14 Mayıs Çiftçiler Günü’nde kadın üreticilerler ile biraraya gelen Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, çiftçiye ve tarıma desteğin artırılacağını vaad etti.

Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu ve eşi Sena Balcıoğlu, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi'nde (TÜRAM) düzenlenen etkinlikte kadın üreticilerle bir araya geldi.

Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, Dünya Çiftçiler Günü'nde Kadın Üreticilerle Bir Araya Geldi

Başkan Balcıoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, kadın çiftçilere olan desteğin gururunu yaşadıklarını ve tarımın önemini bir kez daha vurguladıklarını belirtti. Balcıoğlu, "Değerli Kadın Çiftçilerimiz, Basın Mensupları, Sevgili Silivri Sakinleri, Hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum. Bugün, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle, siz değerli kadın çiftçilerimizle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum," dedi.

Başkan Balcıoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün  belirterek şöyle konuştu. "Çiftçi, milletin efendisidir" sözünü anımsatarak, Atatürk'ün tarım ve kadın emeğine verdiği değeri vurguladı: "Atatürk, tarımın ve özellikle kadın emeğinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini güçlendiren en önemli unsurlardan biri olduğunu her fırsatta belirtmiştir. Biz de Büyük Atatürk’ün bize çizdiği bu vizyonla hareket ederek, kadınlarımızın ve çiftçilerimizin her zaman yanında oluyoruz."

TÜRAM'da Üretim ve Araştırmanın Önemi

Başkan Balcıoğlu, TÜRAM'ın tarımsal araştırma ve sürdürülebilirlik konusunda öncü bir merkez olduğunu söyleyerek  "TÜRAM, 255 dönüm arazi üzerinde tarımsal araştırmanın ve sürdürülebilirliğin merkezi olmuş, ülkemizde birçok belediyeye örnek olmuştur. Burada, katma değeri yüksek ürünler elde ediyoruz. Bu süreç, yerel ekonomimizi güçlendirirken aynı zamanda kültürel mirasımızı da yaşatıyor."dedi.

Balcıoğlu, Silivri'nin tarımsal potansiyeline dikkat çekti ve kooperatifçiliğin önemini vurgulayarak şöyle devam etti.  "Silivri, İstanbul’un yanı başında tarım vadisi olacak kadar ekilebilir topraklara sahip bir ilçe. Kent tarımı kavramını hayatımıza daha fazla entegre ederek, şehir içinde de sürdürülebilir tarım uygulamalarını artırmalıyız."

Çiftçilere ve Üretime Verilen Destek

Başkan Balcıoğlu, çiftçilere ve tarıma verilen desteğin arttırılacağını belirtti:  Balcıoğlu; "Biz biliyoruz ki Silivri, İstanbul’u, Türkiye’yi doyurabilecek, İstanbul’un gıda ve hayvancılık üssü olabilecek potansiyele sahibiz. Bu topraklarda yaşayan dedelerimiz, babalarımız daha önce İstanbul’un tüm bamyasını, kavununu, karpuzunu, domatesini, biberini üretiyordu. Şimdi bizim bunu değiştirmemiz lazım. Verdiğimiz destekler sayesinde son 4 yılda İstanbul’daki çiftçi sayısı 10 kat arttı. İnşallah bu dönem İBB ile iş birliği içerisinde bu desteği daha da arttıracağız."dedi.

Başkan Balcıoğlu ve eşi Sena Balcıoğlu'nun katılımıyla gerçekleşen etkinlik, Silivri Belediyesi'nin tarım ve kadın üreticilere verdiği desteğin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Etkinlikte, "1 tohum eken, 1 fide yetiştiren herkes bizim için çok kıymetli. Çünkü biz, büyük resmi görmek zorundayız; her fide, her tohum, Silivri’mizin ve Türkiye’mizin kalkınmasına katkıda bulunuyor," diyen Balcıoğlu, kadın çiftçilerin emeğinin bu topraklardan yeni hayatlar yeşerteceğini belirtti.

Beylikdüzü Belediyesi 4.kez ARTCONTACT'ta Beylikdüzü Belediyesi 4.kez ARTCONTACT'ta

Başkan Balcıoğlu, Dünya Çiftçiler Günü'nü kutladı ve tüm katılımcılara sağlık, mutluluk ve bol ürünlü bir yıl diledi.