banner128

Silivri’de kentsel dönüşüm başlıyor

 Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri ve Avcılar’ın pilot bölge belirlendiği “Deprem Risk Analizi Çalışması Hızlı Tarama Yöntemleri Projesi” tanıtım töreninde yaptığı açıklamada “Kentsel dönüşüm hamlemizi başlatıyoruz. Silivri Belediyesi olarak 68 konutluk bir siteyi yıkıp yeniden yapacağız.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından depreme hazırlık çalışmaları kapsamında “Deprem Risk Analizi ve Hızlı Tarama Yöntemleri Projesi” için tanıtım töreni düzenlendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin katılımıyla Avcılar Denizköşkler Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen proje tanıtım töreninae katılan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, burada yaptığı açıklamada Silivri’de Kentsel Dönüşüm’ün başlayacağını açıkladı.

“DİRENÇLİ-DAYANIKLI BİR SİLİVRİ HEDEFLİYORUZ”

Törende konuşma yaparak deprem kaynaklı gerçeklerle yüzleşmek gerektiğini söyleyen Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, bu sebeple kapsamlı bir çalışma başlattıklarını belirtti. Silivri’de gerçekleştirilen depreme hazırlık çalışmalarından bahseden Başkan Yılmaz, “Yaptığımız çalışmalarda Silivri’yi deprem, sel, heyelan gibi afetler karşısında ‘dirençli -dayanıklı bir kent’ olarak yapılandırma temel hedefine dayanan stratejik kararları oluşturmak önceliğimiz oldu. Bu kapsamda Kentsel Dönüşüm kavramını bütüncül bir yaklaşımla ele alan, Silivri ilçesinde sürdürülebilir kentsel dönüşüm ilkelerini belirleyecek ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ hazırlamaktayız.” dedi.

3 aşamalı program oluşturduklarını belirten Başkan Yılmaz, araştırmalar neticesinde elde edilen verileri de paylaşarak konuşmasına şöyle devam etti:

“İlk aşamada, ilçe bütününde güncel durumun tespiti ve araştırmaları yapılarak Silivri’nin afet riskleri, özellikle bina ve zemin koşulları çerçevesinde tanımlanmıştır. Silivri’de yer alan 51.000 binanın yaklaşık %20’si Marmara Denizi ile birleşen derelerin geniş vadi tabanlarında yer almaktadır. Bu alanlarda yer alan binalar zemin yapısının alüvyon olmasının yanı sıra taşkın açısından da risk altındadır. Riskli alanlarda yerleşik nüfusun bulunduğu Silivri merkezi, Selimpaşa gibi bölgelerde, yaklaşık 20.000 bağımsız birim, 2.500 işyeri ve 40.000 üzerinde nüfus yer almaktadır. Bu alanlardaki konut stoğunun %50’si 2000 yılı öncesinde yürürlükte olan yönetmelikler ile inşa edilmiş yapılardan oluşmaktadır. Diğer taraftan ilçe adına önemli tüm donatı alanları, yani eğitim, sağlık, dini tesis, sosyal-kültürel tesisler, ilçe merkezindeki Fener ve Boğluca derelerinin oluşturduğu riskli alüvyonlu araziler üzerinde kalmaktadır.

İlçe merkezi ve kuzeyinde yer alan, ıslah çalışmaları tamamlanmış Fener ve Boğluca (Kayalı) dereleri çevresindeki imar faaliyetleri, taşkın riski taşıdığı gerekçesi ile nazım planlar ile durdurulmuştur.

Diğer taraftan Selimpaşa mahallesinde 2009 yılında yaşanan sel felaketi sonrasında, dere havzalarında kalan ikinci konut alanları, nazım planlar ile transfer edilecek alan olarak tanımlanmış, fakat mevcut kullanım devam etmektedir. Bu alanların sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulması adına üst ölçek plan çalışmalarının bütüncül olarak yeniden değerlendirilmesine ve ilçe genelindeki taşkın sınırlarının detaylı etüdler ile tespitine ihtiyaç vardır.”

“SİLİVRİ’DE 4500 HEKTAR ZEMİN ETÜDÜ YAPILMADAN İMARA AÇILMIŞ”

Yapı sağlamlığının bilimsel verilerle ortaya çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Risklerin tanımlanmasında ikinci aşama; mevcut binaların mühendislik açısından değerlendirilerek afetler karşısında dayanıklılığının bilimsel yöntemlerle ölçülmesi, yani Daire Başkanlığınızca başlatılan Binaların Deprem Risk Analizi çalışmasıdır. Yapısal risklerin bilimsel ve doğru yöntemler ile ortaya konulması ile birlikte, ilçemiz sınırlarındaki riskli alanların net sınırları belirlenecektir.

Silivri’de pilot bölge olarak başlatılan Binaların Deprem Risk Analizi ve ayrı bir çalışma olan Mikrobölgeleme etütlerinin tamamlanması ilçemiz adına önem taşımaktadır. Silivri’de 16.500 hektar imara açık alan mevcut. Fakat bunun 4 .500 hektarı hiçbir etüt yapılmadan, hiçbir zemin etüdü olmadan imara açılmış. İşte yapacağımız mikrobölgeleme çalışmalarıyla buradaki zemin etüdü tamamlandığında, esasında bu yapacağımız çalışmalara da bir ışık tutmuş olacak.” diye konuştu.

“EKONOMİK VE SOSYAL BOYUTU DA ELE ALINMALIDIR”

Başkan Yılmaz, dönüşüm sürecinin sadece bina olarak değil tüm yönleriyle ele alınması gerektiğini altını çizerek, “İlçemiz sınırları bütününde tamamladığımız güncel bina tespit ve analiz çalışmalarını en kısa sürede sizinle paylaşarak katkıda bulunmak isteriz. Böylelikle Silivri’de zemin koşulları dolayısıyla risk taşıyan bölgelerdeki binaların öncelikli olarak tespitinin yapılmasında ortak bir yol izleyebiliriz. Bu çalışmaların yürüttüğümüz tespit ve planlama çalışmaları ile entegre bir şekilde sürdürülmesi, ilçemizdeki afet odaklı risklerin minimize edilmesi adına önemli katkı sağlayacaktır. Üçüncü aşama ise olası afet risklerinin bertaraf edilmesi ve binaların dayanıklı hale getirilmesidir. Bu aşamada kentsel dönüşüm süreci sadece bina düzeyinde değil, özellikle ekonomik ve sosyal boyutu da dahil edilerek tüm boyutlarıyla ele alınmalıdır. Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak vizyon ve eylem süreci içinde sorunların ‘kalıcı’ ve ‘sürdürülebilir’ olarak çözüme ulaştırılması temel hedefimizdir.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Volkan Yılmaz
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.