banner460
banner128

" İktidara kırmızı kart göstermezseniz bugünleri ararsınız"

Erhan KIZILYAR

Çatalca ve Silivri'de halka seslenen CHP Genel Başkanı Özgür Özel,  AK Parti iktidarının; başta emekliler ve asgari ücretliler olmak üzere dargelirlerin enflasyona ezdirildiği ve yoksullaştırıldığını savunarak bu iktidara bu yerel seçimde bir mesaj verilmesini istedi. AK Parti’nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002’de en düşük emekli maaşıyla 8 çeyrek altın, bugün ise 2.5 çeyrek altın alınabildiğini belirterek, ‘Her ay 5,5 çeyrek altın çalınıyor emeklinin maaşından. 31 Mart’tan sonra çok büyük pahalılık var. Eğer iktidara kırmızı kart göstermezseniz, mesaj vermezseniz  bugünleri ararsınız” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, beraberinde genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri ile Çatalca ve Silivri’de halka seslendi.  İlk olarak Çatalca’da konuşan Özel, CHP Adayı Erhan Güzel’e destek istedi ve hükümetin ekonomik politikalarını eleştirdi. 

 Özel: Emeklinin her ay 5.5 çeyrek altınını çalıyorlar

 Özel;  " Şimdi iğneden ipliğe her şeye zam gelmeye başlayacak. 31 Mart'a kadar tutmaya çalışıyorlar yine tutamıyorlar. 31 Mart'tan sonra büyük bir hayat pahalılığı var, eğer gerekli mesaj bunlara iletilmezse. 1 Nisan olduğunda yapacak bir şey yok ertesi gün, bir gün önce yapacak bir şey var. Çatalca'nın çiftçileri, esnafı, emeklileri, işçileri 31 Mart'ta Tayyip Erdoğan'ın sizleri yok sayan, kötü, işsiz, aç bırakan, borcunu ödeyemez hale getiren politikalarına dur diyecek miyiz?" dedi.

Özel şöyle devam etti. “3 kasım 2002’de emekli maaşı 1.5 asgari ücretti. Odüzeni bozmaayydı bugün en düşük emekli maaşı 26 bin TL olacaktı. Ama Tayyip Erdoğan her sene enflasyon altında zam verere vere emekliyi bitirtti. En düşük emekli maaşı 0,59 asgari ücret. Tayyıp bey’in geldiği gün 8 çeyrek altın alıyordu. Bugün 2, 5 çeyrek altın ediyor. 5.5 çeyrek altın kayıp. Her ay ceplerinden 5.5 altın kayıp. Kim çalıyor. Recep Tayyip Erdoğan çalıyor. “

Bugünleri ararsınız

Cumhur İttifakı seçmenine seslenen Özel, "Ben CHP'lilerin; Atatürkçülerin, milliyetçilerin niye Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy vermesi gerektiğini birazdan anlatacağım. Ama, AK Partililer ve MHP'lilerin, mutlaka son seçimde Tayyip Bey'e oy verenlerin bu seçimde oy vermemesi lazım. Çünkü, '4 yıl seçim yok. 4 yıl boyunca kemer sıkacağız' diyor. 'Acı reçete içireceğim' diyor. 'Bundan sonra sıkı para politikası' diyor, Mehmet Şimşek ağzından kaçırdı. Eğer bu seçimde emeklinin, yoksulların bu haline rağmen işçiler emekçiler veya millette para yok diye dükkanını çeviremeyen esnaf, hak ettiği desteği göremeyen çiftçi buna bu sefer de oy verirse ne yaparsak yapalım oyalıyoruz dediği için bundan sonra bu günleri arar olacak AK Partinin seçmeni, Tayyip Erdoğan'a oy verenler de" diye konuştu.

Hesabı kitabı değişterecek sensin

Özel, "Ama, siyasette kuraldır sarı kartı gösterirsen, kırmızı ışığı yakarsan, beni hesaba kat, ben çantada keklik değilim dersen hesabı kitabı değiştirecek. Senin değil, o çetelerin, ultra zenginlerin, holdinglerin vergilerini artıracak başka çare yok. O yüzden hep beraber bu seçimde bunun bir genel seçim olmadığını görüp, yerelde dürüst, çalışkan, namuslu insanlara oy verip Ankara'dakilere de bu yoksulluk canıma tak etti. Bak, bundan sonrası garanti değil diye mesajı vermeniz son derece önemlidir" şeklinde konuştu.

Balcıoğlu: Bir şehirde kadınlar ve çocuklar mutluysa umut vardır

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Çatalca’daki programanını ardından beraberindekilerle Silivri’ye geçerek Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan halka seslendi.

Silivri’de Özgür Özel’den önce İlçe Başkanı İbrahim Kömür kısa bir selamlama konuşması yaptı.  Kömür,  İstanbul'da İmamoğlu, Silivri'ri de Balcıoğlu ile başarıya ulaşacaklarını söyledi. Daha sonra Silivri Belediye Başkan Adayı Bora Balcıoğlu kürsüye geldi.   Konuşmasına "Biz makama geldiğinde kapılıp vatandaşı unutanlardan, gözlerini halkından ayıranlardan değiliz," diyerek başlayan Balcıoğlu, halka olan derin bağlılığını ve yönetimde halk odaklı bir politika izleyeceğinin altını çizdi. Kendi hayat hikayesine değinerek, “Beni tanıyanlar bilir 10 yaşında çarşıda çalışmaya başlayarak hayatımı kazanmaya başladım. 15 yıl bu kente hizmet etmiş bir kamu yöneticisi şimdi ise belediye başkanı adayı olarak karşınızda bulunuyorsa bunun tek nedeni cumhuriyettir. O yüzden sonsuza dek ilelebet Cumhuriyet ilelebet cumhuriyet demeye devam edeceğiz.” Dedi. Silivri’de doğup büyüdüğünü, çocukluğunun bu meydanlarda geçtiğini anlatan Balcıoğlu, Silivri için büyük hayalleri ve hedefleri olduğunu vurguladı.

Silivri'yi İstanbul'un parlayan yıldızı yapma kararlılığını ifade eden Balcıoğlu, bu süreçte cumhuriyet değerlerine ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacaklarını belirtti. "Silivrimizi İstanbul’un parlayan yıldızı yapmaya kararlıyız," diyerek, yerel yönetimlerin genç, dinamik ve kadınların ön saflarda yer aldığı bir kadro ile hizmet vereceğini söyledi.

Balcıoğlu, geleceği tasarlayan ve kurumsallaştıran bir belediyecilik anlayışını hayata geçireceklerini belirterek, "Bir şehirde çocuklar mutluysa, gençler o şehri terk etmiyorlarsa, kadınlar huzurluysa, engelli hemşerilerimiz ve ailelerinin boynu bükük değilse o şehirde gelecek ve umut vardır," diyerek, kapsayıcı ve her kesimi düşünen bir yönetim anlayışını benimseyeceklerini ifade etti.

Özel Silivri'de : Atatürk ve İnönü’ye  ‘İki ayyaş’ diyenlerle ittifak oldular

CHP Genel Başkan Özgür Özel konuşmasında ise iktidara yüklendi. Özel özetle şöyle konuştu. "Tertemiz yürekli, milliyetçi, Atatürkçü, cumhuriyet ve devrimlerine bağlı güzel insanların memleketi olduğu için Silivri'yi çok seviyorum. Silivri’de 44 yaşında genç bir adayımız var. Çalışkan, dürüst, Silivri'de doğmuş, büyümüş, bu çarşıda çıraklık yaparak ticaretle tanışmış, partinin dününde, bugününde olan, yarınlarında olacak olan ve bizim güvenimizle, İstanbul İl Başkanımız Özgür Çelik'in, Parti Meclisimizin, MYK'mızın güveniyle Silivri'deki bir emaneti geri almak için yola çıkan Bora Balcıoğlu Başkanımızın yolculuğuna eşlik etmeye geldik. Ben Bora Başkan'a bakınca, Silivri'yi kısa sürede toparlayacak, hem yerel yönetim hem genel yönetimin ihmal ettiği bu kenti çok iyi noktaya getirecek bir belediye başkan adayı görüyorum.

Gelirken baktım, birinin afişlerini gördüm, dedim ki 'Bu muhtar adayı çok afiş bastırmış.' Dediler ki 'O muhtar adayı değil.' O dediler, 'Mevcut belediye başkanı.' Dedim ki, 'E rozet yok.' Dediler ki, utanıyor. Genel Başkanının resmi yok. Onu da dediler gizliyor. Partisi ile anılmak, partisinin amblemi ile tanınmak istemiyor. Çünkü Silivri'nin Atatürkçü olduğunu biliyor. Cumhuriyetçi, milliyetçi olduğunu biliyor. Partisinin bu Cumhuriyete neler yaptığını biliyor. AKP'nin 7 Haziran'da, yani AKP iktidardan düşmüşken, koltuk değneği olduğunu hatırlıyorsunuz. Bunlarla ittifak kurdular, o kurdukları ittifaka kadar Atatürk'ü dillerinden düşürmüyorlardı. Şimdi Atatürk ile İsmet Paşa'ya 'iki ayyaş' diyenlerle ittifak oldular. Yetmez, 'fesli deli' Kadir, 'Atatürk heykellerini köpek leşi gibi yerlerde sürükleyeceğiz' der. Tayyip Erdoğan, koşar, sabahtan onun elini sıkar ve öper, akşam gelir Devlet Bahçeli ile kucaklaşır. Kimler kimlerle beraber?

'Bahçeli ve Erdoğan'sız Kampanya'

'Öyle olunca, Silivri Belediye Başkanı MHP'liliğini gizlemeye başlamış. Siz, AKP ile berabersiniz. Siz, AKP ile beraber tarikatlara, cemaatlere, TÜGVA, TÜRGEV, Okçuluk Vakfı, Ensar Vakfı'na bu güzel kentin bütün arsalarını peşkeş çekenlersiniz. Siz, Atatürk devrimlerine karşı, Atatürk'e minnet duyanlardan değil, Atatürk'e husumet duyanlarla, devrimlerine karşı devrim yapanlarla, Atatürk'ün her yaptığını bozanlarla berabersiniz. Yetmedi, en son kiminle berabersiniz? 'Domuz bağcılar' var ya. Onların avukatlarıyla. 'Bekar kadınları sokak hayvanları gibi sahiplendirmek lazım' diyen Hüda-Parcılarla berabersiniz. Öyle olunca beyefendi rozetsiz, Bahçeli'siz, Erdoğan'sız, cumhur ittifaksız bir kampanya yapıyor, Atatürkçülerin oyunu alacak. Ben, Silivri'deki son seçim hangi partiye oy verirse versin, yüreğinde vatan, millet sevgisi olan, Atatürk'e hayranlık duyan herkese diyorum ki, bu anlayışa sandıkta bir cevap verin.”

Mustafa Kemal’ın askeri burada

Özgür Özel'in konuşması, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sözleriyle kesilince, Özel, 'Mustafa Kemal'in askeri mi istiyorsunuz? Mustafa Kemal'in askeri, bak burada. Verirsin oyu, al sana Mustafa Kemal'in askeri.' Diyerek, CHP Silivri Belediye Başkan Adayı Bora Balcıoğlu'nu işaret etti. Özel sözlerini şöyle sürdürdü: 'Öbürü, Devlet Bahçeli'nin askeri, Atatürk'e husumet duyanların adayı ama Bora Başkan, Atatürk'e minnet duyanların adayıdır.'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Çatalca ve Silivri Ziyaretlerine; Genel Başkan Yardımcıları; Gökan Zeybek, Özgür Karabat, İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik,  Milletvekilleri; Yunus Emre ve Engin Altay, Parti Meclisi Üyesi Berker Esen de katıldı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.