banner128

Birileri saldırdığı zaman mı Türkiye’yi gündeme alacaksınız?

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz NATO'da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk, bugün de savunuyoruz" dedi. Konuşması sırasında Türkiye'nin üyelik başvurusuna ilişkin de AB'ye sitem eden Erdoğan, "AB'ye diyorum ki, birileri savaş açıp saldırdığı zaman mı Türkiye'yi gündeme alacaksınız?" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz NATO'da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk, bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz" dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğine ilişkin sorusuna da "Ukrayna'yı AB'ye alma gayretlerini takdirle karşılıyoruz. Ama bu AB üyelerine ben diyorum ki acaba Türkiye'yi ne için AB'ye hala almakta endişe ediyorsunuz" şeklinde yanıt verdi.

Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

'TÜRKİYE'Yİ DE BİRİLERİ SAVAŞ AÇIP SALDIRDIĞI ZAMAN MI GÜNDEME ALACAKSINIZ?'

Konuşması sırasıdna bir gazetecinin Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin sorusuna yant veren Erdoğan, şunları söyledi:

"Şu anda Ukrayna’yı AB’ye alma gayretlerini takdirle karşılıyoruz, bu güzel gelişme. AB liderlerine ben diyorum ki, ‘Türkiye’yi neden almakta tereddüt ediyorsunuz ya da almıyorsunuz’ diyorum. Avrupa Birliği üyesi ülkelere diyorum ki; ‘şu anda Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti lütfen Türkiye için de gösterin. Yoksa Türkiye'ye de birileri savaş açıp saldırdığı zaman mı gündeme alacaksınız?"

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Kosova'nın egemenlik, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine atfettiğimiz değer malumdur. Kosovalı kardeşlerimize her alanda destek verdik. Ülkemizin de katkılarıyla Kosova halkının refahının artmasından memnuniyet duyuyoruz. Kosova'da faaliyet gösteren TİKA 700'e yakın projeyi gerçekleştirdi. Türk firmaları da yatırım yaptı.Enerji sektörü başta olmak üzere firmalarımız yatırımları arttırmaya hazırdır.

'NATO'DA DA GENİŞLEMENİN FAYDALI OLACAĞINI HEP SAVUNDUK'

(Kosova'nın NATO üyeliği) Kosova'yı tanıma noktasında adımlarımızı atarız, NATO'nun bir üyesi olarak da Kosova'yı tanırız. Biz NATO'da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk, bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz.

Görüşmelerimizde FETÖ ile müşterek mücadelemizi de ele aldık. Bu terör örgütünün varlığının sonlandırılması büyük önem arz ediyor. Değerli meslektaşımıza arzu ettiğimiz adımlara dahil haklı beklentilerimizi ifade ettim. Aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."

OSMANİ: KOSOVA'NIN NATO'YA GİRMESİNİN ZAMANI GELMİŞTİR

Erdoğan’ın ardından açıklamalarda bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ise “Ukrayna'da olanları gördüğümüzde doğal olarak düşünüyoruz ki, Kosova'nın NATO'ya girme zamanı gelmiştir” diye konuştu.

NATO konusunda Türkiye'nin desteğini beklediklerini aktaran Osmani, “NATO konusunda Türkiye'nin bir şeyler yapabileceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin katkısıyla istikrarı bütün Balkanlar'da görebileceğiz” dedi.

Osmani, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ile olan ilişkilerimiz şimdiye kadar çok iyi olduğu gibi devamında da iyi olmasına çaba gösteriyoruz. Türkiye'nin halkı ve kurumları için çok teşekkür etmek istiyorum. Hem aramızdaki ilişkiler seviyesinde desteklerini gördük hem de uluslararası arenada desteklerinizi gördük.

Kosova'ya uluslararası arenada Türkiye yardımcı olmuştur. Sayın Erdoğan'ın verdiği desteği hatırlatmak istiyorum. Türkiye'nin verdiği desteği ve aramızdaki ilişkileri daha stratejik noktaya getirme çabalarını görüyoruz. Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Kosova'yı ilk olarak tanıyan devletlerden biri Türkiye idi. Her zaman iletişim kanallarını açtı. Biz Türkiye ile çalışmaktayız. Ukrayna'da olanları gördüğümüzde doğal olarak düşünüyoruz ki, Kosova'nın NATO'ya girme zamanı gelmiştir. NATO'da Türkiye'nin rolü çok önemlidir. Bu konuda vermiş olduğu destek için sayın Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum. İki ülke arasındaki ilişkiler çok derindir.

'RUSYA'NIN AMACI SADECE UKRAYNA'YA YÖNELİK DEĞİL'

NATO konusunda Türkiye'nin bir şeyler yapabileceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin katkısıyla istikrarı bütün Balkanlar'da görebileceğiz. Türkiye'de yaşayan Arnavutlar ve Kosova'da yaşayan Türkler, aramızdaki güzel ilişkilerin en önemli köprüsünü teşkil etmektedir.

Kosova Ukrayna'nın egemenliğini ve halkını tam olarak desteklemektedir. Sayın Erdoğan'ın Ukrayna halkına vermiş olduğu desteği de takdir ediyoruz. Sayın Erdoğan'la yaptığımız görüşmelerde, Rusya'nın amaçları bellidir. Sadece Ukrayna'ya yönelik değildir. Balkanlar'da istikrarsızlık yaratmak da bu konuya dahil edilebilir. Sırbistan'a destek vermektedir. İstikrarsızlık içinde olan Balkanlar tüm ülkeler için sorun teşkil edecektir. Balkan ülkelerin barışına dokunulmasına izin vermemiz gerekiyor."

1

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.