banner128

Geç kalan susuz kalır!

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği ‘‘+0,5 Akdeniz’in Geleceği İklim Değişikliği Çalıştayı’’nın sonuç bildirgesi açıklandı. 12 maddeden oluşan bildirgede, tüm kurum ve kuruluşlar zaman kaybetmeden iklim değişikliği eylem planı oluşturmaya ve uygulamaya davet edildi.

12-13 Kasım tarihlerinde düzenlenen çalıştayın ilk gününde, tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda 50 dalgıcın katılımıyla deniz dibi temizliği yapıldı. Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın açılış konuşmasıyla başlayan ikinci günde Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde bilimsel oturumlar gerçekleştirildi.

BİLİMSEL OTURUMLAR

İlk oturum ‘‘Akdeniz ve Deniz Kirliliği’’ başlığı altında yapıldı. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu’nun başkanlığındaki oturumda İtalya Palermo Üniversitesi Yer ve Deniz Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Dr. Maria Giovanni Parisi, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari ve Sevinç ve Erdal İnönü Vakfı Marmara İzleme Projesi Proje Lideri Levent Artüz konuşmacı olarak yer aldı.

Çalıştayın ikinci oturumu ‘‘Su Politikaları ve iklim Krizi’’ başlığıyla gerçekleştirildi. Oturumun başkanlığını Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Kurucu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topkaya yaptı. Oturuma, İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği’nden Dr. Baran Bozoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Çevre Yüksek Mühendisi Lokman Atasoy ve Çevre ve Ekoloji Hareketleri avukatı Tuncay Koç konuşmacı olarak katıldı.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Oturumların ardından ‘‘+0,5 Akdeniz’in Geleceği İklim Değişikliği Çalıştayı’’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgeyi, Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve çalıştay bilimsel oturumlar danışmanı Prof. Dr. Gökhan Civelekoğlu okudu. 12 maddeden oluşan bildirgede iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması için yapılacak ilk işin karbon salınımını düşürmek olduğu vurgulandı.

YENİLİKÇİ PROJELER

Çevre sorunlarının artık yenilikçi projelerle çözülmesinin şart olduğu belirtilen bildirgede özetle şu görüşlere yer verildi:

‘‘Çevreye uyumlu üretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması, çevre teknolojilerinin kullanılması ve bu konularda yatırım yapılması zorunluluk arz etmektedir. Sağlıklı bir çevrenin temel yaşam hakkı olduğu asla unutulmamalıdır. İklim değişikliğine uyum sürecinin tek taraflı yürütülmesi mümkün değildir. Bu nedenle, süreçte kimse geride bırakılmamalıdır. Söz hakkı almaktan ve vermekten çekinilmemelidir.

KAÇAK SONDAJLAR BİTİRİLMELİ

Şehir su şebeke sisteminde su kayıp ve kaçak oranları azaltılması, kaçak sondaj uygulamaları bitirilmelidir. Akdeniz’deki mikroplastik kirliliğini azaltılması için yerel yönetimlerin uluslararası sözleşmelere taraf olması bir gerekliliktir. Deniz ve plajlarının korunması için kirletici baskılar bertaraf edilmeli, evsel ve endüstriyel atık suların sadece ön arıtmadan geçirilerek denize deşarjından derhal vazgeçilmelidir.

EYLAM PLANLARI OLUŞTURULMALI

Zirai üretimde bilinçsiz ilaç ve gübre kullanımına son verilmeli, vahşi sulama terk edilmeli, kent peyzajlarında az su tüketen bitki türlerinin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Sulak arazilerin kentleşmeye açılmasına kesinlikle son verilmelidir.

Unutulmamalı ki susuz bir hayat mümkün değildir. Problemin kaynağı ve çözümü bizleriz. Muratpaşa Belediyesi olarak, +0,5 Akdeniz’in Geleceği için gerçekleştirdiğimiz ‘İklim Değişikliği Çalıştayı’ sonuç bildirgesi doğrultusunda tüm kurum, kuruluş ve sektörleri, zaman kaybetmeden iklim değişikliği eylem planı oluşturmaya ve uygulamaya davet ediyoruz.”

GÜNDEM ÖZEL

Sonuç bildirgesinin açıklamasının ardından çalıştay, ‘‘Gündem Özel’’ programıyla sona erdi. Moderatörlüğünü TV programcısı Duygu Demirdağ’ın yaptığı programda gazeteci Deniz Zeyrek, iletişim bilimci ve yazar Ali Haydar Fırat, oyuncu Levent Üzümcü ve Belediye Başkanı Ümit Uysal konuşmacı olarak yer aldı.

Haber: MUSTAFA KAZIM AYDIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.