banner460
banner128

İstanbul ilçelerinde 10 Kasım anmaları

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediye intikalinin 84. Yıldönümü vesilesiyle İstanbul ilçelerinde de anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşları yapıldı ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan anma etkinliklerinde; fotoğraf sergileri açıldı,  yarışmalar düzenlendi,  şiirler ve türkülerle anmalar gerçekleştirildi ve mevlit okundu . Bazı ilçelerdeki anma programları şöyle gerçekleşti:

**

Büyükçekmece:O’nunla yaşıyor, O’nu yaşatıyoruz!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yıldönümünde Büyükçekmece’de anıldı.Büyükçekmece Kaymakamı Ali İkram Tuna, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Garnizon Komutanı Albay Turan Akdemir’in yanı sıra ilçe protokolü, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra 7’den 70’e yüzlerce vatandaş katıldı.Büyükçekmece Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen Atatürk’ü Anma Töreni ilçe protokolünün Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Saatler 9’u 5 geçeyi gösterdiğinde, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve ardından da İstiklal Marşımız okundu.

Minik yürekler duygulu anlar yaşattı

7’den 70’e yüzlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen Atatürk’ü Anma Töreni duygu dolu anlara da sahne oldu. Büyükçekmece Gökkuşağı Engelli İzci Kulübü üyelerinin ellerindeki Atatürk portreleriyle katıldıkları anma etkinliklerinde, minik öğrencilerin yanlarında getirdikleri çiçekleri Atatürk Anıtı’na bırakmaları duygu dolu anlar yaşattı.

**

Silivri'nin kalbi 10 Kasım'da Atatürk için çarptı 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 84’üncü yıl dönümü nedeniyle Silivri’de anma töreni düzenlendi.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84’üncü yıl dönümü nedeniyle Silivri’de anma programı düzenlendi. Program kapsamında Silivri sahilinde bulunan Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni yapıldı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunun ardından hep bir ağızdan İstiklal Marşı söylendi. Silivri Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Silivri Belediye Başkanlığı başta olmak üzere siyasi partiler ve dernekler çelenklerini sundu. Resmi anma törenine; Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, 1’inci Ordu Komutanlığını temsilen Garnizon Komutanı Sertaç Erkişi, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Atacan Özata, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hazım Tamer Dodurka, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, kamu kurum temsilcileri, muhtarlar, gaziler, oda ve dernek başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Çelenk sunma töreninin ardından Kaymakam Tolga Toğan, Başkan Volkan Yılmaz ve protokol üyeleri, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 10 Kasım nedeniyle düzenlenen salon programına katıldı. Programda Mustafa Kemal Atatürk temalı şiirler okuyan öğrenciler, Gazi’nin en sevdiği türküleri de seslendirdi. Programda ayrıca Büyük Önder anısına video gösterimi de yapıldı.

Anılarla Atatürk sergisi 

Kaymakam Tolga Toğan, Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve protokol üyeleri, Silivri Belediyesi tarafından düzenlenen Anılarla Atatürk Fotoğraf Sergisini de ziyaret etti. Oğuz Aral Sanat Galerisindeki sergide Atatürk’ün hayatından kesitlerin anlatıldığı fotoğraflar büyük ilgi gördü. Sergi 12 Kasım’a kadar devam edecek.

**

Beylikdüzü Ata'sını saygı ve özlemle andı

Beylikdüzü Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete uğurlanışının 84'üncü yıl dönümünde bir dizi etkinlikle andı. Atatürk’ün açtığı yoldan ilerlemeye devam edeceklerini ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Mustafa Kemal Atatürk ölümsüzdür. Çünkü her birimizin kalbinde, ruhunda ve hayata dair hedeflerinde yaşıyor.” şeklinde konuştu. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sonsuzluğa uğurlanışının 84'üncü yıl dönümünde Beylikdüzü’nde özlem ve minnetle anıldı. Beylikdüzü’nde düzenlenen anma etkinlikleri, Yaşam Vadisi Çanakkale Zafer Meydanı ve Atatürk Anıtı’nda gerçekleşen çelenk sunma töreni ile başladı. Saat 09.05’i gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Beylikdüzü’nde de siren sesleri eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Beylikdüzü Belediyesi’nin 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak Zehra Çalık ve yazar Sevil Köybaşı, Okur-Yazar Buluşmaları’nda “Bir Öğretmenin Kaleminden Atatürk”  kitabı üzerine söyleşi gerçekleştirdi. Atatürk’e dair anıların da paylaşıldığı söyleşide Zehra Çalık, “Bize yakışan şekilde Ata’mızın ışığında, aydınlattığı yolda ilerlemeye devam edeceğiz.” dedi. Günün devamında ise Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Galeri Bedri Rahmi Sergi Salonu’nda Atatürk fotoğraflarından oluşan “Yüzünde Nice Yüzler” sergisinin açılışı yapıldı. Genel sanat yönetmenliğini Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi Volkan Yılmaz, süpervizörlüğünü ise Zafer Kayaokay’ın üstlendiği sergide, Atatürk’ün 100 ayrı fotoğrafı ile hikayeleri yer alıyor. 

“Atatürk’ün fikirleri yolumuzu aydınlatacak”

Gün boyunca süren anma etkinliklerine katılan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anarak, “Aydınlık yarınlara giden bu yolda karanlığa düştüğümüz her an Atatürk’ün fikirleri, düşünceleri, hayatı, karakteri, sözleri ve eylemleri yolumuzu aydınlatacak. Bizler Beylikdüzü’nde bu ışıkla hareket ediyoruz. Şunu da unutmamalıyız ki Mustafa Kemal Atatürk ölümsüzdür. Çünkü her birimizin kalbinde, ruhunda ve hayata dair hedeflerinde yaşadığı gerçeği var. Savaşların ve sefaletin son bulmadığı, kutuplaşmanın yayıldığı bu dönemde Atatürk’ün fikrilerine çok ihtiyaç duyuyor ve onun değerlerine sıkı sıkı sarılmamız gereken günlerden geçiyoruz. Ülkemizi aydınlık yarınlara kavuşturma idealimizden asla vazgeçmeyeceğiz ve kararlılıkla bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

Ata’nın sevdiği şarkılar hep bir ağızdan söylendi

Günün sonunda ise Şef Oğuzhan Bolbol yönetimindeki Beylikdüzü Belediyesi Musiki Derneği’nin “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” konseri, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Beylikdüzü Sahnesi’nde gerçekleşti. Öte yandan Beylikdüzü’nde geleneksel hale gelen Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için Fatih Sultan Mehmet Camii, Yakuplu Evlat Camii, Gürpınar Merkez Camii, Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi, Karacaahmet Sultan Gürpınar Cemevi’nde mevlit okutularak lokma dağıtıldı. Belediyenin düzenlediği Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında ayrıca, 13 Kasım Pazar günü Gürpınar Sahili’nde “Ata’ya Saygı Koşusu” gerçekleşecek.

**

Ulu Önder Atatürk Esenyurt'ta anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 84. yılında, Esenyurt’ta anma töreni gerçekleşti.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84. yılında Esenyurt’ta anma töreni düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen anma töreninde Kaymakam Vural Karagül, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ve Garnizon Komutanlığı adına Hava Pilotu Albay Tuna Selçuk Yılmaz, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenklerin sunulmasının ardından Ulu Önder Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te, iki dakikalık saygı duruşu, İstiklâl Marşı’mızın okunması ve bayrakların yarıya indirilmesiyle tören sona erdi. Törene siyasi parti temsilcileri, belediye başkan yardımcıları, Esenyurt Kent Konseyi, Esenyurt Muhtarlar Derneği

**

Maltepe’den Ata’ya hem karada hem denizde saygı duruşu

Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte Küçükyalı’dan Bostancı’ya kadar “Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturulurken, denizde de “Ata’ya Saygı Dalışı” gerçekleştirildi.

Maltepe, Atatürk’ü hem denizde hem karada andı.  Maltepe Belediyesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 84’ncü yıl dönümünde düzenlediği “Ata’ya Saygı Zinciri” ve Ata’ya Saygı Dalışı” programı, Maltepe sahilinde gerçekleşti. Saat 08.00’den itibaren düzenlenen programa binlerce Maltepeli vatandaş Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle katılarak Küçükyalı’dan Bostancı’ya kadar insan zinciri oluşturdu. Programa Maltepe Belediyesi çalışanlarıyla Cumhuriyet Eğitim Merkezi öğretmenleri ve öğrencileri de katıldı. Atatürk’ün  vefat ettiği saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu.

Mavi gözler mavi sulardan çıkarıldı 

Törenin ardından Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu, Marmara Sualtı Merkezi, Denizde Arama Kurtarma (DAK/SAR), Piri Reis Üniversitesi ve  Umudun Yolu Filmi’nin katılımıyla 20 dalgıç Ata’ya saygı dalışı gerçekleştirdi. Dalgıçlar Atatürk posteri ile Türk bayrağını deniz yüzeyinde açarak Atatürk’e bağlılıklarını ve O’nun izinde olduklarını bir kez daha dünyaya duyurdu. Suyun içinde meşaleler yakan dalgıçlara teknelerdeki ve kıyıdaki vatandaşlar alkışlarıyla destek verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.