banner460
banner128

Esen: Yılmaz’ı rahatsız etmeyi sürdüreceğiz

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, beraberinde İBB Meclis Üyeleri; Melih Yıldız ve Bora Balcıoğlu, Meclis Üyeleri; Süheyl Kırkıcı, Gökan Yönat, Elif Yılmazer ve Cabbar Doğan ile birlikte basın toplantısını düzenleyerek; geçtiğimiz hafta içinde belediye meclis toplantılarını terk etmeleri, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın vaatleri ve bugün gelinen durum ile ilgili açıklamalarda bulundu.  İBB’nin 4 kreş sözü verip 3’ünü yaptığını belirten Esen, Yılmaz’ın ise 35 kreş sözü verip sadece birini yaptığını bildirdi. Başkan Yılmaz’ın; Gençlik merkezleri ve mahalle evleri ile ilgili vaatlerini de tutmadığını öne süren Esen, stad yapmak yerine ise var olanı da yıktığını söyledi.  CHP İlçe Başkanı Esen, Başkan Yılmaz’ın belediye meclis toplantılarında meclis üyelerinin eleştirilerine tahammül edemediğini de öne sürerek, ‘Sürekli söz kesme’ ‘dışarı çıkın’ diyerek demokratik olmayan tavırlar takındığını da belirterek, ‘Meclis üyelerimizin konuşmalardan eleştirilerden rahatsız oluyorsa bu rahatsızlığı vermeye devam edeceğiz’ şeklinde konuştu.

Yılmaz’ı rahatsız etmeye devam edeceğiz

CHP İlçe Başkanı Berker Esen özetle şöyle konuştu.

Silivri Belediyesi’nin 2023-2024 bütçe ve performans programı ile ilgili düşüncelerimizi Grup Başkan Vekilimiz Melih Yıldız Meclis’te anlattı. Belediye Meclis Üyemiz Cabbar Doğan da son derece etkili bir konuşma yaptı. Bizler CHP Grubu olarak Belediye’yi denetlemekle görevliyiz. Ancak Silivri Belediye Başkanı kendisine yönelik eleştirileri kabul etmiyor, bu eleştiriler karşısında anti demokratik uygulamalarla Meclis’i yönetmeye çalışıyor. Meclis üyelerimizin konuşmalarından rahatsızlık duyuyor. Meclis üyelerimiz düşüncelerini özgürce ifade edebilmeli ve buna herkes saygı duymalı. Belediye Başkanı bu tavrıyla konulara hakim olmadığını da ortaya koyuyor. Sözlerini keserek, beğenmiyorsanız çıkabilirsiniz diyerek anti demokratik bir yönetim sergiliyor. Bu kimsenin haddi değildir. Bu anti demokratik uygulamalar geçmişten beri devam ediyor, sadece bir defalık bir olay değil. Silivri Belediye başkanı kendisini eleştirmemizden rahatsızlık duyuyor. Gerçekleri yüzüne vurmamızdan rahatsızlık duyuyor. Ancak kusura bakmasın biz CHP İlçe Örgütü olarak kendisine rahatsızlık vermeye devam edeceğiz.

“Başarılı başkanı oynuyor”

2019 yılında Kurfallı’ya tiyatro salonu yapacağım, hatta o tiyatro salonunda ilk oyunda ben de rol alacağım demişti. 4,5 yıl geçti, yapılmadı. Ama Belediye Başkanı, başarılı bir başkanmış gibi çok güzel bir tiyatro oynuyor. Seçimden önce 23 dev proje diye bir kitapçık dağıttı, ilk madde: Planlı Silivri. Şimdi biz Silivrili hemşerilerimiz adına sormak istiyoruz. Tarım arazilerine yapılan kaçak yapıları yıkıyorsunuz, çok güzel. Ama kimsenin kartvizitine bakmayacağım diyip tarım arazisine yapılan villalara göz yummak, planlı bir Silivri midir? Sizin planlı Silivri’den anladığınız Kavaklı’nın en değerli arazisini iktidarın imtiyazlı ailelerine verilirken ses çıkarmamak mıdır? Sizin planlı Silivri’den anladığınız şehrin göbeğindeki AVM’de basit bir tadilat adı altında ruhsatsız yapı alanları büyütmek, kaçak kat çıkmak mıdır? Planlı Silivri’den anladığınız, basit bir sundurma adı altında 3 bin metrekare kapalı alan inşa eden fabrikalara göz mü yummaktır? Planlı Silivri’den anladığınız 144 dönüm araziye kişiye özel parsel bazında plan yapılıp imar verilmesi midir? Silivri halkı parsel bazında özel plan yapılmasına ilk kez bu dönemde şahit olmuştur. Sizin Planlı Silivri’den anladığınız, Selimpaşa’da ağaçlandırılacak alan olarak ayrılmış yere toplu konut yapılmasına göz yummak mıdır? Bu örnekler uzar gider. Volkan Bey’in planlı Silivri’den kastettiği bunlarsa aman kalsın, lütfen kendisi Silivri’yi planlamasın. 2009-2019 arasında Silivri’de İBB’nin hazırladığı planların nazım imar planlarını biz yaptık. Biz bu planları yaparken dışarıya ihale etmedik, Belediye’nin kendi personeli ile yaptık. Peki Volkan Yılmaz neden planları dışarıdan bir firmaya yaptırıyor? Ve bu şirket kimin birinci derece yakını? Bunu da açıklamalarını istiyoruz.”

“Arsaları satmayın borçlanın”

Arsa satmak, borçlanmak ayıp değildir. Ancak Belediye Başkanımız eskiden bir konuşmasında Silivri Belediyesi 1 metrekare yer satmadı diyor. Evet, bir metrekare yer satmadı, binlerce metrekare yer sattı. Biz Silivri Belediyesi’nin gelir getirecek arsa satışlarına evet oyu verdik. Çünkü bu gelirler ile Belediye hizmet üretir. İtiraz ettiğimiz konular da oldu, mesela Değirmenköy’deki arazi. Değirmenköy’ün kalbi olarak adlandırılan bu arsanın Silivri Belediyesi’nin elinde kalmasının satıştan daha fazla yararı olacağını söyledik. Ancak tüm itirazlarımıza rağmen yangından mal kaçırır gibi satışa çıkarttı. Emlakçı mısınız, komisyoncu musunuz? Bu arsayı satacağımıza TL ile borçlanalım, çünkü arsalar değerleniyor ama TL değer kaybediyor. Satış konusunda hep geçmiş dönemi örnek veriyor ama bizim dönemimizde satılanları söyleyip satın alınanları söylememek olsa olsa siyasi tutarsızlıktır. Biz Çarşı Meydanı’nda en değerli yerlerden biri olan eski Postane’nin olduğu, Yoğurthane binalarının olduğu, 2600 metrekare yeri Silivri Belediyesi adına satın alıp kamuya kazandırdık. Ortaköy Meydanı’nda toplamda 7 işyerinin olduğu yeri belediyemize kazandırdık ve meydan haline getirdik. Şu anki Emniyet binasının olduğu yeri İçişleri Bakanlığı’na devrettik. Fatih Mahallesi’nde bulunan Mübadele Evi’nin olduğu alanı satın aldık. Kale Mahallesi Meydanı’nı satın aldık, meydan kazandırdık. Selimpaşa’ya meydan kazandırdık. Tapu Kadastro Binası’nı devletimize bedelsiz verdik. Bu örnekler çoğaltılabilir. Biz devlete verdiğimiz yerleri mahsuplaşmadan, bedelsiz verdik. Ancak şu anki yönetim devletle mahsuplaşıyor, yani karşılığında yer alıyor ya da borca sayılıyor. Bize bu yapılmadı, biz devletimize arazileri bedelsiz, karşılıksız verdik. Biz bunları yaparken 8 tane belediyeyi tek ilçe, tek belediye haline getirdik. Tüm bu belediyeleri borçlarıyla teslim aldık. 13 tane köy mahalle oldu, bu köy tüzel kişiliklerinin arsalarını satın aldık, 5 yıl köylerimizden vergi almadık ama hizmet verdik. “

“35 kreş sözü verdi 1 kreş yaptı”

Her mecliste İBB’nin kreşleri konusunu gündeme getiriyor. 2019’da kendisi her mahalleye ücretsiz kreş sözü verdi.. İBB İstanbul genelinde 150 mahalleye 150 kreş sözü verdi, Silivri’ye 4 kreş sözü verdi, üç tanesi faaliyette, birinin inşaatı devam ediyor. Kendisinin 35 mahalleye kreş sözü var, bir tane yaptı, o da hayırseverlerin bağışları ile. Önümüzde 5 ay var, kalan 34 kreş nerede?

‘Mahalle konakları nerede?”

Bir diğer vaadi mahalle konakları idi. Her mahalleye mahalle konakları yapacağız dedi. Geldiğimiz noktada henüz bir mahalle konağı yok. Yenileri yapılmadığı gibi, mevcut düğün salonları da yıkıldı, örneğin Kavaklı’daki düğün salonunu yıktı, Kavaklı halkı mağdur.

“ 5 kapalı otopark sözü verdi 1 tanesi bile bitmedi”

Mahallelere gençlik merkezi yapacağız dedi, yani Silivri’ye yaptı, bir de mahallelere yapacağız dedi. Gelinen noktada 4 kez ihaleye çıkıldı, ihaleye giren bulunamadı, temel bile atılmadı. Belediye Başkanı olarak geçireceğiniz son 5 ayınızda bu gençlik merkezinin en azından kaba inşaatını yaptığınızı görecek miyiz, yoksa bunu yapmak bize mi nasip olacak?

Otopark konusunda 2019’da mangalda kül bırakmamıştı. Silivri’ye 3 yıl içerisinde 5 tane kapalı otopark yapacağız, tam otomatik katlı otoparklar yapacağız dedi. Sahile 1500 araçlık otopark yapacağız dedi. 3 yılda 5 otopark sözü verildi, gelinen noktada henüz 1 tanesi bitmedi, seçime kadar biter diye tahmin ediyoruz.”

“Stad vaadi de tutmadı”

Silivrispor ve Silivri Stadı konusunda 2019’da 10 bin kişilik şehir stadı ve yanına kamp tesisleri vaat etti. İyi ki İBB var ki, Silivri’ye bir stat kazandırılmış oldu. Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ediyoruz.New Center konusunda 2019’da dedi ki, ben o binayı yıkacağım, hiçbir hak sahibini de mağdur etmeyeceğim. Görev süresi geldi geçiyor, hala ortada bir şey yok.Bütçemiz arttı ancak hepimiz biliyoruz ki bu büyüme enflasyon nedeniyle gerçekleşen bir büyüme. Biz istiyoruz ki Silivri Belediyesi’nin bütçesi kendi imkanlarını yaratarak büyüsün. Bütçeler enflasyonla değil, ilçelerin kendi yarattığı rantlarla büyür.Vakkas Cafe’ye, Kale Park’a Emekliler Lokali diyor, bu halkı kandırmaktır. CHP’li Maltepe Belediyesi’nin tesislerinde de çay 1 liraya satılıyor.

“Arpa –saman dağıtmakla övünüyor”

Biz kendi dönemimimizde geleneksel tarımı destekledik, çiftçimize can suyu olduk. Çünkü çiftçi can çekişiyor, zarar ediyor. Fakat biz çiftçimize farklı bir pencereden de yaklaştık, geleneksel tarımın yanı sıra katmadeğeri yüksek ürünleri de çiftçimizle tanıştırdık. Bugün Silivri’de lavanta akla gelen önemli bir tarım ürünü haline geldi. Geleneksel tarımı da destekleyeceğiz ama katmedeğeri olan ürünleri de üretmeye devam edeceğiz. Arpayla samanla övünüyor ama Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyarete geldiğinde lavanta hediye ediyor.

“İBB ile övünüyor gurur duyuyoruz”

Büyükşehir Belediyemizin hizmetleriyle gurur duyuyoruz, övünüyoruz. İBB daha önce Silivri’ye üvey evlat muamelesi yapıyordu. Ekrem Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Volkan Yılmaz Silivri Belediyesi’nin bütçesinin artı vermesiyle övünüyor. 4,5 senede vaat ettiklerinin hiçbirini hayata geçiremediği için bütçe artı veriyor. Belediyeler kar etmekle değil, vaat edilen hizmetleri yerine getirmekle övünmelidir. Kendisini algıyla yalanla reklamla Silivri’yi yönetmeyi bırakıp, gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyorum. Bizden rahatsızlık duyuyorsa rahatsızlık vermeye devam edeceğiz. 5 ay sonra da emanetimizi geri alacağız ve vaat edip yapmadığı bütün yatırımları İBB ve Silivri Belediyesi olarak yapacağız, kazanan Silivri halkı olacak, kazanan Silivri olacak.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.