CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel'in genel başkan seçildiği CHP Kurultayı'nın ardından ilk kez ekran karşısına çıktı.

KRT TV’de gazeteciler Elif Doğan Şentürk, Zafer Arapkirli, Ali Kemal Erdem ve Atakan Sönmez'in sorularını yanıtlayan  Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının bazı bölümleri şöyle:


"Kemal Kılıçdaroğlu şunu yapıyor. Şu eleştiri geldi; neden ofis açtın? Çok sayıda talep var ve insanlar görüşmek istiyorlar. Hepsini evde kabul etme şansım yok. Bizim eski genel başkanları ofis açıyor, ben de bir ofis açtım. İnsanlarla oturup konuşuyoruz. Kimisi tez hazırlıyor, sorular soruyorlar. Gazeteci bir kitap yazacak, geliyor sorular soruyor.

Öğleye kadar kendime arıyorum. Kitap okuyorum, yazı yazıyorum. İletilere, raporlara bakıyorum. Öğleden sonra da ofise gidiyorum. Vatandaşlar, politikacılar, STK'lar geliyor. Oturuyor, konuşuyoruz. Tabii geniş zaman ayıramıyorum. Ama 10 günde bir felsefeci, tarihçi ve sosyologlar ile bir araya geliyorum. 4.5-5 saatlik bir görüşme, tartışma... Çok keyifli bir tartışma oluyor. Benim buna ihtiyacım var.

'Hançer' çıkışı

Beraber yola çıktığınız arkadaşlar, birlikte mücadele ettiğiniz, birlikte kavga verdiğiniz ve 'İlla sen Cumhurbaşkanı adayı ol' diyen arkadaşlar dönüp tam tersini yaparlarsa ne dersiniz? Bunu vatandaşın taktirine sunayım.

Yüceer ve Balcıoğlu'na dolandırıcı şoku! Yüceer ve Balcıoğlu'na dolandırıcı şoku!

Sanki ben zorla cumhurbaşkanı adayı olayım... Böyle bir şey aklımdan geçmiyordu. Ama MYK'da da PM'de de 'Olmazsa olmaz, sizin mutlaka olmanız lazım' bir sürü ama... Her toplantıda bunlar söylendi. 'Peki, partinin kararına uyalım' dedik. Şimdi arkasından 'Keşke aday olmasaydı' dediler.

Ben siyasete girerken teklif üzerine girdim. Ben genel başkan olacağım demekle genel başkan olunmaz. Genel başkanlık bir konjektur işidir. Kamuoyu sizin genel başkan olmanız konusunda belli bir olgunluğa oluşursa siz zaten mecburen genel başkan olursunuz.

Yeniden aday olur mu?

CHP Genel Başkanı, "Yeniden CHP Genel Başkan adayı olur musunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"CHP'de genel başkanlık bir konjonktür meselesidir. Genel başkan olmak için mücadeleci olacaksınız, verdiğiniz mücadelenin sürekliliğine inanacaksınız.

Eğer kurultayda ben hiçbir zaman "ben genel başkan olacağım" diye bir talepte bulunmadım. Delegeler genel başkan adayı olarak gösterdiler, o şekilde genel başkan oldum. Eğer yeniden kurultayda genel başkan diye aday gösterirlerse o zaman diyeceğiz "En cesurlar bir adım öne çıksın"

Editör: Haber Merkezi