banner128

Çevre için yerel topluluklar harekete geçiyor

Büyükçekmece Belediyesi “Çevreyi Korumak için Yerel Topluluklar Harekete Geçiyor” olan etkinlik kapsamında, yerel ve bölgesel otoritelerde ELDW temalarına uygun yıl boyu sürecek çeşitli aktiviteler organize edecek.

Belediyeciliğin insanları ve diğer canlıları mutlu etme sanatı olduğunu belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, şehrin doğasına, toprağına ve suyuna birlikte sahip çıkmanın yerelde demokrasinin güçlendirilmesinin ön koşulu olduğunu söyledi.

Büyükçekmece Belediyesi’nde Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında Argüden Yönetişim Akademisi ortaklığında “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının Yerelleşmesi” konulu seminer gerçekleştirildi.

Büyükçekmece Belediyesi Dumlupınar Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, belediye başkan yardımcıları ve müdürler katıldı.

“Belediyecilik insanları ve diğer canlıları mutlu etme sanatıdır”

Açılış konuşmasını yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, şehrin doğasına, toprağına ve suyuna birlikte sahip çıkmanın yerelde demokrasinin güçlendirilmesinin ön koşulu olduğunu belirtti. Başkan Akgün, insanların kaliteli yaşam standartlarına ulaşabilmesi için şehrin tüm paydaşları ile birlikte hareket edilmesinin gerekliliğini vurgulayarak belediyeciliğin insanları ve diğer canlıları mutlu etme sanatı olduğunu dile getirdi.

Sürdürülebilir yerel kalkınma ve belediyelerde iyi yönetişim

Başkan Akgün’ün konuşmasının ardından, Argüden Yönetişim Akademisi Akademik Kurul Üyeleri Dr. İnan İzci ve Dr. Erkin Erimez sürdürülebilir yerel kalkınma ve belediyelerde iyi yönetişim konularını ele aldılar. Sürdürülebilir kalkınmanın sosyal, ekonomik ve çevresel bileşenlerinin yönetişimden bağımsız düşünülemeyeceğini söyleyerek iyi yönetişimin belediyelere sağlayacağı faydalara değindiler. Son olarak OECD Yaşam Kalitesi Endeksinde gösterilen yaşam kalitesini/refah seviyesini artırıcı faktörler arasında sağlık, eğitim, sosyal iletişim ortamı, katılım ve yönetişim gibi finansal olmayan etkenlerin de bulunduğuna dikkat çektiler. Halka en yakın hizmet birimi olarak belediyelerin yönetim kalitesini ve kapsayıcılığını artıran güven temelli politikalar üretmelerinin SKA’ların yerelde uygulanmasına katkı sunacağını belirttiler.

“Çevreyi Korumak için Yerel Topluluklar Harekete Geçiyor”

Her yıl 15 Ekim haftasında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe) tarafından demokratik katılımı yerel düzeyde güçlendirme amacıyla organize edilen Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (ELDW) kapsamında etkinliğe katılan belediyelere, Avrupa Konseyi tarafından eski adıyla “12 Yıldızlı Şehir” yeni adıyla “Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partneri” unvanı verildi. Türkiye’de 9 yıl üst üste bu unvanı almaya hak kazanan tek belediye olan Büyükçekmece Belediyesi’nin bu yılki teması “Çevreyi Korumak için Yerel Topluluklar Harekete Geçiyor” olan etkinlik kapsamında, yerel ve bölgesel otoritelerde ELDW temalarına uygun yıl boyu sürecek çeşitli aktiviteler organize edecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.