyle buluştu

Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, bölgedeki basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya geldi. Programda yaptığı konuşmada gazetecilik mesleğinin önemine değinerek basınla ortak çalışmanın gerekliliğine vurgu yapan Başkan Özer, “Demokrasinin işleyebilmesi için gece gündüz demeden halkın bilgi alma hakkını karşılayan basın emekçilerine gereken saygıyı ve ilgiyi göstereceğiz” dedi.

Göreve başladığı günden bu yana kentin tüm bileşenleriyle bir araya gelerek görüşmeler gerçekleştiren Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, İstanbul 3. bölgede görev yapan yerel basın mensupları ile kahvaltı programında buluştu. Esenyurt Belediyesi Havana Park Sosyal Tesisi’nde düzenlenen programda konuşan Prof. Özer, kendisinin de içli-dışlı olduğu gazetecilik mesleğinin önemine değinerek basın emekçileriyle ortak çalışmanın gerekliliğine vurgu yaptı. Basın mensuplarına nasıl bir belediye devraldığını ve ilk 100 gün içerisinde yapacağı çalışmaları anlatan Başkan Özer, gazetecilerin yönelttiği soruları da yanıtladı. Özer, ayrıca basın mensuplarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü de kutladı.

“Vatandaş konuştu sıra bizde!”

Yeni dönemde basınla ilişkilerini sıkı tutacağını ve sık sık bir araya geleceğini söyleyen Başkan Özer, işini doğru yapan herkese kapısının açık olduğunu da belirtti. Başkan Özer sözlerine şöyle devam etti: “Değerli basın mensupları yerel ve ulusal basını önemsediğim için ilk toplantımı sizinle yapıyorum. Çünkü basın, bir toplumun bilgi alma hakkı açısından en kutsal görevi yapan birimdir. Hatta demokratik ülkelerde basın dördüncü kuvvet olarak kabul edilir. Bana göre de basın, dördüncü kuvvet olarak kabul edilmelidir. Ulusal basın gibi yerel basın da son derece mnelidir. Çünkü birlikte çalışacağımız öncelikli basın, Esenyurt basınıdır, sonra İstanbul ve Türkiye basını gelir. Dolayısıyla bu çerçeve içerisinde sizinle fikir alışverişi ve bir aylık süreyle ilgili olarak da bir paylaşım yapmak istedim. Bu bir aylık süreçte her gün seçim sürecindeki tempoyla çalıştım. Tabii ki halkımız sözünü söyleyerek teveccühünü bizden yana kullandı. Şimdi söz sırası bizde. Bizim üslubumuz, iş yapma biçimimiz yeni olacak. Biz sözümüzü hizmet yoluyla söyleyeceğiz. Bu şevkle, bu heyecanla ve bu ruhla doluyuz.”

Bir kişi yanlış yapıyorsa o partiyi bağlamaz

Sorunları olan bir belediyeyi devraldığını belirten Başkan Özer, yakınan bir belediye başkanı olmayacağını söyleyerek şunları ekledi: “Halkımızın bunları bilmesi gerekiyor. Bu belediye kimsenin babasının malı değil, halkın malıdır. Belediye başkanı da halkın parasıyla halka hizmet eden insandır. O nedenle şeffaf, dürüst, katılımcı ve vesayetten uzak bir anlayışın hayata geçirilmesi lazım. Bazı tasarruflarda bulunduğumda, kimi arkadaşlar; ‘Senden önceki de CHP belediyesiydi.’ diyor. Ben de onları şu şekilde cevapladım, ‘Eğer bir kişi kişisel olarak yanlış yapıyorsa bu partiyi bağlamaz. O partinin mensubu da olsa yanlış yanlıştır. O yanlışın teşhiri gerekiyorsa ben yaparım.’ Bununla ilgili Sayın Genel Başkan’a ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza bilgi verdim; kimin tarafından yapılırsa yapılsın yapılan yanlışların üzerine gideceğimizi söyledim. Personele de kimsenin ekmeğiyle oynamayacağımı sözünü verdim. Hâlâ da o sözümün arkasındayım.”

“Çalışanı başıma taç edeceğim”

Esenyurt halkına beklediği hizmeti kısa sürede sunacağını vurgulayan Başkan Özer, “Memurlarımla, işçilerimle birlikte çalışacağım. Çalışan insanı da başıma taç edeceğim. Bunun için de liyakat ve ehliyet, uyum içinde çalışma, halka saygılı olma, disiplinli bir biçimde çalışma ve iş üretme benim hiçbir koşulda vazgeçmediğim ilkelerimdir. Belediyemizin içinde bu şekilde çalışan çok sayıda arkadaşımız var. İnşallah onlarla beraber Esenyurt halkının beklediği hizmetleri en kısa sürede kendilerine sunacağım” ifadelerini kullandı.

“Kimse halkın sağlığıyla oynayamaz”

Adaylık sürecinde Esenyurt’ta çok büyük bir temizlik sorunuyla karşılaştığını belirten Prof. Özer, sorunun çözümü için o süreçte ilgililerle iletişime geçtiğini ve sorunun giderilmesini talep ettiğini söyledi. Özer şöyle devam etti: “Göreve geldikten sonra ilgilileri çağırdım. Çalışanlar ile yapılan sözleşmenin gerekleri yerine getirilmemiş. Kendilerine kenti düzgün temizlemedikleri takdirde sözleşmelerini iptal edeceğimi söyledim. Bir kaç araç getirdiler. Belediye meclis üyesi arkadaşlarımızı görevlendirdim. Şimdi temizlikle ilgili belli bir noktaya gelindi ama yeterli değil. Çünkü en önemsediğim konulardan bir tanesi halkın sağlığı. Kimse bu halkın sağlığıyla oynayamaz. Belediyenin de en temel görevlerinden birisi budur. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz.”

“Yarım kalan projeler kısa sürede tamamlanacak”

Yarım kalan projelerin en kısa sürede tamamlanması için talimat verdiğini ifade eden Prof. Özer, “Öncelikli olarak üzerinde durduğum iki konu var. Esenyurt’un barış ve kardeşlik şehri olması. Bununla ilgili adımlar atacağım. Bir de kentimizde çok fazla yoksul insanımız var. Bu sorunu çözmek için sosyal belediyecilik anlayışını hayata geçireceğiz. Bir an önce yarım kalan aşevi projesini hayata geçirerek hem kent lokantası gibi çalışmaları devreye sokacağız hem de halkımıza sıcak yemek dağıtımı gerçekleştireceğiz. Başka yarım kalan projelerimiz de var. Bu projeleri bitirmek için bir irade ortaya koyarak Esenyurt halkının hizmetine sunacağız” dedi.

İş insanları kreş yapacak

Yüceer:Trakyayı elbirliğiyle kalkındıracağız Yüceer:Trakyayı elbirliğiyle kalkındıracağız

Sadece belediyenin olanaklarını değil kentin olanaklarını da halka hizmet noktasında kullanacaklarına dikkat çeken Başkan Özer, “İş insanlarıyla görüşmeler yaparak belediyeyle iş birliği içerisinde olmalarını istedim. Onlardan kreş talebinde bulundum. Onlar bugüne kadar kimsenin böyle bir şey istemediğini, hatta başkanla irtibat kuramadıklarını söyleyerek seve seve kreş yapacaklarını belirttiler. Bu işleri yapacak insanların var olması da beni ayrıca memnun etti” diye konuştu.

Esenyurt’a metro hattı

Esenyurtluların hizmet noktasında hak ettikleri değeri alabilmeleri için İBB ile ortak çalışmalar yapacaklarını vurgulayan Başkan Özer şu ifadeleri kullandı: “İBB Başkanı ile Esenyurt Belediye Başkanı arasında bugüne kadar iyi bir diyalog kurulamamış. Ama biz bu diyaloğu en verimli şekilde kuracağız. Bu doğrultuda İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile üç tane toplantı yaptık. Büyükşehirden bir takım katkılar alacağız. Kentimizin yeşile ihtiyacı var. Özellikle parklar konusunda burada ortaklaşa çalışmalar yürüteceğiz. Hem Esenyurt halkı bir parka kavuşmuş olacak hem de biz hizmete kavuşmuş olacağız. Ayrıca Esenyurt’ta metro hattı projesi var. Bu projenin de hızlandırılması için elimizden gelen bütün çabayı sarf ederek büyükşehirle uyumlu çalışacağız. Sayın İmamoğlu da Esenyurt'a önem veriyor. Bundan dolayı da huzurunuzda kendisine teşekkür ediyorum.”

“100 günde acil sorunlarımızı çözeceğiz”

İlk 100 gün içerisinde acilen çözülmesi gereken sorunları çözeceklerini belirten Başkan Özer, “Fen işleri, temizlik işleri, park ve bahçeler benim asla tolerans göstermeyeceğim birimler. Bu birimlerle yoğun çalışmalarımız olacak. Şu anda yasaklı olan imar bölgelerimiz var. Onları açmaya çalışacağız. Konut mağdurları var. Onlarla komisyonlar kurarak toplantılar ve ardından çalışmalar yapacağız. Halkımız bize bir sorumluluk verdi, olanaklarımız çerçevesi içerisinde bu sorumluluk bilinciyle çalışacağız. Sizlerle beraber el birliği ve gönül birliğiyle birbirimize katkı sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Adil bir yönetim vaadi

Uygulayacağı yönetim anlayışından bahseden Başkan Özer şunları ekledi: “Bizim niyetimiz halisane. Biz adil, eşit, kapsayıcı ve ulaşılabilir bir yerel yönetim anlayışı tesis edeceğiz. Demokratik, katılımcı, vesayetten uzak, şeffaf bir belediyecilik uygulayacağız. Kardeşlik ve barışın tesis edildiği, daha güvenilir, daha huzurlu bir Esenyurt idealimiz var. Bunun için bütün mülki amirleri dolaştım, kamu kurumlarıyla da görüşüyorum. Onlarla da uyum içinde çalışıyoruz.”

Bağımlılıkla mücadele

Bağımlılıkla mücadele konusundaki çalışmalara önem verdiğinin altını çizen Prof. Dr. Ahmet Özer, “Uyuşturucuyla ilgili problemimiz var. Biz bu sorunun rehabilitasyonla ilgili kısmını hemen devreye sokacağız. Emniyet Müdürümüzle de görüştüm, o da önleyici tedbirleri alacak. Ama yeterli bulmayarak Kaymakam Bey'le de görüştüm, birlikte farkındalık yaratacak çalışmalar yapacağız, konferanslar düzenleyeceğiz, liselere, ortaokullara gideceğiz, velilerimizle görüşmeler yapacağız. Ayrıca toplumsal farkındalık yaratmak için ünlüleri kentimizde ağırlayacağız” ifadelerine yer verdi.

3 milyar 300 milyon borç

Esenyurt Belediye Başkanı Prof.Dr. Ahmet Özer daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Özer, Kemal Bey’in kendilerine  3 milyar 300 milyon borç bıraktığını söylediğini bunları incelettiğini, ama bu borcun yüksek olduğunu bildirdi. Başkan Özer, ilaveten halkın borçlarla ilgilenmeyeceğini ve hizmet beklediğini vurgulayarak, kendilerinin yollarına devam edeceklerini ifade etti.

Başkan Özer, herhangi bir şekilde özel bir kişiyle ilgili hukuki işlem yapmayacaklarını ama bir yerde usulsüzlük var ise bunu hukukun zaten gereğini zaten yapacağını ifade etti.

Ayranı yok içmeye..

Kampus Lise ile ilgili bir soruyu ise Başkan Özer şöyle yanıtları. ‘Güzel bir proje ama haşa burdan ayranı yok. 1 milyar 200 miyon proje başlamış. Müteahhitlere temlikler verilmiş. Mesela Milli Eğitim neden böyle proje yapmaz. Esenyurt’un bütçesi harcasa orayı bitiremez.”

Kadrolaşma ile ilgili bir soruya ise Özer ‘İyi belediye başkanı iyi ekip kuran başkandır.’ Diyerek ekibini oluşturmaya devam ettiğini ve bazı görevlendirlemeleri yaptığını hatırlattı.

Nerdeyse bütün işler taşeronda!

Başkan Özer “ Belediyede hangi işler taşerona verilmiş. Bunları kamulaştırmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı.

“İlginçtir. Hemen hemen her iş taşeronda. Yani belki bu yemeği bile taşeron organize etmiştir. Öyle bir düzen. ‘Niye böyle yapıyorsunuz?’ dedim. Bizim yapacağımız birşey yok mu? Ona bakacağız. Belediyenin yapması gereken işleri belediye yapacak. Belediye yapamıyorsa o zaman taşerona veririz. Müteahhite verecek. Ama zaten verilmiş. Nerdeyde 3.5 milyor borç var. Neden biliyor musunuz? 1 milyardan fazlası müteahhit borcu. Yarın kapımıza dayanacaklar. Birtakım hesaplarımıza haciz konmuş. Şimdi bunu söylemeyelim mi arkadaşlar. Yanlış beceriksiz bir yönetim sözkonusu. Bizim bankada paramız var alamıyoruz. Dokunamıyoruz. Hacizli. Halbuki hacizli olmasa alacağız ödeyeceğiz onlar da rahat edecek biz de. Burada önemli olan iyiniyettir. İyiniyetle iş yapmak istiyoruz. Bizim elimizde sihirli değnek yok. Okus-pokus herşey düze çıksın. İşleri sıraya koyacağız.”  

Sorda sen de kurtul ben de kurtulayım!

Başkan Özer bir ara bir gazeteciye dönerek, ‘ Senin bir sorun vardı, soramadın.  sürekli bana yan yan bakıyorsun.. Sorda sende kurtul bende kurtulayım” dedi. Gazetecinin sorusu üzerine, ‘Uyuşturucu konusunda gerekli çalışmayı diğer kurumlarla, ve derneklerle yapacaklarını’ ifade etti.