banner460
banner128

Altın Portakal'da heyecan yükseliyor

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışacak filmler ve jüriler belli oldu, ödüller için heyecanlı bekleyiş başladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, 7-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin afişi, programı, festivalde yarışacak olan filmler ve en iyileri seçecek olan jüriler, bir basın toplantısı ile açıklandı. Basın toplantısına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek, festivalin idari direktörü Av. Cansel Tuncer, festival yönetmeni Dr. Ahmet Boyacıoğlu ve festivalin bu yılki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanı Demet Akbağ ve Antalya Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür katıldı.

Akra Hotel’deki toplantı, Altın Portakal Film Festivali’nin özetlendiği sinevizyon gösterisi ile başladı.  Gösterimden sonra Böcek, Akbağ, Çevikol, Boyacıoğlu ve Özgür açıklamalar yaptı, soruları cevapladı. Toplantıda festivalin afişi, Onur ve Başarı Ödülleri sahipleri, Ulusal Yarışmalara aday olan filmler ve jürileri ile festivaldeki yenilikler anlatıldı.

BÖCEK: ALTIN PORTAKALIMIZDA

İLKLERİ HAYATA GEÇİRDİK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyetimizin 100. Yılı ile festivalimizin 60. yılını birlikte kutlamaktan duyduğu mutluluğu söyleyerek başladığı sözlerine “Bu yıl, hepimiz için çok özel bir yıl. Çünkü Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, Altın Portakalımızın da 60. yılını kutluyoruz. Ülkemiz, şehrimiz ve Türk sineması için çok onurlu zamanlara birlikte tanıklık ediyoruz’’ diyerek konuşmasına başladı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Ülkemizin ilk ve en uzun soluklu festivali, Antalyamızın gururu olan Altın Portakalı’mız, bizden önce fazlaca yara almış ve tahrip edilmişti. Özüyle, doğasıyla oynanmıştı. Bu nedenle göreve gelir gelmez Festivalimize hak ettiği değeri yeniden vermenin sorumluluğuyla hareket ettik ve 56’ncı yılında Altın Portakalımızı özüne döndürdük. Türk sineması ve bileşenleriyle daha anlamlı olan Festivalimizin sönen ışığı yeniden parladı.

Ama biz bu kadar ile yetinemezdik ve yetinmemeliydik. Kendi değerleriyle yeniden buluşan Altın Portakalımız, her geçen yıl yenilenmeli ve uluslararası arenada daha fazla güçlenmeliydi. Bu düşünceler ışığında; sanatçılarımız, sektör temsilcilerimiz, sinema emekçilerimiz ile birlikte ortak akılla aldığımız kararlar doğrultusunda Altın Portakalımızda ilkleri hayata geçirdik.

Sinema sektöründeki kadın emeğine dikkat çekmek amacıyla, sinemamızın ilk yıldız kadın oyuncusu olan ve kamera arkasında da pek çok ilke imza atmış Cahide Sonku anısına, kadın sinemacılarımızı ödüllendirmeye başladık. Geleceğin sinemacılarına destek olmak ve onlara ilham vermek amacıyla, Altın Portakal Sinema Okulu’nu hayata geçirdik. Festivalimizde her yıl, ülkemizin farklı şehirlerindeki üniversitelerde eğitim gören yüzlerce öğrenciyi ağırladık. ‘Gençler üretecek, Antalya gençlerle birlikte yükselecek’ sloganıyla hayata geçirdiğimiz sinema okulumuz ile hayallerine giden yolda gençlerimize destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Altın Portakalı’mıza kazandırdığımız bir diğer yenilik ise, Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması oldu. Böylece; edebiyatımızın nitelikli eserlerinin sinemaya uyarlanmasını teşvik ediyoruz ayrıca yapımcı ve sanatçıların yeni eserler üretmesine maddi ve manevi katkı sağlıyoruz. ‘Antalyamız kültür ve sanatın da başkenti olacak’ diyerek çıktığımız yolda festival sayımızı 2’den 7’ye çıkarmanın ve şehrimizi tam anlamıyla bir festivaller şehri yapmanın mutluluğu ile Altın Portakalımıza nice 60 yıllar diliyor, şimdiden yarışmaya hak kazanan tüm filmleri tebrik ediyorum.”

60. YILIN AFİŞİ HAZIR!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festivalin merakla beklenen afişini şu sözlerle açıkladı:

‘‘Görsel tasarımcı Galip Aksular tarafından, ‘Sinema sonu olmayan bir yolculuktur’ düşüncesinden yola çıkarak hazırlanan 60. yıl afişimizi sizlerle paylaşmanın mutluğunu yaşıyor ve festivalimizin sonsuza kadar var olmasını diliyorum.”

ULUSAL YARIŞMALARIN JÜRİ ÜYELERİ

Başkan Muhiddin Böcek, daha sonra festivalin jüri üyelerini, onur ve başarı ödüllerine layık görülen sanatçıları açıkladı. Altın Portakal Film Festivali’nde ilk kez Türkiye’de izleyiciyle buluşacak filmlerin yarışacağı Ulusal Yarışma jürilerinde bu yıl da çok değerli isimler yer alıyor. 60. Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na usta oyuncu Demet Akbağ başkanlık edecek. Jüride; kurgucu Ali Aga, sanatçı Ayşegül Aldinç, oyuncu Mehmet Günsur, yönetmen ve oyuncu Onur Saylak, yönetmen Özcan Alper ve yazar Sema Kaygusuz yer alıyor.

BELGESEL: Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndaki birbirinden heyecan verici yapımları karikatürist-yazar-belgesel film yönetmeni Behiç Ak, yönetmen-senarist-multimedya santçısı Deniz Tortum ve yönetmen-senarist-yapımcı Zeynep Dadak’tan oluşan jüri değerlendirecek.

KISA METRAJ: Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yönetmen Elif Refiğ, oyuncu Hazar Ergüçlü ve film programcısı-yapımcı Paolo Bertolin’den oluşan jüri, 60. yılın Altın Portakal Ödülleri’ne karar verecek.

SİYAD: 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Sinema Yazarları Derneği tarafından verilecek SİYAD En İyi Film Ödülü jürisinde Ali Ercivan, Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak yer alıyor.

FİLM-YÖN: Film Yönetmenleri Derneği tarafından verilen Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü jürisinde, yönetmenler Biket İlhan, Eylem Kaftan ve Tayfur Aydın oluşuyor.

UYARLAMA: Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nın jüri üyeleri ise yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, yönetmen-yapımcı Ezel Akay ve yazar Hakan Bıçakcı’dan oluşuyor.

ONUR VE BAŞARI ÖDÜLLERİ

Türkiye’nin en köklü festivallerinden biri olmanın bilinciyle bu yıl festivale hazırlandıklarının altını çizen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Size Onur ve Başarı Ödülleri’mizi alacak birbirinden kıymetli isimleri açıklamak istiyorum: Sayın Erdal Özyağcılar, Sayın Işıl Yücesoy, Sayın Müjdat Gezen, Sayın Selçuk Yöntem, Sayın Şerif Sezer varlıklarıyla bizleri onurlandırıp 60. yılın Onur Ödüllerini alırken, ülkemizin başarılı iki yıldızı Farah Zeynep Abdullah ve Aras Bulut İynemli ise Başarı Ödülü’müzün sahipleri olacak” dedi.

DEMET AKBAĞ: GURUR

VE ONUR DUYUYORUM

Tiyatro, sinema ve televizyona uzanan oyunculuk kariyeri boyunca unutulmaz projelere ve çok sevilen karakterlere hayat veren usta sanatçı Demet Akbağ, festivalin bu yılki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığına seçilmiş olmaktan onur duyduğunu söyledi ve özetle şunları söyledi:

 “Sevgili arkadaşlarımızdan biri gelip başkanım diyince kafamı çevirdim hemen. Malum sizin bildiğiniz Hükümet Kadın filminden beri hükümet kadın, hükümet başkan, o kadar çok başkan diye hitap ediliyor ki bu sefer tescillendi başkanlığım, resmiyet kazandı. Çok teşekkür ederim. Her zaman çok heyecan vericidir Antalya Altın Portakal Ödül töreni biz oyuncular ve bütün sektör için. Herkesi bir araya getirir. Sektörü buluşturur, insanları kaynaştırır, birlikte bir şey izlemenin, seyirciyle birlikte olmanın, sanatın o birleştirici yanını en güzel görebileceğiniz etkinliklerden biridir ve bizim gururumuzdur.

Ayrıca ben 60. yılda, bu özel yılda jüri başkanı olduğum için gurur duyuyorum ve çok teşekkür ediyorum beni davet ettiğiniz için. Benim için de çok gurur verici daha önce ödülünü aldığım, sevdiğimiz bir ödül töreninin bir parçası üstelik de jüri başkanı olmak, sorumluluk da büyük. Benim sizlerin bilmediğini sandığım bir ödülüm var. İlk filmimle ödül aldım. Sizlerin bildiği ilk filmim Vizontele ama sizlerin bilmediği filmim Tersine Dünya. Tersine Dünya filmiyle Altın Portakal ödülü ile tanıştım. Sonra da Vizontele filmindeki Siti Ana karakteriyle geldi Altın Portakal ödülüm. İki kıymetli heykelciğim evde durur. Bu sene de bu heykelcikleri verecek olan jürinin başkanı olmanın gururu ve onurunu yaşıyorum.”

TUNCER: FESTİVAL, ATATÜRK

BELGESELİYLE AÇILACAK

Festivalin idari direktörü Cansel Tuncer, konuşmasında festival programı ve film gösterimleriyle ilgili bilgiler verdi. “60. yılımızda Antalya’nın dört bir yanına festival filmlerini ulaştırmak istiyoruz’’ diyen Tuncer şunları söyledi:

‘‘Alanya’da Belediye Tiyatrosu - Alanya Kültür Merkezi’nde 7-8-9 Ekim tarihlerinde, Manavgat ve Kumluca Belediye Kültür Merkezleri’nde 7-14 Ekim tarihleri arasında festival programındaki filmlerden bir seçkiyi izleyicilerle buluşturacağız.

Festivalde özel programların olacağının müjdesini de vermek isterim. Festivalimizi Cumhuriyetimizin 100. ylına özel olarak, Tolga Örnek’in yönetmenliğini yaptığı 1998 yapımı Atatürk belgeseliyle açacağız. Belgesel hem şehir merkezimizdeki salonlarda hem de Alanya, Manavgat ve Kumluca ilçelerimizde gösterilecek.

BİLET FİYATLARI 5 LİRA

Geleneksel mekânlarımız Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Aspendos ve Perge Salonları; geçen yıl Antalya’ya kazandırdığımız Doğu Garajı ve Kültür Park’ta yer alan Yıldızların Altında Açık Hava Sineması ve Migros Karaalioğlu Açık Hava Sineması bu yıl da gösterimlere ev sahipliği yapacak. Özdilek Sineması bu yıl festivali yaşayacağımız yeni mekânımız. Bilet fiyatlarımız bu yıl da 5 TL olacak.”

Tuncer, Altın Portakal’ın habercisi Sinema Tırı’nın da 26 Eylül-6 Ekim arasında Antalya’nın birbirinden farklı ilçelerini dolaşacağını açıkladı.

SANATÇIDAN SANATÇILARA

‘KORTEJDEN İMTİNA’ SİTEMİ

Antalya Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür yaptığı konuşmada festivalin geleneksel kortejinin öneminin altını çizdi ve şöyle konuştu:

“Bu festivali izleyerek, bu festivalde düzenlenen geleneksel korteji izleyerek belki de oyuncu olmaya karar verdim çocukluğumda ve bugün Anadolu’da 40 yıldır kesintisiz perde açan en eski tiyatrolardan Antalya Şehir Tiyatroları’nın genel sanat yönetmeni olmak şerefine eriştim. 60 yıldır bir sinema geleneği var bu ülkede, 60 yıldır kesintisiz o da devam ediyor ve bu sinema geleneğinin en önemli başlangıç noktası korteji. Birçok dostumun, arkadaşımın korteje katılmakta imtina gösterdiğini görüyorum. Biz sektör insanları olarak, oyuncular, yönetmenler, yapımcılar, hepimiz bu sinema geleneğini ayakta tutmak zorundayız. Bu bizim asli görevimiz, bu sebeple tüm dostlarımı Altın Portakal kortejine davet ediyorum. Biz bu geleneği ayakta tutarsak sinema ayakta kalacak, bu sebeple gelin canlar bir olalım.”

ALTIN PORTAKAL İÇİN

YARIŞACAK OLAN FİLMLER

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri, festivalde yarışacak olan filmlerdi.  O filmler de açıklandı. Yarışmada yer alacak ve Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluşacak olan filmler şunlar:

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

8x8 / Kıvanç Sezer
Aniden / Melisa Önel
Beraber / Mete Gümürhan
Bildiğin Gibi Değil / Vuslat Saraçoğlu
Hayat / Zeki Demirkubuz
Kurban / İsmail Güneş
Son Hasat / Cemil Ağacıkoğlu
Tereddüt Çizgisi / Selman Nacar
Yurt / Nehir Tuna
Zamanımızın Bir Kahramanı / Miraç Atabey

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Anlatsam Film Olur / Serdal Doğan
Benim Adım Mutlu / Nick Read, Ayşe Toprak
Eclipse / İpek Kent, Efe Öztezdoğan
Ege Güneşi / Ömer Gümüşer
Felsefe / Münir Alper Doğan
Kanun Hükmü / Nejla Demirci
Mavi Kimlik / Burcu Melekoğlu, Vuslat Karan
Sen Kimsin? / Cenk Kaptan

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI
Aç Karnına Çıkmayalım / Yiğit Hepsev
Ben Süpermarket Değilim / Ekrem Ayhan Çakay
Dank / Tuvana Simin Günay
En Uzun Gece / Can Merdan Doğan
Her Gün Biraz Daha Kolay / Çağıl Bocut
Kaç Gün Sürecek / Abdullah Çeper
Kruvasan / Aziz Alaca
Küçük Buluntular / Sevgi Ortaç
Nasıl Kaybolunur / Tilbe Cana İnan
Nehir / Doğan Belge
Onun Kalesinde / Yasemin Demirci
Sonunda / Resmiye Emir
Tarihte Yaşanmamış Olaylar / Ramazan Kılıç
Zarafet ve Şiddet Arasında / Şirin Bahar Demirel

Mustafa Kazım AYDIN 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.