banner128

Büyükçekmece'de Uluslararası Karikatür yarışması

Büyükçekmece Belediyesi; iklim değişikliği, gıda kıtlığı, su kıtlığı, ormanların yok olması gibi sorunlara dikkat çekmek amacıyla uluslararası bir karikatür yarışması düzenledi. Yarışma son katılma tarihi 16 Mayıs 2022.

Yarışmayla ilgili olarak yapılan bilgilendirme şöyle:

Büyükçekmece Belediyesi tarafından organize edilen bu uluslararası yarışma evrensel bir sanat olan karikatür aracılığıyla çağımızın sorunlarına dikkat çekmak, kültürleri buluşturmak ve genç çizerleri özendirmek amacıyla düzenlenmiştir.

Modern zamanların “yaramaz sanatı” olarak kabul edilen karikatür, kendine has özellikleriyle son 150 yılın en gözde ifade biçimlerinden biri olmuştur. İnsan ruhunun en saklı köşelerinden başlayarak; toplumsal/siyasal olaylara kadar uzanır karikatürün yolculuğu…

Kimi zaman birkaç aceleci çizgiyle, kimi zaman ise görsel tablolar yaratarak; ancak her zaman zeka ve eleştiri eşliğinde ortaya konan düşünce ve tutumdur karikatür…

Büyükçekmece Belediyesi 1. Uluslararası Karikatür Yarışması’nı düzenleyerek sanata ve sanatçıya bakışını gösteren bir vizyon ortaya koymuştur. Yarışma uluslararası düzeyde düzenleneceği için iddialı ve prestijli bir projenin sorumluluğunu taşımaktadır.

Yarışma şartnamesi Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmıştır.

ŞARTLAR:

 1. 1. Yarışmanın konusu: Ekoloji, (İklim Değişikliği, Gıda Kıtlığı, Su Kıtlığı, Ormanların yok olması vs. ( 05 Haziran Dünya Çevre Günü)
 2. 2. Son karikatür gönderme tarihi: Karikatürler 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü Türkiye Saatiyle saat 23.59’a kadar gönderilmelidir.
 3. 3. Yarışma amatör ve profesyonel bütün dünya karikatürcülerine açıktır. Çizim tekniği serbesttir. Seçici kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.
 4. 4. Yarışmaya gönderilecek karikatürler daha önce başka bir ulusal ya da uluslararası yarışmada ödül kazanmamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirme dışında tutulacaktır. Finale kalan / ön elemeden geçen karikatürler 20-24 Mayıs 2022 tarihleri arasında Büyükçekmece Belediyesi internet sitesinde eğer varsa benzerlik tespiti için yayınlanacaktır (askıya alınacaktır).
 5. Yarışmaya en fazla bir (1) adet karikatür ile katılınabilir.
 6. Yarışmacılar karikatürlerini www.bcekmece.bel.tr adresine dijital olarak göndereceklerdir. Karikatürler en fazla A3 boyutunda, 300 dpi, JPEG formatında ve en fazla 10 MB olmalıdır.
 7. Yarışmaya gönderilen karikatürler arasından jüri tarafından seçilen bazı karikatürler bir karikatür albümünde toplanacaktır. Sergilenmeye değer görülen eserlerin sergilenmesi Büyükçekmece Belediyesi’nin uygun gördüğü yerde ve zamanda gerçekleştirilecektir. Jüri tarafından sergilemeye değer görülen ve albüme alınmak üzere seçilen eserlere ücret ödenmeyecektir.
 8. Yarışmada ödül kazananların bir gecelik konaklaması ve yemek giderleri Büyükçekmece Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
 9. 9. Seçici Kurul:

* Dr. Hasan AKGÜN (Büyükçekmece Belediye Başkanı)

* H. Gürhan OZANOĞLU (Büyükçekmece Belediyesi Koordinatörü) –

Yarışma Koordinatörü

* Cemil Cahit YAVUZ (Karikatürist)

* Yılmaz ASLANTÜRK (Karikatürist)

* Nahid MAGHSOUDI (Karikatürist)

* Kürşat COŞGUN (Karikatürist)

* Ayşen BALOĞLU (Karikatürist)

* Behzat TAŞ (Karikatürist / Yarışma Küratörü)

 1. Düzenleme Kurulu

* Ayhan ÇAĞLAR (Sanat Yönetmeni)

* Alaattin DERYA (Büyükçekmece Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü Personeli)

* İlteriş Kağan KAN (Büyükçekmece Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü Personeli)

Ödüller:

Birincilik Ödülü: 10.000 TL (+ Madalya)

İkincilik Ödülü: 7.500 TL (+Madalya)

Üçüncülük Ödülü: 5000 TL (+Madalya)

Mansiyon (3 Adet): 2.000 TL (+Madalya)

18 yaş altı (3 adet): 1000 TL (+Madalya)

Özel ödül (Belirlenecek kurum/isim adına): 3000 TL (+Madalya)

 1. 11. Yarışma takvimi:
 2. Son başvuru tarihi: 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü, saat: 23.59’dur.
 3. Jüri değerlendirme toplantısı: 18 Mayıs 2022 Çarşamba Saat: 14.00 tarihlerinde yapılacaktır.
 4. Sonuçların açıklanması: 20 Mayıs 2022 Cuma günü Büyükçekmece Belediyesi resmi web sayfası “https://www.bcekmece.bel.tr ” den açıklanacaktır.
 5. D. Ödül Töreni ve Sergi: 05 Haziran 2022 Pazar Günü, Büyükçekmece Belediyesi

Dumlupınar Salonunda yapılacaktır. (Ödül töreni, serginin zaman ve mekanı Büyükçekmece Belediyesi tarafından değiştirilebilir.)

 1. Büyükçekmece Belediyesi, yarışmada ödül alan ve almayan tüm çalışmalara, katılımcının ismi açık olarak belirtilerek 5846 sayılı yasa kapsamında kullanım hakkına sahip olacaktır.

Katılımcılar, Büyükçekmece Belediyesi’ne bedelsiz olarak devretmiş sayılacakları kullanım hakkıyla eserlerinin Büyükçekmece Belediyesi’nin tüm çalışmalarında, tanıtımlarında, etkinliklerinde ve eğitimlerinde kullanılmasını kabul ederler. İlaveten, Büyükçekmece Belediyesi afiş, katalog, broşür, hediye kitap ve bunun gibi her türlü tanıtım malzemelerinin tedarik etme ve medyada yayınlama için eserlerin kullanım hakkına sahiptir. Ek olarak, Büyükçekmece Belediyesi çoğaltma, yayma, dağıtım ve sergilemede eserlerin kullanım hakkına da sahiptir.

Ödül alan veya almayan katılımcının eserleri, teslim edildiği andan itibaren, Büyükçekmece Belediyesi’nin amaçları doğrultusunda yazılı basın, radyo ve televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarında kullanılabilir. Bunun yanı sıra katılımcılar, internet ortamındaki yayınlar, afişler, broşürler, kataloglar, ajandalar, posterler, CD’ler, DVD’ler ve tüm dijital ortamlarda ya da takvimler yoluyla eserlerinin kullanım hakkını Büyükçekmece Belediyesi’nin devraldığını kabul ve taahhüt eder.

Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan eder. Bu yapıt nedeniyle, katılımcı 3. kişilerin 5846 sayılı FSEK ve diğer yasalardan kaynaklanabilecek isteklerinin tek ve mutlak muhatabının kendisi olduğunu taahhüt eder. İlaveten, katılımcı esere ilişkin hukuki ve cezai sorumluluğun da tümüyle kendisine ait olduğunu kabul eder. Sayılan hususlara ilişkin olarak Büyükçekmece Belediyesi’nin herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluğunun bulunmadığını (eser sahibine rücu hakkının saklı tutulduğunu) taahhüt eder.

Kullanım hakkı eser sahibine ve yarışmayı düzenleyici kurum olarak Büyükçekmece Belediyesi’ne aittir.

 1. 13. Yarışmaya katılan kişiler yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde katılımcı ile Büyükçekmece Belediyesi arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, Seçici Kurul hakemlik yapacaktır. Karşılaşılabilecek ihtilaf durumlarında Seçici Kurul yetkilidir.

 1. 14. İletişim:

İlteriş KAĞAN KAN, Büyükçekmece Belediyesi Kültür İşleri Personeli

GSM : +90 (541) 664 68 91

Santral : +90 444 0 340

E-Posta: karikatur@bcekmece.bel.tr

Web: http://www.bcekmece.bel.tr/

Adres: Büyükçekmece Belediyesi, Fatih Mah. Şehremini Sk. No:1 Büyükçekmece/İstanbul

SON HÜKÜMLER:

 1. 1. Büyükçekmece dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların konaklama ve yemek giderleri Büyükçekmece Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
 2. 2. 18 yaş altı ödül kazanan katılımcıların ve velisi olan bir kişinin konaklama ve yemek giderleri Büyükçekmece Belediyesi’nce karşılanacaktır.
 3. 3. Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir, maddi ödüller ise banka hesaplarına yatırılacaktır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.
 4. 4. Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Büyükçekmece Belediyesi’nce bir dijital albümde toplanacaktır. Bu albüm Büyükçekmece Belediyesi resmi internet sitesinde yayınlanacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.