banner255
banner256
banner128

İlgezdi: Türkiye’nin Wuhan’ı Sağlık Bakanlığı

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı açıklamada, CHP Covid-19 Danışma Kurulu’nun “Covid-19 Pandemisinde 2 Yıl Geride Kalırken” adlı bir rapor hazırladığını duyurdu. Pandemi boyunca Sağlık Bakanlığı’nın tek bir rapor bile hazırlamadığına dikkat çeken İlgezdi, “Pandemi sürecinde, iktidarın bir parçası olan hiçbir yönetici taşın altına elini koymadı. Koskoca Sağlık Bakanlığı’nın hazırlamadığı bu Covid-19 raporunu, yaşananların kayıtlara geçmesi adına biz hazırladık. Sağlık Bakanlığı’na da iki yılın gerçeklerini biz göndereceğiz” diye konuştu.

“‘HAYAT EVE SIĞMADI”

İlgezdi, şunları söyledi: “‘Hayat eve sığar’ dediler ama buzdolapları boş mu dolu mu düşünmediler. ‘Hayat eve sığar’ dediler; elektrik, su, doğal gaz faturalarını düşünmediler. ‘Hayat eve sığar’ dediler ama patronlar, işverenler öyle düşünmedi. ‘Hayat eve sığar ama iş eve sığmaz’ diyerek birçok emekçiyi işinden ettiler. İşten çıkarmalar yasaklandı diye onun bile kolayını buldular. Emekçiyi süresiz ücretsiz izne çıkardılar, olan yine emekçimize oldu. ‘Hayat eve sığar’ dediler, AKP kongreleri düzenleyip salonları tıklım tıklım doldurdular. Faturalarını, ev kirasını ödeyemeyen babalar eve sığamadı. Çocuğunun önüne bir kap yemek koyamayan anneler eve sığamadı. ‘Aman yavrularımıza virüs bulaşmasın, uzaktan eğitim yapalım’ dediler; evinde interneti olmayan, çocuğuna tablet alamayan ebeveynler sadece uzakta kaldılar.”

“COVİD-19 ÖLÜMLERİ K 2,1 KAT DAHA FAZLA OLABİLİR”

Pandeminin başladığı ilk günden bugüne, CHP’li belediyelerin kayıtlarından derlenen bilgilere göre; 28 Şubat 2022 tarihi itibarıyla Türkiye’de Covid-19 ölümlerinin Sağlık Bakanlığı’nın bildiriminden yaklaşık 2,1 kat daha fazla olarak 197 bin 529 kişi olabileceğinin ifade edildi. Sağlık Bakanı tarafından Türkiye’nin Wuhan’ı olarak adlandırılan İstanbul’da bulaşıcı hastalık ölüm hızı milyonda 2 bin 551 iken yedi ilin yani Artvin, Bolu, Kırşehir, Edirne, Tekirdağ, İzmir ve Hatay’ın bulaşıcı hastalık ölüm hızı İstanbul’dan daha yüksektir. Edindiğimiz bilgilerden anlıyoruz ki Türkiye’nin Wuhan’ı İstanbul değil Sağlık Bakanlığı’nın ta kendisidir.

“5-11 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR HALA AŞILANMADI”

PCR testi yaparak vakaları erken yakalamadı, geliştirilen hızlı testleri uygulamaya sokmadı. Ekonomik kaygıları sebebiyle vatandaş izole olamadı. Vaka/hasta ayrımı yaparak salgından ziyade rakamları kontrol altında tutmaya çalıştı. Bulaştırıcılık açısından çok önemli bir grup olan 5-11 yaş arası çocuklar halen aşılanmadı. Başta Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olmak üzere yerel yönetimleri pandemi mücadelesine dahil etmedi. Belediyelerimizin pandeminin sorunlarını hafifletmeye çalışan uygulamalarını yasakladı. CHP'li belediyelerin başlattığı bağış kampanyası için açılan banka hesaplarını bloke etti.

“EBA’YA BAĞLANMAK İÇİN ÇATIYA ÇIKAN YAVRUMUZ ÖLDÜ”

Esnaf kepenk indirdi. Şoförler kontak kapattı. Çiftçinin üretimi elinde çürüdü. Ekonomi çöktü, Türk parası değer kaybetti. Onlar ne yaptılar? İBAN attılar. Yaşlılarımız eve hapsedildi, nefes alamadılar. Yeni doğan bebekler ağacı, toprağı, gökyüzünü tanımadan 2 yaşına geldi. EBA’ya bağlanmak için çatıya çıkan 8 yaşındaki yavrumuz öldü. Ya üniversite sıralarına oturmamış, kampüsüne gitmemiş gençlerimiz... Sanatçı sahneden indi. Müzik sustu. Umutlar tükendi, çareler bitti. Evi saray olanlar, sandı ki herkesin evi saray. Hayat onların evine sığdı ama vatandaşın evine sığamadı. Geriye işsizlik, yoksulluk ve bozulmuş psikolojiler kaldı. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, CHP Covid-19 Danışma Kurulu olarak pandeminin gerçeklerinin silinip gitmesine izin vermedik vermeyeceğiz.”

“‘COVİD-19 SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN BİR MESLEK HASTALIĞIDIR’ DEMEKTEN DİLİMİZDE TÜY BİTTİ”

Pandemi sürecinde, epidemiyolojik göstergelerle salgının seyrinin izlenebilmesi için günde bin kişi başına beşin üzerinde test yapılmasının önerildiğini, ancak 2020 ve 2021’de günde bin kişi başına beş test sayısına hiç ulaşılmadığını dile getiren İlgezdi, “Türkiye’de salgının ilk altı ayında bin kişi başına birin altında olmak üzere çok az sayıda test yapılabilmiştir. Hızlı antijen testleri ise bilim insanları, meslek örgütleri ve CHP’nin ısrarlı taleplerine rağmen salgının son dönemleri de dahil olmak üzere hiçbir zaman gündeme alınmadı. Türkiye’de hızlı antijen testleri yasakken ürettiğimiz testler dünyada salgının kontrolü için önemli rol oynadı. Türkiye’de testler, dünyadaki pek çok ülkenin aksine belirli dönemler dışında sadece belirti gösterenlere yapıldı. Bin kişi başına düşen test miktarında Türkiye, 1,578 ile çok gerilerde kaldı. Bu sayı Danimarka’da Türkiye’nin yüzde 565 fazlası, yani 10,338 oldu. Salgının başından beri ‘Covid-19 sağlık çalışanları için bir meslek hastalığıdır’ demekten dilimizde tüy bitti. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu düzenlemeyi yapmadı” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“PANDEMİYE HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK”

“Varyant analizi yapılmamıştır. Danimarka’da doğrulanmış olguların yüzde 13,7’sinin genetik analizi yapılmışken bu oran Türkiye’de yalnızca yüzde 0,6’dır. 2019’da Pandemi Hazırlık Planı’nın güncellenmesi de hazırlık söyleminin önemli unsurlarından biri olarak Bakanlık tarafından vurgulandı. Ama bu da sadece sözde kaldı. Gerek bu plandan hareketle bir Covid-19 Hazırlık ve Strateji Planı’nın hazırlanmaması gerekse de var olan Pandemi Hazırlık Planı’nın genel hazırlıklarının uygulanamaması nedeniyle pandemiye hazırlıksız yakalandık.

“DÜZENLİ YAPILAN TEK ŞEY BAKAN KOCA’NIN TWEETLERİDİR”

Sağlıkçıların özlük haklarını vermek yerine ‘Siz kahramansınız’ dediler, pencerelerden alkışlattılar. Kısacası iki yıl boyunca pandemiye ilişkin Türkiye’de düzenli yapılan tek şey, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın pandemi içerikli tweetleridir. Hayat pahalılığı aldı başını gitti, ‘Az yiyin’ bile dediler. ‘Markete alışverişe tok karınla gidin’ dediler. Biz de bu iktidardan Covid-19 raporu beklemeye devam edecek değildik. Üzerimize düşeni yaptık ve CHP Covid-19 Danışma Kurulu olarak yapmaya da devam edeceğiz.”

Anahtar Kelimeler:
Gamze Akkuş Ilgezdi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.