İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO), Ankara Gölbaşı’nda çuvallar içinde 20 ölü köpeğin bulunması ve son günlerde virüs korkusuyla evcil hayvanlarını sokağa atanların artması üzerine bir kez daha hatırlattı: COVID-19 evcil hayvanlardan insanlara bulaşmaz.

İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, ülkece pandemiyle mücadele ettiğimiz bugünlerde, bilgi kirliliği ve panik nedeniyle toplumun bazı kesimlerinde hayvanlara yönelik yanlış bir algı oluştuğu belirtildi. Bunun korkunun ötesine geçerek, hayvanlara karşı bir önyargı hatta düşmanlığa varan eylemlere dönüştüğü vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dünya Sağlık Örgütü ve diğer yetkili uluslararası bilimsel kuruluşlar, yaptıkları açıklamalarda, şu ana kadar evcil hayvanlardan insanlara COVID-19 bulaştığına dair bir kanıt bulunmadığını ısrarla vurgulamışlardır. Evcil hayvanı olan vatandaşlarımız her zamanki hijyen önlemlerine dikkat etmek kaydıyla rahat olabilirler.”

Gölbaşı’ndaki köpek katliamının şiddetle kınandığı açıklamada ayrıca sosyal medyada dolaşan hayvan düşmanı söylemler, başıboş köpekleri yok etmek için dernekleşme gibi iddiaların tehlikesine dikkat çekildi, bu gibi yaklaşımların kabul edilemez olduğu vurgulandı. Sokak hayvanlarına zarar vermenin vicdanları rahatsız etmesinin yanı sıra kanunen yasak ve cezai yaptırımı olduğu da hatırlatıldı.