banner128

CEMEVİ AÇILIŞINDA DİYANET'İ ELEŞTİRDİ, BELEDİYE BAŞKANI SÖZÜNÜ KESTİ!

Isparta Cemevi açılışında konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Diyanet'i eleştirince Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen tarafından sözü kesildi.Isparta Cemevi'nin açılışında konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, cemevlerinin yasalarda ibadethane olarak yer almamasını ve Diyanet'in tutumunu eleştirdi. Bunun üzerine Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, kürsüye yönelerek Kaplan'ın sözünü kesti.

Alevi kurum başkanları da bu olay nedeniyle söz almayarak durumu protesto etti.

"Diyanet hizmetinden tek mezhep yararlanıyor"

Yol TV'de yer alan habere göre PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, yaptığı konuşmada Alevilerin ibadethaneleri olan cemevleri yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını ifade etti. Diyanet’in Alevilere yönelik ayrımcı söylemleri olduğunu belirten Kaplan, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz cemevinin yasalarda kabul görmediğini biliyoruz. Alevilerin ibadethanelerinin yasal statüsünü kabul etmeden bizlere hizmet vermenin bir anlamı yok. Aleviler açısından bu zulümdür. 'Cemevleri kırmızı çizgidir' diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir. Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez” diye konuştu.

Başkan Başdeğirmen’den Kaplan’a tepki

Kaplan konuşmasına devam ederken Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak kürsüye doğru yürüdü. Başdeğirmen; "Bu cemevinin betonunu ben döktürdüm. Elektriğini ben verdirdim. Burada siyaset yapılmaz. ben Cumhurbaşkanının temsilci olarak buraya geldim. Cumhurbaşkanı Alevinin de, Sünninin de Cumhurbaşkanıdır."dedi. Kaplan’ın sözlerini kınadığını belirten Başdeğirmen "Ayrımcılık yapamazsınız. Bu memleket sizin gibi düşünceler yüzünden bu hale geldi. " Diye konuşarak Kaplan kürsüden inmeden yerine oturmayacağını söyledi.

Konuşmacılar kürsüye, sanatçılar sahneye çıkmadı 

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez ise Gani Kaplan’ın konuşmasına müdahale etmeye çalışan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e tepki olarak söz almadı ve durumu protesto etti. Açılışta sahne alması beklenen Sanatçılar;  Tolga Sağ ve Muharrem Temiz’de bu olay üzerine sahneye çıkmayarak belediye başkanına tepki gösterdi

Alevi kurumlarından tepki

Açılışta yaşanan olayın ardından Alevi kurumları ortak bir açıklama yaparak Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i kınadılar ve istifaya çağırdılar. Alevi kurumlarından yapılan açıklama şöyle:

BASIN VE KAMUOYUNA

Yapımı tamamlanan Isparta Cemevi’nin bugün saat 11’de açılışı yapıldı. Isparta şehir merkezinde İlk cemevi olma özelliği taşıyan Isparta Cemevi’nin açılışına Avrupa ve Türkiye Alevi İnanç kurum temsilcileri yanı sıra Muharrem Temiz ve Tolga Sağ da katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması ve Alevilere eşit yurttaşlık hakkının verilmesi yönünde konuşmasını yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan'ın üzerine yürüyen AKP'li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen hakaret ve nefret söylemleri ile Gani Kaplan’ın sözlerini kesti.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen bu eylemiyle Alevi toplumunu aşağılamış,küçük düşürmüş ve şiddeti kışkırtmaya yönelik söylemlerde bulunmuştur.

Bir kamu yöneticisinin cemevinin açılışını bahane ederek adaleti, inancı ve vicdan ölçüsünü kendi siyasi zihniyetine alet etmesi ve bu bahaneyle Gani Kaplan’ı tehdit etmesi, AKP hükümetinin Alevi toplumuna karşı olan ikiyüzlü zihniyetinin göstergesidir.

Ayrıca Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in tüzel kişiliği olan bir devlet kurumunu kendi malı kabul ederek "Bu cemevini ben yaptırdım.” demesi de ayrıca hadsizliktir. Çünkü başta Ispartalı Aleviler olmak üzere onlarca Alevi kurum yöneticileri çok iyi biliyor ki cemevi arsasının satın alınmasından inşaatın tamamlanmasına kadar olan tüm süreç, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu,

ülkedeki Alevi kurumları ve Ispartalı işadamlarının lokmaları sayesinde tamamlanmıştır.

Bizler bireysel çıkar ve siyasi istikballeri için inancımıza yönelik nefret söylemlerinde bulunan, kurum yöneticilerimize saldıran, nefret söylemleri ile toplumu tahrik eden ve Alevi toplumunu suçlayarak ötekileştirmeye yönlendiren herkesin şunu çok iyi bilmesini istiyoruz; erdemli bir yönetici, hak ve hukuku kabul eder, insan hakları dahilinde yer, din, inanç ve vicdan özgürlüğünün adil dağıtılması ve saygı duyulması yönünde çaba harcar diyoruz.

Ve bugün bir kez daha gördük ki Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in hareketi ideolojiktir. Kendisini kınıyor ve derhal istifa etmesini istiyoruz.

Ayrıca bu söylemlerden sonra Pir Sultanca duruş sergileyip konserini iptal eden Tolga Sağ ve Muharrem Temiz'e, PSAKD genel başkanı Gani Kaplan şahsında Alevilere yapılan hakaret karşısında konuşma yapmayı protesto eden ADFE Genel Başkanı Celal Fırat ve HBAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez'e teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla…

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU

ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ

(cumhuriyet-durum)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.