banner128

Göçmen kuşlar birkaç kez  dünyayı turladı biz bir arpa boyu yol alamadık

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan,  Hayvanları Koruma Günü vesilesi ile yaptığı açıklamada, “ Kampumbağaclar gide gide ömrünü tüketti. Biz insanlar Hayvanları Koruma Günü’nde bir arpa boyu yol alamadık.” Dedi.

İstanbul Veteriner Hekimlar Odası Başkanı Prof.Dr. Murat Arslan bu yıl da 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü bu yıl da buruk bir şekilde kutlanılacağını söyledi.  Arslan yaptığı açıklamada, “Sivil toplum örgütleri, hayvan severler ve özveriyle çalışan veteriner hekimlerin tüm çabalarına karşın, dünyamızın ayrılmaz parçaları olan hayvanların hakları ve refahına ilişkin sorunlar giderek büyüyor. Dahası çoğunlukla gözden kaçırdığımız halk sağlığı sorunları da gittikçe artıyor.” Dedi.

 Özellikle büyük şehirlerde yaşam alanları daralan sokak hayvanlarına yönelen şiddet ve kötü muamele örneklerine her geçen gün yenileri eklenirken, onları korumak yolunda mevzuat anlamında ne yazık ki halen net bir adım atılamadığına işaret eden Arslan açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verdi. “ Her seçim öncesi gündeme gelen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hala meclisten geçmeyi bekliyor. Diğer yandan, toplum baskısıyla hayvana şiddet vakalarına verilen sembolik cezalar kamu vicdanını tatmin etmiyor. Üzerinde neredeyse tüm siyasi partilerin görüş birliğine vardığı taslağın, geçen 15 yıla rağmen neden bir türlü çıkarılmadığını merak ediyor, yetkililerin samimiyetini sorguluyoruz.

Hayvan refahı ve sağlığına ilişkin uygulamalar ve özellikle hayvan hak ihlallerinin cezai yaptırımları yasayla net bir şekilde çizilmedikçe, 4 Ekim kutlamaları ve mesajları ancak “dostlar alışverişte görsün” etkinlikleri olacaktır. Çeşitli STK’ların bu gün için düzenlediği birçok farkındalık etkinliğine, az sayıda hayvan severin ise yıl boyu mücadelesine rağmen ertesi günü her şey eskisi gibi devam etmektedir.

Diğer taraftan, yakın zamanda yeniden herkesi korkutan deprem gerçeğini hayvanlar açısından değerlendiren bir kurum veya yetkili olmamıştır. Bu olumsuz tabloya rağmen, başta yerel yönetimlerde çalışan meslektaşlarımız olmak üzere tüm veteriner hekimler büyük bir özveri göstermekte, zorlu çalışma şartlarına aldırmadan hayvan dostlarımıza yardım etmeye çalışmaktadır. Yine de eğitimden mevzuata tüm kurumların daha gerçekçi ve sonuç alıcı çalışmalar yapması, bu canlıların da dünyamızın parçası olduğu gerçeğinin bilincinin herkese aşılanması gerekmektedir. Aksi takdirde bu coğrafyada hayvan hakları konusunda tarihten gelen hoşgörü ve merhamet geleneğine karşın, hayvanlara uygulanan şiddet, acı, ızdırap haberlerini duymaya devam edeceğiz.

İVHO olarak çocukların ısırılmasını önlemek ve hayvan sevgisini küçük yaşta aşılamak amacıyla her yıl dağıttığımız boyama kitapçığını bu yıl da bazı belediyelerimizin desteğiyle çeşitli etkinliklerde dağıtacağız. Üyelerimiz geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da okullarda bilgilendirme yapacak, boyama kitapçıklarımızı dağıtacaklar.  Hayvan haklarına ve refahına katkı sağlayan bu gibi çalışmaların tüm hayvan severler tarafından yıl boyunca devam ettirilmesini dileriz. Kitapçık ve afişleri bastırıp dağıtmak isteyen herkese tarafımızdan taslak gönderilmektedir. “

Anahtar Kelimeler:
Murat Arslan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.