Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı  Bayraklı Kulalılar Derneği 12. Geleneksel Keşkek Günü programında; buğdaya biçilen fiyata tepki gösterdi.  Özgür Özel buğday üreticileri için 14 Haziran’da Tekirdağ’da büyük miting yapılacağını duyurdu ve “Buğday üreticisi isyan ediyor. Tekirdağ’da onlarla bir miting yapacağız. Türkiye’ye sesleniyorum. Yalnız değilsiniz. Biz varız, buradayız, sizin için mücadele ediyoruz” dedi.

Esenyurtlu Kadınlara Sultanahmet'te pazar Esenyurtlu Kadınlara Sultanahmet'te pazar

Özel, şöyle konuştu. " Buğday hepimizin beslenmesindeki en önemli ögelerden biri olan ekmeğimizi yaptığımız temel besin maddemizdir. Ama bunu bir de üretenler var. Adana’dan Trakya’ya kadar hele hele İç Anadolu ve Ege’nin önemli bir kısmında buğday tarımı yapılıyor. Buğday geçen sene 8 lira 25 kuruştu. Geçen yıldan bu yana bütün girdiler yüzde 100’den fazla arttı. Mazot arttı, gübre arttı. Biçer dövere geçen sene dönümüne ne veriyorsa bu sene iki veriyorsun yine parayı beğenmiyorlar. Ama buğday fiyatı sadece yüzde 12 arttı. 8 lira 25 kuruş olan buğdayı 9 lira 25 kuruş yaptılar. Maalesef böyle olunca 11 lira maliyeti olan buğday 9 lira 25 kuruştan satılmak zorunda olunca buğday üreticisi perişan oldu" dedi.

Yalnız değilsiniz sizin için mücadele ediyoruz

Buğday üreticisinin sesini duyurmak için Tekirdağ’da büyük bir miting yapacaklarını da açıklayan Özel, şöyle devam etti: "Önümüzdeki Cuma günü CHP olarak buğday üreticisinin sesini Türkiye’ye duyurmak için hep birlikte Tekirdağ’a gidiyoruz, buğday mitingi yapıyoruz. Bugüne kadar 31 Mart seçimlerine giderken meydanlarda şunu söyledik… Türkiye’de bizi birinci parti yaparsanız, iktidara büyük bir uyarı yaparsanız sizin sesinizi duyuracağız dedik. İstanbul’da atanmayan öğretmenlerle ilk mitingimizi yaptık. Emeklilerin 10 bin liralık maaşına itiraz etmek için Ankara’da tarihin en büyük emekli mitingini yaptık. Şimdi buğday üreticisi isyan ediyor. Tekirdağ’da onlarla bir miting yapacağız. Türkiye’ye sesleniyorum. Yalnız değilsiniz. Biz varız, buradayız, sizin için mücadele ediyoruz."

Yüceer mitinge davet etti

Öte yandan Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı  Dr. Candan Yüceer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile mitingin Cuma günü saat 15.00’da Hayrabolu’da yapılacağını belirterek, vatandaşları mitinge davet etti.

Yüceer paylaşımında;“Genel  Başkanımız Sayın Özgür Özel bu Cuma buğday üreticisinin emeğinin hakkını almak için Hayrabolu'ya geliyor. Haydi Tekirdağ, haydi Trakya! Cuma günü emeğimizin hakkını almak için Hayrabolu'da buluşalım.” Dedi.

 

Editör: Haber Merkezi