banner255
banner256
banner128

"Bu düzeni hep birlikte değiştireceğiz"

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü İstanbul Maltepe’de coşkulu bir şekilde kutlandı. CHP Adalar Örgütü ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'ün içinde olduğu vapur sahil güvenlik ekipleri tarafından iskeleye yanaştırılmadı.  Miting alanında, Gezi Davası'nda hapis cezalaları alan ve cezaevinde bulunan isimlerin mesajları okundu. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Hep birlikte değiştireceğiz" mesajı verirken, okunan ortak metinde, " Gezi her yerde, Gezi burada, Gezi bizleriz, Gezi milyonlardır" ifadeleri yer aldı. Taksim’de 1se 164 kişi gözaltına alındı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü  istanbul- Maltepe'de  coşkulu bir şekilde kutlandı. 

 İstanbul Valiliği tarafından Maltepe etkinlik alanı çevresinde bazı yollar trafiğe kapatıldı. Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresinde, her sene olduğu gibi polis ablukası uygulandı.

Taksim Meydanı’na yürümek isteyen 164 kişi, polis müdahalesiyle gözaltına alındı.

İşçiler, sendikalar ve emek örgütleri, 1 Mayıs için öğlen saatlerinden itibaren Maltepe miting alanında toplandı.

Gezi ruhu her yerde

Konuşmaların ardından mitingde ortak metin okundu. Okunan metinde özetle şöyle denildi: “1 Mayıs tüm dünyada, bu meydanda ve ülkenin her yerinde coşkuyla, umut ve heyecanla kutlanıyor. Umudumuzu, kararlılığımızı ve mücadele azmimizi Gezi davasında yeni bir AKP darbesiyle cezalar vererek bastırmak istediler. Hep birlikte daha gür haykırıyoruz, Gezi bütün ülkenin yüz akıdır, direniş sembolüdür. Geleceğimize sahip çıkma iradesidir. Bu karanlık gidecek, Gezi kalacak. Gezi'yi dün savunduk, bugün savunuyoruz, yarın da savunacağız. AKP ve yargısı emekçilerin ve halklarımızın özgürlük mücadelesine engel olamayacak. Gezi her yerde, Gezi burada, Gezi bizleriz, Gezi milyonlardır. Gezi ruhunu hapsedemeyecekler! Ne Taksim yasağı ne Gezi davasında verilen cezalar gidişlerini engellemeye yetmeyecek, gidecekler. Yıllardır emeğimizle, alın terimizle insanca çalışma, insanca yaşama mücadelesi veriyoruz. Ancak durumumuz her gün biraz daha kötüleşiyor. Ekmeğimiz her geçen gün küçülüyor.

Sömürünün çarkları milyonlarca işçinin, emekçinin canıyla, kanıyla döndürülmeye çalışılıyor. Güvenceli-kadrolu çalışma hakkımız yok sayılıyor, güvencesiz istihdama mahkûm olmamız bekleniyor.

Anayasa ile güvence altına alınan çalışma hakkımız ortadan kaldırılıyor, KHK'lar ve geçici 35. madde eliyle on binlerce kamu emekçisi hukuksuzca ihraç ediliyor. Sendikalı oldukları için binlerce işçi işten çıkarılıyor.

‘Düzen adaletsizliği büyütüyor’

Bu düzen yaşamı ve gezegeni tehdit eden büyük bir felakete dönüşmüştür. Gölgesini satamayacağı ağacı kesen kapitalist barbarlığın yarattığı yıkımın faturasını milyonlarca insan canlarıyla, doğa ise geri dönüşü olmayan tahribatlarla ödüyor. Nükleer, termik, jeotermik santraller, siyanürlü maden aramaları, atmosfere, toprağa salınan zehirli gazlar, zehirli atıklar ekolojik krizi derinleştiriyor, yeni pandemilere yol açıyor. Emperyalist savaşlar her geçen gün daha geniş coğrafyalara yayılıyor, savaşın alevleri işçi ve emekçileri yakıyor. Milyonlarca insan yerinden yurdundan olup göç etmek zorunda kalıyor, şehirler yakılıp yıkılıyor. Bu düzen yurttaşların hakkını, hukukunu çiğniyor, adaletsizliği büyütüyor.”

Çerkezoğlu: Hep birlikte değiştireceğiz

Mitingde konuşan; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Gezi Davası’nda ceza alan aydınlardan söz ederek, “Evet Mücella abla biz de seninle gurur duyuyoruz. 1 Mayıs meydanında söz veriyorum. Onların sözleri 1 Mayıs Meydanı’nda emanettir” diye konuştu. Çerkezoğlu “Baharı özledik. 1 Mayıs umuttur dedik bu meydanda toplandık. Meydana gelmek isteyen yoldaşlarımız daha alana bile gelemedi. Bu meydanda en çok ihtiyacımız olan şeyin birbirimizin gözlerini bakmak, yumruklarımızı kaldırmak. Bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın mücadelemiz. Hep birlikte değiştireceğiz. Yeni bir toplumsal düzeni kendi ellerimizle kuracağız. Yolumuz açık olsun.”dedil

Yapıcı, Atalay ve Kahraman’ın mesajları

Gezi Davası’nda 18’er yıl hapis cezasına çarptırılan ve cezaevinde bulunan Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın 1 Mayıs mesajları okundu:

“1 Mayıs’ı, 1 Mayıs meydanında, Taksim’de kutlayacağımız günlerde hep birlikte olacağız. Zulme karşı direneceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız. Özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelemiz kazanacak. Hepinize Bakırköy ve Silivri cezaevlerinden selamlar. Yaşasın 1 Mayıs.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.