banner128

Elektrik faturaları katlanamaz boyuta erişti

İMAMOĞLU’NDAN PARTİLERE “İSKİ ÇAĞRISI”: EN ÜST SEVİYEDE ERDEM BEKLİYORUM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; Avcılar, Esenyurt, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinde yıllardır yaşanan su baskınlarını tarihe gömecek projenin temelini, 40 yıllık imar sorununu çözdükleri Yeşilkent Mahallesi’nde attı. Projeyi yüklenen İSKİ’nin, İBB’nin en köklü ve önemli kurumlarından biri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, bugün toplanacak İSKİ Genel Kurulu öncesinde, İBB Meclisi’nde bulunan siyasi parti gruplarına, “Şu anda İSKİ'de ekonomik zorluklarla mücadelemizi veriyoruz. İSKİ Genel Müdürlüğümüz, vatandaşımızın bu zor günlerinde sırtına çok yük binmemesi için asgarinin de altında; yani bütçesine eksi yazarak, 1 milyar liranın üzerinde bir eksiği yazarak, bir plan sundu. İBB’nin bütçesine baktığınızda, esnek davranabilirsiniz. Diyebilirsiniz ki; şu metroyu bir yıl daha geciktirelim. Ya da şu kültür merkezini bu sene yapmayalım, seneye yapalım. Ama evdeki bir çocuğa, seni 1 ay yıkamayacağız diyemezsin. Bugün de abdest alma diyemezsin. Tabağını, çanağını yıkama diyemezsin. Ya da bulaşık makinesini çalıştırma diyemezsin. Çamaşır makinesini çalıştırma diyemezsin. Yani zaruri ihtiyaçtır su. 7/24 aksamadan verilmek zorunda olan, her vatandaşın birinci hakkı diyebileceğimiz bir meseledir. Bu zorluklara rağmen, bu maliyet artışlarına rağmen, sürdürülebilir bir hizmet verme adına, Meclis’imizin, bu işin ve buna benzer halkımızın alması mecburi olan hizmetlerdeki tutum ve tavrında en üst seviyede erdemi bekliyorum” çağrısını yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; Avcılar, Esenyurt, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinde yıllardır yaşanan su baskınlarını tarihe gömecek projenin temelini attı. Törene Başkan İmamoğlu'nun yanı sıra; Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, İBB Başkanvekili Hüseyin Aksu, İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, CHP Avcılar İlçe Başkanı Erdal Nas, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Turan Taşkın Özer, CHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Hüseyin Remzi Gökbulak, Silivri İBB Meclis Üyesi Bora Balcıoğlu ve vatandaşlar katıldı. 

“GEÇMİŞTEKİ GÖRÜNTÜLER, BU KENTE YAKIŞMIYORDU”

İSKİ’nin İBB’nin en köklü ve önemli kurumlarından biri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Göreve geldiğimiz günden bugüne, bu şehre yakışmayan hiçbir görüntünün artık olmamasını arzu ettiğimizi ve bu yönde de bugüne kadar ihmal edilmiş bütün altyapı çalışmalarını tamamlamaya söz verdiğimizi hatırlatalım” dedi. “Bu sözümüzü yerine getiriyoruz” diyen İmamoğlu, “Yüzde 80’e yakınını ya bitirdik ya bitirmek üzereyiz. Yüzde 20’lik kısmında da yolumuza devam ediyoruz. Çünkü bu, İstanbulluların ve bu kentin hak ettiği bir görüntü. Geçmişteki görüntüler, bu kente yakışmayan bir görüntüydü. Çağdaş bir altyapıyı ortaya koymak ve bütün bu zorluklara rağmen bunu başarmak, bizim en önemli konularımızdan birisi. Burası İstanbul. Yani şu görüntüler, buradan dünyaya gösterilemez. İstanbul’un göbeğinde, daha dün Üsküdar’da ya da Sirkeci’de ya da Yenikapı’da ya da Bakırköy’de, Pendik’te, Kartal’da yaşanan o görüntüler, artık İstanbulluya yaşatılamaz. Dünyaya gösterilemez” ifadelerini kullandı.

“ELEKTRİK FATURALARI KATLANAMAZ BİR BOYUTA ERİŞTİ”

“Bugünün ekonomisinde bırakın iş yapmayı, ihaleye çıkmak bile zor duruma geldi. Çünkü, maliyetleri yerine oturtamıyorsunuz” diyen İmamoğlu, “Yaklaşık maliyetleri, bir şekilde yazılı hale getiremiyorsunuz. Ve bu zorluk, hepimize çok sıkıntılı dönemler yaşatıyor. Birçok maliyet, tahminimizin çok daha üzerinde vatandaşımızın da canını sıkan, belini büken bir konuma ulaştı. Özellikle enerji fiyatlarındaki artış, elektrik faturalarının katlanamaz bir boyuta erişmesi gerçekten bizim canımızı sıkıyor. Halkımızın da bundan etkilendiğini biliyoruz. İSKİ'nin elektrik tüketimi, son 1 yılda 2,5 katına çıktı. Bugün, 3 milyar 200 milyona yakın elektrik faturası bekleniyor bu sene. Bu rakam, 1 milyar 380 milyon civarında tamamlandı 2021 fiyatlarıyla. Yani sadece evimizdeki fatura değil, kurumlarımızın da bu tür maliyetlerinin ne denli arttığının çarpıcı bir karşılığı bu” şeklinde konuştu.

“ŞU ANA KADAR SÜREN DİYALOGDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“Şu anda İSKİ'de zorluklarla mücadelemizi veriyoruz” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bugün İSKİ’nin Genel Kurul’u var. İSKİ’nin Genel Kurulu’nda, umut ediyorum ki, istişareler yapıldı. Siyasi gruplar bir araya geldi. İlk başlangıcı ben yaptım. Şu ana kadar süren diyalogdan dolayı teşekkür ediyorum 4 siyasi parti grubuna da. Analizler yapıldı. İSKİ Genel Müdürü Yardımcısı ve diğer arkadaşlarım onlara sunumlar yaptı, komisyonlara sunumlar yaptı. Çarpanı basit. Bugün Genel Kurul’da Genel Müdürümüz anlatacak. T cetveli vardır. Muhasebenin basit kuralı. Gelirler, giderler. Giderlerin çarpanları belli. Fazla uzağa gitmeye gerek yok. 2021’e dönersiniz; ne kadar elektrik tüketimi var, yazarsınız. Ne kadar maliyet var, çarparsınız; rakam çıkıyor. Bunun karşılığında da gelirleri belli. İSKİ'nin geliri belli. Ne? Su faturası. Sudan elde ettiği parayla bu yatırımları yapıyor. Yapmak zorunda. 7/24 evimizde evimizde su akmak zorunda. İstanbul’un kanalizasyonlarından akan suyu da kirli suyu ya da atık suyu da arıtmak zorunda. Şimdi bunların hepsi zaruri.”

“SU, ZARURİ İHTİYAÇTIR”

“İBB’nin bütçesine baktığınızda, esnek davranabilirsiniz” diyen İmamoğlu, “Diyebilirsiniz ki; şu metroyu bir yıl daha geciktirelim. Ya da şu kültür merkezini bu sene yapmayalım, seneye yapalım. Veya şu parkı, 2 sene sonra başlayalım. Esnetebilirsiniz. Ama evdeki bir çocuğa, seni 1 ay yıkamayacağız diyemezsin. Bugün de abdest alma diyemezsin. Tabağını, çanağını yıkama diyemezsin. Ya da bulaşık makinesini çalıştırma diyemezsin. Çamaşır makinesini çalıştırma diyemezsin. Yani zaruri ihtiyaçtır su. 7/24 aksamadan verilmek zorunda olan, her vatandaşın birinci hakkı diyebileceğimiz bir meseledir. Bu zorluklara rağmen, bu maliyet artışlarına rağmen, sürdürülebilir bir hizmet verme adına, Meclis’imizin, bu işin ve buna benzer halkımızın alması mecburi olan hizmetlerdeki tutum ve tavrında en üst seviyede erdemi bekliyorum” şeklinde konuştu.

“İSKİ, 1 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE EKSİK PLAN SUNDU”

“İSKİ Genel Müdürlüğümüz, vatandaşımızın bu zor günlerinde sırtına çok yük binmemesi için asgarinin de altında; yani bütçesine eksi yazarak, -bu kolay değildir bu kurum için- 1 milyar liranın üzerinde bir eksiği yazarak, bir plan sundu” bilgisini paylaşan İmamoğlu, “O bakımdan bugünün koşullarında ben, Meclis’imizden bugün İstanbul halkı adına, yeni fiyat tarifesini ve yeni bütçeyi ve de bundan sonra tartışma olmaması adına, TEFE-ÜFE ayarlamasının tekrar sisteme getirilerek, böylesi zaruri bir hizmetin, her gün zam vesaire gibi kavramlarla tartışılmaması noktasında kararın alınmasını bekliyorum. Türkiye’nin en büyük ikinci meclisi olan İstanbul Büyükşehir Meclisi’mizin bütün meclis üyelerine iletiyorum; siyasi parti ayrımı yapmaksızın” dedi.

HANÇERLİ: YEŞİLKENT ÇAĞDAŞ BİR KENT OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Yeşilkent Mahallesi’nin 40 yıllık imar planı sorununun çözümü ve ilçe genelinde yapılan hizmetlerden dolayı İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür eden Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli;Çok heyecanlı ve çok özel bir anda burada toplandık.. Konuşmama teşekkür ederek başlamak isterim. 40 yıllık bir sorunu daha çözüyoruz. Bugün burada; altyapısı olmayan ve hiç yapılmamış, vatandaşların kendi elleriyle yaptıkları altyapıyla 40 yıldır idare etmeye çalışan Yeşilkent’in çok özel bir problemini çözecek bir temel atıldı.. Ekrem başkanımız göreve geldiği günden bu güne kadar Avcılar bölgesinde yaklaşık 200 Milyonluk İSKİ yatırımı gerçekleşti. Ve bugün temeli atılan yatırımında önemli bir kısmı Avcılar’ı kapsamakta. Bu onlarca yıldır Yeşilkente yapılan çalışmaların toplamından daha fazla. Çağdaş bir kent olmasının, olmazsa olmazı imardı. 40 yıldır çözülemeyen sorun İBB başkanımızın ve İBB Meclisimizin özel katkısıyla çözüldü. Yeşilkent Mahallesi altyapısı ile üst yapısıyla çağdaş bir kent olma yolunda ilerliyor. Ben İBB Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Proje hızlı bir şekilde bitecek ve Yeşilkent çağdaş bir kent olma yolunda ilerleyecek.” dedi.

MERMUTLU: “TOPLAM MALİYETİ 340 MİLYON LİRAYI BULAN BİR YATIRIMIN TEMELİNİ ATIYORUZ”

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu da konuşmasında, “Avcılar başta olmak üzere Esenyurt, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinde toplam maliyeti 340 milyon lirayı bulan bir yatırımın temelini atıyoruz. Proje ile 120 kilometre atık su ve yağmursuyu kanalı yatırımı yapılacaktır. Bu kapsamda, imar sorunu nedeniyle bugüne kadar yatırım yapılamayan başta Yeşilkent Mahallesi olmak üzere; Firuzköy, Cihangir, Denizköşkler ve Ambarlı Mahallelerinde atık su ve yağmursuyu kanalları yapılarak, yaşanan su baskınlarının önüne geçilecektir. Ayrıca bölgede yaşanan çevre kirliliği de son bulacaktır. Yeşilkent ve Firuzköy Mahallelerinde 50 kilometre diğer mahallelerde 15 kilometre civarında atık su kanalı yapacağız” bilgilerini paylaştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.