banner128

"Hamdolsun simit almaya korkuyoruz!"

CHP’den  Hükümete ve Silivri Belediyesi’ne eleştiriler, Viyadük Projesine destek

CHP İlçe Başkanı Berker Esen, İBB Meclis Üyeleri; Bora Balcıoğlu, Melih Yıldız ve Meclis Üyesi  Süheyl Kırkıcı ile yerelden genele gündemi değerlendirdi. İki saati aşan süren basın toplantısında; AK Parti hükümetinin genel politikaları, Silivri Belediyesi’nin icraatları, İBB’nin projeleri, Geçmiş döneme yönelik sorular; ihaleler, esnafa destekler, yıkımlar, Kanalistanbul, belediye başkan ve cumhurbaşkanı adayı gibi konularda açıklamalarda bulunuldu ve sorular yanıtlandı. Açıklamalarda Merkezi hükümet;  ülkeyi icraatlarıyla vahim bir sürece sokmakla suçlanırken, bu dönemde artık; doğalgazı yakmaya, elektriği açmaya, markete- manava gitmeye korkulduğuna işaret edildi. Silivri Belediyesi de  yoğun bir şekilde “Şeffaf” olmamakla itham edilirken,  CHP’lilerden Silivri’ye yapılacak ve ilçenin iki yakasını birleştirecek ‘Viyadük’ projesine büyük destek geldi. İlçe Başkanı Berker Esen, İBB Meclis Üyeleri Melih Yıldız ve Bora Balcıoğlu ile Meclis Üyesi Süheyl Kırkıcı’nın açıklamaları ve sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

***

Devlet başka AKP hükümeti başka

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen  konuşmasına merkezi hükümetin icraatlarını eleştirerek başladı. Mevcut iktidarın ülkeyi düşürdüğü vahim durumların saymakla bitmeyeceğini, AKP’nin ve AKP’lilerin kendilerini devletle bir gördüklerini  belirten Esen; “ Biz AKP li Erdoğan’ı eleştirdiğimizde arkadaşlar hemen hastağler kuruyor, ‘Devletimizin yanındayız’ falan. Biz AKP' yi eleştirdiğimizde akp hükümetini eleştiriyoruz. Devleti değil. Hükümetler gider, devlet kalır.”dedi.

Ülkede zamların başını alıp gittiğini,  enflasyonun düşmesi TÜİK başkanının düştüğünü söyleyen Esen,  geceyarısı yapılan tayinleri eleştirdi.

Korkuyoruz...

Ak Parti  iktidarı döneminde; doğalgazı yakmaya, elektriği açmaya, markete- manava gitmeye korktuklarını ifade eden CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, “Hamdolsun simit almaya korkuyoruz. Lafa gelince Almanya bizi kıskanıyor. Habire doğal gaz buluyoruz, ama sanayide doğal gaz kısıtlaması yapılıyor. “dedi.

Ülkede her şey güllük gülistanlıkmış gibi...

Ülkede geçtiğimiz hafta yaşanan kış sürecinde yaşanan tartışmalara da değinen Esen, şöyle konuştu. “Sanki ülkede her şey güllük gülistanlıkmış gibi;  bakanlar, cumhurbaşkanı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile uğraşıyorlar. TEM ve bağlantı yolu, Kuzey Anadolu Yolu açıkmış gibi, İstanbul-Ankara yolu kapanmamış gibi, İstanbul Havalimanı açıkmış gibi bunları görmezden gelip vay efendim ‘İmamoğlu neden balık yemeye gitti?’ Bunun tartışmasına düştüler.  Genel başkanımız bahse trollerden bahsetti. Silivri’de de o trollerden var. Bizi izliyorlar onlar? Tüm ana arteller açık kaldı. Ama yine de buradaki troller devreye girdi. “

Esen’den eleştiriler

Daha sonra Silivri Belediyesi’nin icraatlarına ve Başkan Volkan Yılmaz’ın yaptığı konuşmalara yönelik eleştirilerde bulunan Berker Esen bu konuda da şunları şöyledi: "Kürsüye çıkıp kartvizite bakmadan kaçak yapılarla mücadele ediyoruz. Tarımsal niteliği korunacak alan olan yere inşaat olduğunu görüyoruz. Neyin karşılığında bu imtiyaz sağlanmıştır. Hem diyeceksiniz ki tarım arazilerini koruyoruz diyecekcisiniz  bir  galericinin  araç bağışladığını biliyoruz.  Bir galerici neden araç bağışlar? Şimdilik duyumdur, ama başkan buna yanıt vermelidir. Zamanı gelince belgelerle paylaşacağız.

Eski bir MHP’li belediye başkanına toprak mahsulleri ofisi olarak bilinen yerde imtiyaz sağlanmıştır. Bunu belediye görmemektedir. Bir de AVM konusu var. Eski adıyla Kipa’da.

Buraya bir imar hakkı tanınmışmıdır. Bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesi lazım. Bunlar bir iddia. Bunları CHP olarak inceliyoruz. Bunlar kamuouyanı yansımış sokakta konuşulan konular. Bu konuda kendisini uyarıyoruz.

Bağışlarla övünen başkana bizim dönemimiden bir örnek vereyim. Maksi Mevzi İmar Planı yapılırken, muhalefet  o sürecin içine katılarak belediyeye 58 dönüm arazi kazandırılmıştır. Herhangibir al-vere dahil değildir. Bu arazi sayın başkanın aldığı bağışların iki katıdır. Belediye başkanının basın toplantısı yaptığı binalar, köy tüzel kişiliğinden 150 dönüm arazi belediye kazandırılmıştır. Bugünkü emniyetbinası belediyeye kazandırılmıştır. Ortaköy Meydanı, Selimpaşa Meydanı belediyeye kazandırılmıştır.  Dönemimizde hiç bir şekilde parsel azında plan tadilatı yapılmamıştır. Ama şu anda yer yer plan tadilatı yapılıyor. Belediye ait bir arazi yeşil alan olmaktan çıkarılıp bir fabrikaya verileceği iddiaları var. Çok ciddi bir iddia. Parsel bazında plan tadilatı. Silivri Belediye Başkanı parsel bazında plan tadilatı yaparak Silivri tarihine geçecektir.

‘Güreşler nerede yapılacak?’

Kavaklı da üniversite alanı olarak ayrılmış yer Maxvell’e verildi. Önce başkan karşı çıktı, sonra yukardan gelen baskılarla karşı çıkmaktan vazgeçti. O alanda top sahasının da çevrildiğini görüyoruz. Muhtemelen inşaat alanına dahil edilecek. Öyle ise yağlı güreşler nerede yapılacak?

‘Kanal İstanbul İstanbul’a ihanet!’

Yine aynı şekilde mevcut iktidarın sürekli vurguladını biz istanbul’a ihanet ettik söyleminden sonra yine bi ihanet projesi. Kanal İstanbul İstanbul’a ihanet projesi. Bugün Silivri’de bir araştırma yapsa Silivri halkının yüzde 70’i karşıdır. Ama Silivri belediye başkanı şehrin emini olarak bu projeye desteği açıklamıştır. Takdiri Silivri kamuoyuna bırakıyoruz.

‘Madem kasanda para var esnafa destek ol’

Silivri esnafına desteğe gelince. Belediyemizin esnafa desteği firmaların, lokantaların numaraları paylaşmakla kaldı. Sürekli kasamızda para var diyor başkan. Biz dedik ki madem kasamızda para var o zaman esnafa destek istedi. Pandemi de esnaf etkiledi. Başkan ne dedi ‘İBB’ yapsın. İBB bunu yapıyor bunu yapıyor zaten. Esnaf sanatkarlar Ddası tüm esnafa destek olunmaktadır. Biz destek beklerken beledtiye ait silivri sanayi kooperatifine destek olarak bırakılmış. Kooperatifin de esnaftan düşük aidat almasını sağlayan yere yüksek bir ecrimisil çıkarmış. Ya ödüyorsun yoksa alıyoruz Silivri halkına kazandıracağız. Peki Silivri sanayii esnafı silivri halkı değilmidir.?

Belediyeler kar amacı gütmeyen kurumlardır. Kamu yararına rol alır.

‘CHP Seçmeni diğer seçmenlere benzemez’

Bir de seçmeni istismar etme konusu. Belediye Başkanı 2023 adaylığını açıkladı. İttifaktan aldığı desteği kaybettiği için bizim seçmene göz kırpıyor bu açıklamayla. CHP seçmeni istismar edilecek bir seçmen kitlesi değildir. Neyin ne olduğunu bilen, aklı selim, biat etmeyen bir seçmen kitlesidir.  CHP seçmenini başka seçmen kitlelerini karıştırmayın. Buradan size ekmek çıkmaz. Herkes ağzından çıkan lafı duymalı, tartmalı. Eğer biz bazı söylemlere cevap vermiyorsak bu aldığımız parti terbiyemizdendir.

‘Bize bilgiler geliyor’

Belediye başkanı şunu bilsin ki bize bilgi akışı vardır. Yapılan usulsüzlükler bizleree gelmektedir. Biz bu idiaları inceleyeceğiz, detaylandıracağız, belgeleyeceğiz bu ve bunun gibi çoks ayıda iddiayı önümüzdeki toplantılarda kamuoyu ile paylaşmayaca devam edeceğiz. Mecliste bunlarla ilgili önerge vermeye  ve bu önergelerle beledişeyi sorgulamaya devam edeceğiz.

‘Gidiyor Tiran geliyor gelmekte olan’

Herkesin 2024 teseçimlerde şapkası öne düşecek. Biz çalışıyoruz kazanacağız. CHP olarak tüm sandık görevlilerimiz hazır. Her okula bir avukat görevlendirilmiştir. Sandık görevlilerimiz görevlendirilmiştir. Öbek sorumlularımız belirlenmiştir. Sandığa atılacak her oya sahip çıkacağız. İktidarımızı taçlandıracağız.  Hiç endişe etmeyin emaneti  geri alacağız. Son söz olarak gdiyor Tiran, geliyor gelmekte olan.

Kırkıcı: Her mahallede şikayet var

İlçe Başkanı Berker Esen’ini konuşmasının ardından soru-cevap bölününe geçildi. Bir soru üzerine konuşan Belidiye Meclis Üyesi Süheyl Kırıkcı, geçmiş dönemlerde imar planlarının şeffaf bir şekilde yapıldığını bu sürecin aynı şekilde devam etmesini istedi. Kırkıcı şöyle konuştu.   “Biz geçmiş dönemde imar planlarını nasıl yapıyorduk. Belediye de ofis kuruldu.Başkan yardımcısının da içinde bulunduğu bir ekip,  İmar plancıları , mimarlar o ekibin unsuru olmuştu. Şeffaf bir şekilde bütün köylerin planı yapıldı. 1/5000 lik planlar yapıldıktan sonra tüm planlar silivri belediye tarafından yapılmıştır. On yılda yapılmayanları üç yılda yaptık diyorlar ya. Birisi bu. Bizim yaptığımız planı,  kendi yandaşı bir şirkete ciddi bir parayla verildi. İhale süreci tartışmalı. O şirketin silivrideki iş insanları yoğun bir şekilde devam etti. Bu ayıplı işlerden uzak durulmasını talep ediyoruz. Toplumun rantlarına sahip çıkması için taleptir. Ben belediye başkanından çok daha fazlasını bekliyordum. Para, rant her şahsiyeti kirletmeye aday. Şu anda Silivri belediyesi etrafı sarılmıştır. Hangi mahalleye giderseniz gidin, imar planlama ile sıkıntı olduğuyla ilgili şikayetler var. Bunları yakında kamuoyu ile paylaşacak ve başkanın dediği gibi ayıplı işlere izin vermeyeceğiz.

Balcıoğlu: İstanbul’un Kanala değil, temiz havaya ihtiyacı var

İBB Meclis Üyesi Bora Balcıoğlu ise kendi dönemlerinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi ve Kanalİstanbul ile ilgili düşüncelerini paylaştı.  Balcıoğlu, “ Ben on yıllık süreçte görev aldım belediyede. Demokrasi seçenlerin yönettiği ama seçilmeyenlerin de korunduğu bir sistem. Biz görevi devraldığımızda belde belediyeleri kapatıldı. Onların devralması iki –ikibuçuk yılımızı aldı. Bu da bölgeyi bilen bir ekiple yapıldı. Hiç bir hükümet ve büyükşehir desteği olmadan kendi kaynaklarımızla bir fotoğraf ortaya koyuldu. Gıda bankası, kariyer istihdam ofisi kuruldu. Meydanlar oluşturuldu. Üniversite alanları 2.5 yıl Ankara’ya gidildi gelindi. İnsan odaklı çalışma. Engelli merkezi. Bunları yapaken vicdani sorumluluk altında yaptık. Tarımda yoksa gelecek yok diyoruz, TÜRAM ulasal ölçekli. İlk defa bir tarım lisesi oluşturuldu. Çocuklarımızın geleceğini düşündük. Din ve Kültür turizmini ortaya çıkardık. Kurumlarda devamlılık esastır. Bunların koruması yapılsa başka bir şeye ihtiyaç yok. Gıda Bankası. Silivri esnafından alınsın. Esnaf biz gıda bankasına mal veremiyoruz diyor. Ekonomik sıkıntı herkesi zora soktu. Bir de grup belası ile uğraşıyoruz. Önceliklerimiz alışkanlıklarımız değişti. İnsana dokunan projelere değinmemiz lazım. Bunlar yerine devasa bir Kanalistanbul konuşuyoruz. Eksilerini-artılarını ortaya koyduğumuzda zararları daha öne çıkıyor. İstanbul’un kanala değil, temiz havaya ihtiyacı var. Ulaşılabilir gıdaya ihtiyacı var. “

Kırkıcı: Bilimi ve aklı dışladığı için Kanalİstanbul’a karşıyız

Bora Balcıoğlu’nun Kanal İstanbul ile ilgili açıklaması üzerine tekrar söz alan Meclis Üyesi Süheyl Kırkıcı ise  kendilerinin projelerden ziyarede; tartışılmamasına, bilim adamlarının dikkate alınmamasına karşı olduklarına dikkat çekti. Kırkıcı; “Tek adam sistemi saraydan başlıyor, belediye başkanlığına kadar devam ediyor. Kanal İstanbul.  Oturalım konuşalım yararlı ise devam edelim. Ama bu toplumun acil sorunlarını bir konuşalım. Böyle bir şey yok. Bizim demokratik duruşumuza uygun değil proje dayatılması. İstanbul devasa bir kent. Karmaşık bir kent. Sağlıklı bir kent oluşturamıyoruz. Biz  'her şeye karşısınız' diye eleştiriliyoruz. Köprülere karşısınız falan. Yollar yapıldı kötü mü oldu diyorlar? Şu anda 16 milyon nüfus,  beş yıl 25 milyon sonrasını tarif edemezsiniz. Bilim insanları bunun zararlarına dikkat çekiyor. Biz de buna katılıyoruz.  500'e yakın bilim insanının ouşturduğu bir çalışmanın ürünü ile İstanbul planlanmış durumdadır. Buna dikkat çekilmeyen her proje sıkıntılıdır. 500 bin insan yerleştirilecek deniyor, hayır 2 milyon insan yerleştirilecek. Kanal yok ortada imar planları yapıldı. Uygulamaları yapıldı. İtirazlar yapıldı. Herkesin hisseleri belirlendi. Orda da halkın büyük infialiyle karşılaştılar. Problem çok büyük. Akılcı ve bilimsel olmadığı için karşıyız. Konuşulmadığı, tartışılmadığı bilim insanlarını dışladığı  için karşıyız. Silivri belediye başkanımızın da  hepimiz adına bunu söylemesine de karşıyız. Kendi fikrini söyleyebilir ama bizim adımıza konuşma yoktur. “

Yıldız: Kanalİstanbul bir AKP Fantezisi

İBB Meclis Üyesi Melih Yıldız ise konuşmasında; geçimini tarımdan sağlayan bir kentin sorumluları olarak Kanal istanbul gibi bir projeye destek olmalırının mümkün olamayacağını vurgulalayarak,  “Her konuşmamızda tarımı öne çıkaran yöneticiler olarak 136 milyon metrekare tarım arazinisin yok olacağı bir porjeye destek olmamız istanbul’a ihanettir. Kanalistanbul ülkemizin onlarca, yüzlerca acil sorunu varken böyle bir projenin gündeme getirilmesi böyle bir projenin hahlkın önüne sunulması bu halkın aklıyla dalga geçmektir. Bu proje iktidarın bir fantezi projesidir. Çok ta hayata geçirileceğini yüksek görmüyorum.” Diye konuştu.

TÜRAM’da Arge çalışması durdu

Bir soru üzerine de Melih Yıldız ‘ TÜRAM esas olarak geçmişte aktif olarak kullanıldı. Onlar farklı porjelerle tarım projelerini yürütüyorlar. Mevcut belediye arazilerinde tarımsal faaliyetler yürütüyorlar. Bizim geçmişte TÜRAM kurarken çiftçilere araştırma-geliştirme, yeni ürünler katma değeri yüksek ürünler yetiştirerek çiftçilerin önüne koyup dar alanlarda daha yüksek kar edilebilecek ürünler koymaya çalıştık. Bunlar böyle değerlendirmedi. Bir Arge çalışması duymadım, görmedim bilmiyorum. Varsa bizi bilgilendirsinler.’dedi.  

CHP’lilerden Silivri Viyadük Projesine destek

Basın toplantısından en önemli açıklamalardan biri Silivri’nin iki yakasını birleştiren projeye gelen destek açıklamaları oldu. İBB Meclis Üyesi Melih Yıldız, İlçe Başkanı Berker Esen ve İBB Meclis Üyesi Bora Balcıoğlu arka arkaya bu projeye destek konuşmaları yaptılar.

Yıldız: Umarım en kısa sürede gerçekleşir

Melih Yıldız  “Şehrin iki yakası ile ilgili olarak biz bu projeye her zaman destek olduğunu, geçmişte de bizim projelerimiz arasında olduğunu, devlet eliyle hayata geçirilecek birproje olduğu için gerçekleşmedi. Mevcut iktidarın yerel deki arkadaşların bir çabası olursa destek oluruz. İnşallah en kısa sürede hayata geçirilir diye ümit ediyorum.”

Berker Esen:Viyadük ü yapmakta bize kısmet olacak

Biz de Silivri’de viydük projesini destekliyoruz. Fakat 2007 yılından bu yana dillendirilen Selimpaşa geçit projesini de yapmak bize nasip oldu. Şimdi müjde veriyorlar Silivri’nin iki yakasını birleştireceğiz diye. Ama bunu yapmak ta bize nasip olacak.  Çünkü ömürleri yetmeyecek bu projeyi yapmaya. İktidarı biz geri alacağız. Milet Bahçesi ile ilgili olarak ta biz de destekliyoruz. Silivri Stadı’nda da bir geçmişi var halkın. Fakat şuna karşıyız. Mevcut stad yapılacak yerine ne yapılacak alternatif yok. Müjdat Gürsu İBB tarafından yapıldı. İnşallah yeni hikayelere yeni stadda devam ederiz. Marina iptal oldu yetmedi  Gümüşyaka’da balıkçı barınağı da iptal oldu. Umarım diğer müjdelerde iptal olmaz.

Balcıoğlu: Silivri adına önemli bir proje

Bora Balcıoğlu:  Silivri Tek merkeze sığmaz diyorduk. O projenin tek bir belediyenin bütçesiyle gearçekleşmeyeceğini biliyoruz. Yeni merkezler oluşturulmasını savunuyoruz. Denize doğru büyümeyeceğimize göre, Yenimahalle’ye doğru karşı tarafa doğru büyümesi yeni merkezler olması lazım.

Bu yüzden şehir planlaması önemli. İki yakanın bir an önce birleştirilmesi lazım. Önce yapılar yapılıyor sonra planlar yapılıyor. Silivri adına en önemli en büyük proje budur.

İlçe Başkanı Berker Esen Silivri Belediyesi ile ilgili bilgi akışı konusunda bir soruya ise şöyle yanıt verdi.

“Bilgi akışı geliyor dedik. Bunlar şimdi iddia. Bizim aldığımız duyumlar. Vatandaş ta konuşuyor. Bir kısmı basına da yansıdı. Belgelendirmemiz lazım. Başka bir toplantıda belgelere ulaştıktan sonra sizlerle paylaşacağız. Sonra hukuki süreci başlatacağız. Belediye başkannın bindiği araç bile hibe.”

Kırkıcı: Hibe alınır ama süreç şeffaf olmalı

Meclis üyesi Süheyl Kırkıcı ise hibe alınabileceğini ama bu sürecin şeffaf olması gerektiğini vurguladı. Kırkıcı; “Hibe alıyoruz kamuya döndürüyoruz daha ne istiyorsunuz diyorlar. Bir tek meclis üyesinin dahli olmadan yapılan bağışlar nasıl bağıştır. Biz şeffaflığı savunuyoruz. İmar hukuku vardır boşunamı vardır? İmar sorunlarını buna göre çözerseniz. Siz kendinize göre bir imar hukuku oluşturursanız olmaz. Öyle küçük bağışlar değil. Belediye başkanını suçlamıyorum, ama şeffaf olmalı. Bağışlar için kurul toplansın.

Hamoğlu ile yapılan hibe görüşmesi, muhalefet iktidar meclis üyeleri, gazeteciler vardı. Ne alınıp ne alınmadığını herkes biliyordu. Şeffaf olunsun. Yönetim kültürü önemli.”

Halk Ekmek Hadımköy’deki fabrikayı bekliyor

İBB’nin önümüzdeki dönem çalışmalarıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan İBB Meclis Üyesi Melih Yıldız ise Silivri’ye yeni halk ekmek büfesi kurulmasının Hadımköy’de yapımı süren Ekmek Fabrikasının bitmesiyle devreye gireceğini söyledi.  Yıldız , “  Halk Ekmek büfelerinin gelişimiyle sonuç şöyle. Yeni halk ekmek açılmasıyla ilgili karar cumhur ittifakının itirazına rağmen çıkarıldı. Yeni büfelerin açılması ile ilgili Hadımköy’deki fabrikanın açılması gerekiyor. Geçimsıkıntısı yaşayan vatandaşın halk ekmeğin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Kuyrukları biliyoruz. İçimiz acıyor. Hadımköy’deki fabrika faaliyete geçmeden büfelerin açılması mümkün değil. Kapasite yetmiyor.  Fabrika’nın açılmasıyla birlikte silivri’de de yeni halk ekmek büfeleri açılacak. “

Belediye esnafa destek olmalı

Melih Yıldız Sanayi sitesi ile bağlantılı bir soruyu ise şöyle yanıtladı.  “Sanayii sitesi geliri ve giderine vakıf değiliz. Geçtiğimiz dönemde bahse konu yerlerle ilgili bir tahsis gerçekleşmişti. Kooperatife tahsis edilmişti. Burdan bir gelir ediliyordu. Bu gelir doğrultusunda sanayii esnafında toplanan aidat cüzi fiyata düşürülüyor. Çünkü giderler aşağı düştüğü için aidat düşürülüyor. Yerel yönetim esnafı desteklemelidir diyoruz. Sanayii esnafına, kooperatife iyi bir destektir. Bence belediyenin aldığı bu kararı gözden geçirmesinde fayda var.

Kırkıcı: Silivri Meclisinin etkisi yok

Başka bir  soru üzerine de  Meclis Üyesi Süheyl Kırkıcı, işgaliye ücretleri konusunda eleştirilerde bulundu. Kırkıcı şöyle konuştu.

‘ İşgal varsa belediye o kişiden de kurumdanda işgal ücretini alır. Selimpaşa Güzelkent’te toplantı da yaptık. Uyumkent’e kadar gittik. Canının yanmayan bir site yöneticisinin ya da vatandaşın herkesin canı yanmış. Fabrikalar öyle. Ama işgal varsa alınır karşılığı. Ciddi bir hatası var Silivri Belediyesi’nin. Yollardan da sanki sitelerinmiş gibi işgal parası çıkarılmış.  Bu hata fark edildi.

İşgal edilen yerden alırsın, işgal edilmeyen yerlerden neden ücret istiyorsunuz. Neden böyle bir şey yapıyorsunuz? Henüz daha bir şey çıkmadı cebinizden. Bazı yerlerden yüzde 100yüzde 1500 artışlar oldu. Hiç tartışılmadı. Bazı muhtarlar; Yüzde 20-30 geçmeyecek dedi başkan ama yüzde binlere çıktı. Belediye ama emlak fiyatları çok arttı diyor. Göstere göstere 1 milyona alınan yeri 10 bin gösteriyor. En büyük kaçak tapuda geçiyor. Yasa müsait. Değiştir arkadaş. Yok değiştirmiyor. Şimdi on lira vergi verirken yüz lira vereceksin. O zaman bütçeniz tabi ki fazla verir.

Siz zannediyodrsunuz ki belediyeyi meclis grubu yönetiyor. Bizim dönemde de bu sorunlar vardı. Kavga dövüş aşıyorduk. Şimdi ise gücümüz yetmiyor. Şeffaflığı her fırsatta öne çıkıyorum. ‘

Hamoğlu’nun rezidans Projesi ve karşılıksız mı oldu?

Yine bağışlarla ilgili bir başka soru üzerine de Kırkıcı,  hiç bir bağışın karşılıksız olmayacağını savundu.  Kırkıcı, “Hiç bir bağış karşılıksız olmaz. Kimse melek değil. Ne veren- ne alan? Hüseyin Turan da,  Özcan Işıklar da Volkan Yılmaz  da,  Ben de. Ben de bağış yapacaksam karşılık beklerim.

O işletme sahibi atılıma gidiyordu. O zaman ben komisyon başkanıydım,  Taylan Memiş, Rafet Keskin komisyon üyesiydi. Birlikte gayrı resmi ve resmi  sohbetlere tanıklık yaptık. Planın bir an önce  çıkmasını istiyorlardı atılım için. İBB tarafından oranın 1/5000 lik plan yapılmıştı. Enerji santralı, ticaret alanları var  rezidans var planın içinde. Ne almışsa İBB’den almıştı.O işletme sahibi.  Ancak uygulama imar planının silivri Belediyesi’nce yapılması  gerekiyordu. Plan bazında bir değişikliğin sosyal adaleti sağlamayacağı düşüncesi ile 18 madde uygulanması düşünüldü. O da zaman alacaktı. Talebi oydu. 'Beni bekletmeyin. Çok ciddi bir hizmete gireceğim' demişti.  Ak Parti Grup başkanıydı Metin Karakaş ile paylaşıldı. Sonra onların ekibiyle paylaşıldı. Metin bey dedi ki, 'Bize bir Lise sözü var onu yaptıralım' dedi. Biz de dedik ki 'Bu şahis Silivri’ye hizmet ediyor ama Silivri’den de çok şey aldığı ortada. Biz daha fazlasını isteyelim' dedik. 58 dönümlük araziyi bize bağışlayacağı durumuna gelindi. O plan o şekliyle yapıldı. Biz ona burdan bir şey vermedik. Verilmiş bir şeyi hızlandırdık. Bunu gururla anlatıyorum. Benzer bir işi sayın Belediye Başkanımız da yaparsa, bizi çağırmasın Ak Parti grubunu çağırsın yeter mutlu oluruz.

Emniyet binası ile ilgiliyer hazineye ait 10 dönüm bir arazi. Hüseyin Turan zamanında kültür merkezi olarak planlanmıştı. Biz de bunu hızlandırdık. O süreçte tahsis süresi doldu. Silivri Belediyesine verilen tahsis süresi dolmuş. İlleri bankası kredi için tahsis sürkesinin yenilenmesini istedi. Ama maalesef tahsis yenilenmedi. Silivri’ye kültür merkezi yapılmasına engel olundu. Uzun süre çukur kaldı. Kirli siyasetin örneği olarak kaldı. Biz bu kirli siyasete yenilmemiz lazım. 10 dönümün dışında kalan 7-8 adet küçük parseller var. Kültür Merkezinin işe yaraması için onların alınması gerekiyordu. Biz onları aldık. Kültür merkezi olmadıysa sebebi bu ilişki ağıdır.

13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakının adayı olacaktır.

İttifakın cumhurbaşkanı ve belediye başkan adayı ve milletvekili adayı  ile bağlantılı bir soruyu ise İlçe Başkanı Berker Esen yanıtladı. Esen’in yanıtı şöyle: Sizler soruyorsunuz biz şeffaf şekilde yanıtlıyoruz. Umarım Belediye başkanı da bu şekilde şeffaf olarak işleri gerçekleştirir. Biz bunları komisyonlarda soruyoruz.

Cumhurbaşkanı adayı ittifakın ortak adayı olacaktır. Biz burda ilkeler üzerinde duruyoruz. Aday üzerinde değil. Burada genel başkanlar arasında yoğun trafik oluyor. Bana sorarsanız CHP Genel Başkanı doğal cumhurbaşkanı adaydır. Genel Başkanımız kendisi olmayabilir, başka bir ismi işaret edebilir. Şunu net bir şekilde ifade ediyoruz ki 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakının adayı olacaktır.

İl Başkanlığı araştırma yaptırtıyor

İlk kez il yönetimine , il disiplin kuruluna bir isim gönderdik. CHP ilçe başkanılğı olarak ididamız bizim kendi içimizde gerek milletvekili, gerek belediye başkanı çıkacak nitelikli isimlerimiz var. Bunlarla ilgili kalem açacağız. Bunu konuşacağız. Yerel seçimlerle ilgili ittifak arasındaki görüşmeler kendi aramızda sürüyor. Basın önünde konuşmak istemiyorum. İttifak olur başka adaylar çıkabilir. Başkaları da çıkar. Bakıyorsunuz Ak Parti’ye tek kişi her şeyi bir kişi belirliyor. Bu partinin demokrasi kültüründe bu var. O çıkar bu çıkar tartışılır. Emaneti geri alacağız. Bunu diyoruz. Önce genel de iktidar olacağız, sonra yerel de de iktidarı geri alacağız. İl Başkanlığımızın anket çalışması var. Mart ayı sonunda bizlerle paylaşılacak. Gerekirse biz de onları sizlerle paylaşacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.