banner128

Betonik Fikirler Ödülleri sahiplerini buldu

Üniversite öğrencilerinin yapı sektörünün geleceğine yön verecek projeleri ödüllendirildi.

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa tarafından bu yıl  “Şuraya Bi’ Djital Fikir Lazım” mottosuyla gerçekleştirilen Betonik Fikirler Proje Yarışması’nın ödül töreni, Sakıp Sabancı Müzesi The Seed Emirgan’da gerçekleştirildi.

Betonik Fikirler Proje Yarışması’na bugüne kadar Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 10 binden fazla öğrenci başvuru yaptı. Bu yıl onuncusu düzenlenen yarışmada birinciliği İstanbul Teknik Üniversitesi alırken, ikinciliği Karabük Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi paylaştı. Üçüncülük ödülünün sahibi ise Özyeğin Üniversitesi oldu.

Törene, Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Hakan Timur, Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Dr. Tamer Saka ve Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar’ın yanı sıra Betonik Fikirler Proje Yarışması jüri üyeleri, Akçansa çalışanları, iş ortakları ve finalist öğrenciler katıldı.

Jüri değerlendirmesi sonucunda 10. Betonik Fikirler Yarışması’nın birinciliğini, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri kazandı. İkinciliği Karabük Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi paylaşırken, Özyeğin Üniversitesi yarışmayı üçüncü olarak tamamladı.

Göçmen: “Gençlerimizi ve onların 21. Yüzyıl yetkinlikleriyle donanmış bireyler olarak yetişmelerini çok önemsiyoruz”

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, törende yaptığı konuşmada;  “Yaş ortalaması 30 olan ülkemizde, biz Sabancı Holding olarak önümüzdeki dönemi “Yeni Neslin Sabancı’sı” vizyonumuzla tanımlıyoruz. Yeni Neslin Sabancı’sı derken hem iş yapış modelimizde yeni nesil işleri, yeni iş yapış biçimlerini odağımıza alan bir gelecek tasarımını kastediyoruz. İş dünyasındaki önemli bir değişim de bugün Y kuşağı dediğimiz neslin artık giderek önemli noktaları tutması, iş dünyasında kendini kanıtlaması. Bizim şirketimizde de Y jenerasyonunun ağır basmaya başladığı bir çalışan profili var. Şu bir gerçek ki bu nesil bizim jenerasyonumuzdan çok farklı. Biz Topluluk olarak görevimizi yapıyoruz. Yani değişimi kucaklamak için değişen işgücünü tanımaya çalışıyor, yatırım yapıyoruz.” dedi.

Timur: “Geleceğin lideri olacak gençlerimize yatırım yapmak bizim en önemli sorumluluklarımızdan”

Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Hakan Timur ise; genç yeteneklere büyük önem verdiklerinin altını çizdi ve şunları söyledi. “Sabancı Holding olarak en değerli varlıklarımızdan birinin insan kaynağımız olduğuna inanıyoruz. Kendimizi çağın gerekleri doğrultusunda yenilerken, geliştirirken, dönüştürürken; insan kaynağımızı da her zaman bu dönüşümün bir parçası olarak görüyor ve buna uygun hareket ediyoruz. Geleceğin lideri olacak gençlerimize yatırım yapmak bizim en önemli sorumluluklarımızdan. İş modellerimizi çağı yakalayacak şekilde çeşitlendirirken; yeni döneme ve iş modellerimize uygun yetenekleri bünyemize katmak ve mevcut çalışanlarımızın yetkinliklerini geliştirmeye odaklanıyoruz.”

Saka: “Gençlerin projeleri, sektörümüzün geleceği için yeni bakış açısı sunuyor”

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Dr. Tamer Saka, konuşmasında; on binden fazla başvuru aldıklarını bunların yüzde 67'sinin ise Anadolu'daki üniversetilerden olduğunu belirtti. Saka şöyle konuştu. “Dünyadaki dijital dönüşümün yansımalarını artık günlük hayatımızda, iş yapış biçimlerimizde de görüyoruz.  Bizim için her fikir ayrı bir değer. Aynı zamanda sektörümüzün geleceği için yeni bir bakış açısı. Tüm genç arkadaşlarımızla, sundukları projelerle gurur duyuyoruz.” dedi. Saka, 2010 yılında 16 üniversite ve 64 öğrencinin başvurusu ile başlayan Betonik Fikirler Proje Yarışması’na bugüne kadar toplamda 10 binden fazla   başvuru aldıklarının ve bu yıl başvuruların %67’si Anadolu’daki üniversitelerden geldiğinin altını çizdi. Geleceğimizin temeli olan gençlerin yaratıcı ve inovatif fikirlerini her zaman destekliyor, birlikte fikir alışverişinde bulunuyor, ihtiyaç duydukları farklı eğitimler vererek gelişimlerine katkı sağlıyoruz. Betonik Fikirler Proje Yarışması’nda genç arkadaşlarımızın bakış açılarını ortaya koyan kıymetli projelerin iş dünyamızın sürdürülebilir geleceğine katkı sağlayacağına inancım tam.” dedi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.