banner128

Değerli dostlarım ruhen birlikte olduğumuz ama sohbette biraz özlemle ayrı kaldığımız, yitik zamanlarda geçen An’larımda dolaştığım bu süreçte; Sanatın ışığında kalarak, sanatın ilmiyle coştum, engelli yollardan geçtim, demlendim, neşeleri tebessümle, güzellikle karşılayarak güzelliklerle çoğaldım.

Geldim huzurunuza, muhabbetle, sevgiyle, gönlümün sızım- sızım sızlayan hasretiyle. Geldim, muhabbet sofranıza oturdum, bana yüreğinizden süzülen, gözlerinizde ışıyan, dilinizden dökülen sohbetinizden (duyulmasa da sesiniz, bilirim ki muhabbet meclisindesiniz) bir Gül(ü) verir mi siniz.

Sanatta demlenmek de bir sanattır bilirsiniz, bildiğinizi hissettirirsiniz bilirim. Bilirim yüreklerinizin güzel bakışıyla sanatın güzelliklerini içselleştirdiğinizi ve damıtarak gönlünüzden damla damla gönüllere düşerek, okyanusta zerre OLduğunuzu, OLduğumuzu. Hepimiz bir zerreyiz ayrı yollardan geçen, ayrı kanallardan akan ama aynı okyanusta buluşan.

Kimimiz okyanusta kıyıya yakın, kimimiz kıyıdan uzak, kimimiz yüzeylerde, kimimiz derinlerde yüzeriz. Yüzeriz de Alem içinde alemi seyre dalıp, kendi alemimizde derinleşiriz. Derinleştikçe donanıp, demlenip, sohbetlerimizle, sanatımızla demlerimizi bölüşür, bölüştükçe çoğalırız.

Sanatın evrensel dili sayesinde her dili biliriz, her yüreği duyarız, her gönlü severiz, her ruhun rengini renklerimizle besleriz. Hepimiz ayrı isimler taşıyan, ayrı kimliklerde doğan, kültürlerde yoğrulan, geleneklerde tavlanan, ‘’özde bir olan’’ bir renkiz. Düşüncelerimiz, yaşamlarımız, eylemlerimiz de renkliliklerimizdir.

Değerli dostlarım sizler benim sekizinci rengimsiniz ve çok değerlisiniz. İçsel yolculuğumda yaptığım keşiflerde görünmeyeni görmede, görünenin de görünmeyeninin bilincinde biri olarak; sanatta demlenmeyi, renklerinizle renklenmeyi, An’larda gezerken bir de bir olmayı umuyor, seviyor, sarılıyor sanatını sanatla kucaklama sanatını öğreniyorum.

Yaratanımızın gönlümüze koyduğu güzel insan, başöğretmen, ulu önder ’’Mustafa Kemal Atatürk ne güzel söylemiş: ‘’Sanatkâr, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.’’ Ve ‘’Sanat güzelliğin ifadesidir… Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.’’
Sanatta Sanatla Demlenmenin verdiği ulvi güçle, manevi doyumla, mistik boyutla, ilmi sohbetle, aydınlık yüzlerle, aydın görüşlerle, adil duruşlarla, merhametli gülüşlerle, dudağımızda tebessüm, gözlerimizde sevgi, ilmimizde Sanat ve sanat aşkı, gönlümüzde ilahi ‘’Aşk’’la kalalım. Sizleri seviyor, Yağlıboya resmimin görselini, ’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi ve ve Youtube’da yayımladığım bir (Muhayyer Makamında https://www.youtube.com/watch?v=m1wxUpkrqAk ) şarkımı yüce gönüllerinize bırakıyorum. Bir sonraki sohbetinizde buluşmayı niyazla, güneşli günlere doğru güzelleşelim, güzelliklerle güzel kalalım.

SENSİN SAHİBİ

Bir canım var benim benden içeri

Yaşıyor göğsümde kalbim üzeri

Cismini aramam evrendir yeri

Aşkına doyamam sensin sahibi

Sanatın ustası sen yaratansın

Resmini nakşetmiş dilde duasın

Yaptığın eserde canlar uyansın

Aşkına doyamam sensin sahibi

Perihan KOCA

www.perihankoca.com

www.sanatinrenkleri.com

perihankoca9@gmail.com

perihan_koca@hotmail.com

Twitter & Facebook & Instagram

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.