İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tv100'de Candaş Tolga Işık'la Az Önce Konuştum programına konuk oldu. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Roma programı üzerinden “kamuda israf” diyerek kendisini hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt verdi.İmamoğlu “Sayın Cumhurbaşkanı mı bana kamu parasını korumayı öğretecek? Almanya cumhurbaşkanı bile 1 uçak kullanırken, sen 8 uçak kullanıyorsun bu ülkede. İsrafın daniskasını anlatırım saatlerce.” dedi. 

 CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla ilgili soruya İmamoğlu, "İlk kez söylüyorum. Ben bana kırgın olduğunu düşünmüyorum, görüşemedik ama ben ısrarla aradım en son bunu kimseye de söylemedim, en son bayramda ısrarla aradığımda cevap verdi. Ben bayramını tebrik ettim o da seçim sonucumu tebrik etti." yanıtını verdi. Işık'ın, "Kemal Bey sürekli hançerlendiğini söylüyor bunu size söylediğine dair bir his var mı içinizde?" sorusuna İmamoğlu, "Benim muhatap alacağım bir tarif değil, hayatımda hiç öyle bir insan olmadım." şeklinde yanıt verdi.

**

Sorumluluğum bin kat arttı

İmamoğlu'nun açıklamaları özetle şöyle.

Ben yerel seçimlerde o oy farkını hissediyordum. Arkadaşlarıma 14+14 diye tarif yaptığımda masadaki çalışma arkadaşlarımızın tamamı 'tamam başkan, 20 iyidir' filan diyordu. Ben 14+14'ü bekliyordum. Biz 3-4 ilçeyi ucu ucuna kaybettik. Arnavutköy, Fatih, Ümraniye, Pendik'i ucu ucuna kaybettik. 32-33 ilçede İBB oyunda birinci çıktık. Bana sorumluluk yükledi, sorumluluğum binkat daha arttı. Parti ayırmaksızın iş üretmeye devam edeceğiz.

2024 seçiminin kahramanı millettir

Her şey bir etken. Ekonomi de bir etken. 2023 ile 2024 seçimleri arasında 10 ay fark var. 2023'te daha kötü bir ekonomi vardı. Depremi yaşamış, moral motivasyonu sıfır. Tek başına ekonomi yetseydi o gün de kazanabilirdik ama o gün hatalar yaptık. 2024'e doğru doğruları inşa ederek kazandık. 2024 seçiminin kahramanı millettir, milletir vicdanıdır. 2024'te bize oy verilebilecek zemini oluşturduk. Biz değişimi yaptık. Zemini oluşturduk, vatandaş bize oy verdi. Seçimin kahramanı vatandaştır. 2024 seçiminde de bize oy verebilecek bir kısım seçmen sandığa gitmedi. Bizim aldığımız oy biraz daha yüksek olabilirdi.

6’la masa başka yöne evrildi

2023'te farklı konular var. Altılı masa stratejisi bir zaman sonra başka yöne evrildi. Bir sistemi değiştirecektik. Mevcut Türkiye'ye ait sistemin bizi yanlış yöne götürdüğünü ortaya koymuşken, bir anda bütün masadaki herkesin belli bir makam istiyormuşcasına hava oluşması.. Kampanyanın biçimi vs. Birçok detay var. Bu konuları çok konuşamadık. Keşke konuşabilseydik. Kurultay süreci, adaylıklar filan derken koştura koştura seçime gittik.

Ben o akşam uyumadım

 (29 Mayıs 2023'te attığı 'Değişmeyen tek şey değişimdir.' tweeti) Bu sadece bir slogan değil , altında bir konuşmam da vardı. Seçimi kaybettik, moralimiz çok bozuk. Hepimiz çok emek verdik. Özgür Özel olsun birçok arkadaşımız çok emek verdi. Ben 101 noktada miting yaptım. 101 nokta gezdim. Cansiperhane mücadele verdik. O getirdiğimiz sürecin son bölümünde organize olamadık, iyi kampanyalar oluşturamadık. Sonuçta kaybettik. Bu işin bir suçlusu yok, hepimiz kaybettik.

28 Mayıs'tan sonra aynı şeyleri yaparak vatandaşın karşısına gitmenin bize bir şey kazandırmayacağını gören bir kişiik olarak o gün o mesajı ve video ile duygularımı paylaştım. Ben o akşam hiç uyumadan o sabah videoyu yayınladım. Ertesi gün de İstanbul Fethi'nin yıldönümünde İstanbullulara hitap edecektim. O akşam ne diyecektim insanlara? İçimdeki ruh değişim dedi ve bunu anlattım. Bu değişim ışığını yakarsak millet bize güvebilir diyerek birkaç cümleyle duygularımı ifade ettim. Kişiden, partiden bahsetmeden duygularımı ifade ettim.

‘Kılıçdaroğlu’nun kırgın olduğunu düşünmüyorum”

Işık'ın "Kemal Bey söylemiyor ama çok net bir şekilde anlaşılıyor ki size kırgın, neden size kırgın Kemal Bey?" sorusu üzerine İmamoğlu "Ben bana kırgın olduğunu düşünmüyorum, görüşemedik ama ben ısrarla aradım en son bunu kimseye de söylemedim, ilk defa açık açık söylüyorum. En son bayramda ısrarla aradığımda cevap verdi. Ulaşamamıştım birkaç kez. En son çaldı ve cevap verdi. Ben bayramını tebrik ettim o da seçim sonucumu tebrik etti. Kurultaydan sonra aradım, ulamamıştım. Kırgın olabilir belki telefona bakmak istemedi. Ben kırgın olduğunu düşünmüyorum. 'Kırgınım' derse niçin kırgınsınız derim." dedi.

 ‘Hançerlendim ifadesi benim muhatap alacağım bir tarif değil”

Işık'ın "Kemal Bey sürekli hançerlendiğini söylüyor bunu size söylediğine dair bir his var mı içinizde?" sorusuna İmamoğlu "Benim muhatap alacağım bir tarif değil, hayatımda hiç öyle bir insan olmadım." cevabını verdi.

Kılıçdaroğlu döneminde önemli adımlar atıldı

Kılıçdaroğlu döneminde de değişimle ilgili adımlar atıldı. Bunun fayda getirdiği anlar oldu, kazanım elde ettiğimiz oldu, 2019 bunlardan biri. 2023'e geldiğimizde başka bir değişim sürecinin başlangıcı talebi vardı toplumda. Hepsinin kendisi içinde bir sonraki dönemi hazırlayan aşamaları oldu.

Toplumun bir değişim istediğini raporlardan okuduk. Daha fazla genç nesil, kadın siyaset anlayışı isteniyor. Daha bilimsel, teknik bir anlayış isteniyordu. Ben bilirim anlayışı istenmiyordu. Kamuya açık, daha şeffaf bir zemini hazırlayacak anlayışı istediler. Milet sadece kurultay yaptık diye oy vermedi. Biz kurultaydan sonra neler söyledik, seçime nasıl hazırlandık? Bunları toplum gördü. İstanbul'a ilişkin çalışmamızı İstanbullular gördü. Zor ekonomik koşulları yaşadık, 1,5 sene pandemi süreci. Birçok zorluk vardı. Askıda fatura, kent lokantası, bebek setleri gibi birçok sosyal destek hizmeti verdik. Bunlar bizi başarıya yürüttü.

 ‘Mehmet Şimşek doğru adımlar atıyor”

Memleketin ekonomik durumunu kötü görüyorum, Allah yardımcımız olsun. Bunun en çarpıcı hattı emekliler. İnsanların zor durumunu görebiliyoruz. Mehmet Şimşek Bey’den doğru adımlar, iyi tedbirler, itibarlı bir yolculuk tarifleme gayretini görüyoruz. Tabi bu birkaç ayda notu verilecek bir durum değil. Bir süreç yaşamamız lazım. Kararlığın doğru uygulanması lazım. Türkiye'nin dinamik bir yapısı vardır. Kalben isterim, Mehmet Şimşek ekonomik anlamda doğruları yapsın. Ekonomik travmalar azalsın.

Normalleşmeliyiz

Normalleşmeliyiz, birbirimizle konuşabilmeliyiz, müzakere etmeliyiz. Müzakere ile saygın bir biçimde yapılan mücadele daha iyi sonuçlar verir. Ben zaten daha önce de cevap verdim, ben Sayın Genel Başkanımızın müzakere etmesini yürekten destekliyorum ama şunu söyleyeyim, tedbirli olacağız.

 2036 olimpiyatlarına doğru yürüyoruz

Kayınbirader ve bacanağa kıyak! Kayınbirader ve bacanağa kıyak!

Bana “Seni ne duygulandırır, ne spora dair tutkunuzu en üst tepeye tırmandırır?” deseniz İstanbul’da olimpiyatları görmek. Zaten 2019 kampanyamızda da bunu söylemiştik. Geldikten sonra bu süreci yavaş yavaş başlattık.Niyet beyenımızı ortaya koyduk. Her adımımızı merkezi idare ile paylaştık. Spor işi, siyasetin çok üstünde. Olimpiyatlarda çok ciddi kotalar kazandık. 2027 Oyunları aslında 2036'da talip olduğumuz olimpiyatlarının sıkı provası olacak. Bu prova için İstanbul ilk kez çoklu spor branşların olduğu bir prganizasyon gerçekleştirecek. Organizasyon gücümüzü göstermemiz açısından önemli. Heyetleri şehrimizde misafir ettik. Spor manifestosunu ortaya koyduk. 20-25 branş olacak. 2036 olimpiyatlarına doğru yürüyoruz.

Editör: Haber Merkezi