banner128

Değerli dostlarım gönül gözümün imbiğinden geçip de yüreğimde saklı sandığımda biriktirdiğim renklerimden bazıları dışarı çıkmak isteyerek, sizlerin yürekleriyle çoğalmak, renkleriyle kuşanmak, güzelliğiyle güzelleşmek istedi. Sanatın ışığında birlikte yürüyelim mi?

Nisan yağmurları gibi avare salınırken gökyüzünde, inerken coşku yaratan taneler misali coşkuyla yağmak istiyorum bazen. Bazen de taneler yere inmeden, inemeden uçuşuveriyor rüzgarlarda. Bazen de buhar olup özüne geri dönüyor yeniden demlenmek için.

Sanatın San- at gibi zanlarla bakıldığı, hobi gibi işlendiği, ‘’Körler, sağırlar birbirini ağırlar’’ yaklaşımlarıyla ( istisnaların affı ile) ağırlandığı, maddi, manevi menfaatler gereği amatör şahsiyetlerin bazı öncelediklerinde inciten hallerine tanıklık ediyoruz bazen. Bazı değerlere karşı gözünün biriyle bakan, kulağının biriyle duyan, yarım ağızla selamlayan bu yüreği güzel ama icrası incitici olan sanat dostlarımızın elbette bir bildikleri vardır.

Bildiklerini bildiğim diğer husus da, sanata ve sanatın ruhuna olduğu kadar sanatın ışığında buluşan sanat yürekleri örseleyen bu hal, eylem, düşünce ve tutumların zaten ‘’ içine tükürülen’’ SANATa zarar verdiğidir.

Amatör ruhu ve heyecanı kaybetmeden, Sanatı Profesyonel duruşla, yürekle icraya gayret etmek gerekirken, Amatörce davranışlar sergilemek de SANATA zarar verir.

Domino taşları gibi birbirini tamamladıkları kadar devirerek yıkan bu sanat dışı bakış açıları ve hallerde; kendimizle baş başa kalıp, perdesiz gözlerle, bahanesiz irdelemelerle, görünende görünmeyeni görerek sanatta yol alınacağına inanıyorum.

Sanatın gizemli yolculuğunda; Bir Resim, bir heykel, bir şiir, bir şarkı, bir saz eseri yani yolumuza sanatın hangi alanının ürünü denk düşerse aynı sevgiyle, saygıyla selamlayıp ağırlamalıyız. Aksi takdirde sanatın ışığında buluştuğumuz mekanlarda sanata varıncaya kadar aynı isimleri duyar, görür, yer telaşından, lanselerden dolayı sanatla baş başa kalmaktan alıkonarak, koparılırız.

Gönlümün bam telinde, ruhumun ince yerinde, yüreğimin ta içinde hissettiğim, gördüğüm, duyduğum, tanıklık ettiğim, zaman zaman da yaşadığım bu hal ve tutumlar, sizlerin de maruz kaldığınız gibi beni de gerçekten yoruyor, enerjimi bölüyor, konsantrasyonumu örseliyor.

Değerli dostlarım, sanatın gizemli yolculuğunda el ele, yürek yüreğe sanatın ışığında yürüyerek nice güzelliklere ulaşıp, güzelleşerek çoğalacağımız amatör ruhlu, profesyonel duruşlu yollar, yarınlarla, güzel kalplerinizle tekrar buluşuncaya kadar güzellikler diliyorum. Yağlıboya resmimin bir görselini, ‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi ve Youtube’da yer alan bir (Aynı camdan bakan iki çift gözle – İKİMİZ https://www.youtube.com/watch?v=tCddasY4XsM  ) şarkımı bırakıyorum.

Perihan KOCA

YALNIZLIĞIMDA...

Omuzlarımdan ruhuma çöken,

Karamsarlığına acımzsızca sürükleyen,

Savunmasız bırakıp, acılarla yüzleştiren

Kağıttan bıçaklar gibi,

Dilim dilim parselleyen

Yalnızlığım...

Fırçam kalem oldu yüreğime

Hayallerimi çizdim anılarla gülümseten,

Ümitlerim ile boyadığım,

Hayal kırıklıklarımla şekillendirdiğim

Yalnızlığımda kaybolan ellerime,

Boşluğun resmini çizen,

Yalnızlığım ve ben

Perihan KOCA

Perihankoca.com, sanatinrenkleri.com, perihankoca9@gmail.com , Perihan_koca@hotmail.com , twitter , fecebook, instagram ve diğer….

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.